5/12
7. Centrum Nauki Kopernik - Warszawa...
fot. materiały prasowe

7. Centrum Nauki Kopernik - Warszawa

Centrum powstało w 2010 roku i od razu świetnie się przyjęło (liczbę odwiedzających liczy się już w milionach). Dużą część gości stanowią rodziny z dziećmi i wycieczki szkolne. Dzieją się tu rzeczy niezwykłe, a różnorodność przygotowanych wystaw i atrakcji zaskoczy chyba każdego. W ogromnym kompleksie znajdują się wystawy stałe z masą eksponatów prezentujących rozmaite zjawiska z dziedziny fizyki, matematyki, biologii, astronomii, muzyki i wielu innych dziedzin. Ideą centrum jest bowiem interdyscyplinarność i współdziałanie na różnych obszarach nauki. Na otwartej przestrzeni Strefy Eksperymentowania czeka ponad 200 stanowisk dotyczących człowieka i przyrody. Podzielone są na 19 grup tematycznych i pozwalają poznać niezwykłe właściwości organizmów żywych. Można tu zobaczyć na własne oczy proces fotosyntezy, Magnetyczną Chmurę, a także różnego rodzaju iluzje.

Centrum Kopernik to nie tylko nauka, ale też sztuka, a właściwie połączenie jednego z drugim. Działa tutaj Teatr Wysokich Napięć, w którym zobaczymy fascynujące widowisko składające się z wyładowań atmosferycznych i towarzyszących polu elektromagnetycznemu błysków oraz pierwszy na świecie Teatr Robotyczny, gdzie występują jedyne w swoim rodzaju roboty humanoidalne. Potrafią nie tylko mówić, ale i wyrażać emocje.

Na wystawach stałych codziennie odbywają się krótkie mini warsztaty i pokazy. Są też wystawy czasowe, jedno z najnowocześniejszych planetariów w Europie z pokazami 3D i cztery laboratoria (robotyczne, chemiczne, fizyczne i biologiczne) wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. W nich każdy może samemu przeprowadzać eksperymenty. Majsternia to miejsce, w którym odkryjecie swoją kreatywność. Tu da się zbudować coś z niczego, aby przekonać się, że "myślimy lepiej, niż myślimy". Z kolei wystawa Bzzz! to miejsce nieskrępowanego odkrywania i zabawy dla dzieci do 5. roku życia.

6/12
6. Kopalnia Złota - Złoty Stok...
fot. materiały prasowe

6. Kopalnia Złota - Złoty Stok

Wbrew pozorom, nie tylko na Dzikim Zachodzie panowała kiedyś „gorączka złota”. Także w Polsce, w Złotym Stoku, już w średniowieczu pozyskiwało się ten cenny kruszec. Podczas wizyty w tutejszej kopalni możemy poczuć się jak poszukiwacze z dawnych lat!

Miejscowość Złoty Stok położona jest w województwie dolnośląskim, na terenie Gór Złotych. Już same nazwy geograficzne sugerują, że wydobycie złota stanowiło tu kiedyś ważną, o ile nie kluczową gałąź przemysłu. Te czasy już minęły, ale spacerując po tunelach Kopalni Złota dowiemy się, jak wyglądała praca górników, poznamy miejscowe legendy i zobaczymy niezwykłe zjawiska przyrodnicze.

Zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej zaczyna się od Sztolni Gertrudy. Nazwa wzięła się od imienia żony jednego z górników, która wyruszyła chodnikami kopalni na poszukiwanie zaginionego męża i już nigdy stamtąd nie powróciła. Podobno do dzisiaj słychać tu odgłosy jej kroków. W tej części znajduje się ekspozycja narzędzi górniczych, minerałów, piece oraz osiemnastowieczny wózek. Można także zobaczyć, jak powstawał arszenik (z wydobywanej tu rudy arsenu), którym wedle krążących opowieści podtruwany był Napoleon, oraz wejść do Skarbca, gdzie zgromadzono sztabki mające symbolizować wydobyte tu przez 1000 lat działalności 16 ton złota.

Następnym elementem wycieczki jest Chodnik Śmierci, w którym wedle legendy byli przytwierdzani do skały górnicy skazani za kradzież złota. Można tu spotkać kopalnianego gnoma Szarego, a na koniec zjechać na 8-metrowej zjeżdżalni do Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli z różnymi śmiesznymi tabliczkami zakazów i nakazów.

Potem można przejść do Sztolni Czarnej położonej w Złotym Jarze. Jest tu między innymi tunel, który wychodzi już po czeskiej stronie granicy, ale największe wrażenie na turystach robi jedyny w Polsce, wspaniały podziemny wodospad o wysokości 8 metrów. Pod nim znajdują się tajemnicze chodniki, w których podobno Niemcy w trakcie drugiej wojny światowej ukryli różne skarby. Zwiedzanie kończy przejazd Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem na trasie 300 metrów.

Część Sztolni Gertruda (około 500 m) za dodatkową opłatą można pokonać łodzią. Oprócz standardowych tras zwiedzania można też eksplorować inne sztolnie, np. Sztolnię Książęcą. Poza tym organizuje się tu wycieczki szkolne, imprezy integracyjne czy gry fabularne. Przy Kopalni Złota działa hotel, pensjonat, restauracja i bar. Z myślą o dzieciach przygotowano też liczne atrakcje dodatkowe, jak płukanie złota lub wybijanie pamiątkowej złotej monety. W 2015 roku Kopalnia Złota otrzymała certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla Najlepszego Produktu Turystycznego.

7/12
5. Apilandia - Interaktywne Centrum Pszczelarstwa - Klecza...
fot. materiały prasowe

5. Apilandia - Interaktywne Centrum Pszczelarstwa - Klecza Dolna

Historia, nowoczesność, pszczelarstwo – w tych trzech słowach można by określić jedyne w Polsce Interaktywne Centrum Pszczelarstwa znajdujące się nieopodal Wadowic. Dzięki połączeniu tradycji i innowacyjności – całe rodziny mają możliwość poznania tajników życia pszczół i pracy pszczelarza. Zwiedzanie tego wyjątkowego miejsca podzielone zostało na trzy etapy tematyczne. Na początku dzieci dowiedzą się, jak wiele dobrego pszczoły robią nie tylko dla ludzi, ale i otaczających nas roślin i zwierząt.

Na kolejnym etapie zwiedzania Centrum Pszczelarstwa będziemy mieli możliwość wcielenia się w rolę pszczelarza. Poznamy szczegóły jego pracy i dowiemy się, jakich narzędzi używa. Dodatkowo – co niewątpliwie spodoba się dzieciom – na chwilę zamienimy się w pszczelarza i dzięki interaktywnym przyborom będziemy wykonywać jego pracę.

W ostatnim etapie wizyty obejrzymy pokazy multimedialne i kolorowe obrazy, dzięki którym maluchy poznają wszystkie szczegóły związane z życiem pszczół, zarówno w ulu, jak i poza nim. Dowiedzą się, jak powstaje miód i co poza nim pszczoła miodna może zaoferować ludziom. Dzięki temu nie tylko będą się dobrze bawić, ale też nauczą się czegoś ciekawego!

8/12
4. Farma Iluzji - Mościska...
fot. materiały prasowe

4. Farma Iluzji - Mościska

Park Rozrywki Farma Iluzji położony jest w oddalonej o około 90 kilometrów od Warszawy wsi Mościska. Jego lokalizacja potrafi zapierać dech w piersi - otaczają go gęste lasy i tereny zielone, przez co stanowi on świetną opcję na chwilową "ucieczkę" od hałaśliwego miasta. Znajdziecie tu ogromną ilość atrakcji dla dzieci oraz dorosłych, w tym także... pokazy iluzji! To unikalna okazja na spędzenie czasu w gronie rodzinnym!

Rodzicom i starszym dzieciom podobają się miejsca związane z iluzjami. Latająca Chata Tajemnic, czyli uniesiony z jednej strony na kilku gigantycznych balonach dom, w którym dzieją się prawdziwe cuda. Ciekawy jest także Tunel zapomnienia, który ma tylko sześć metrów długości, a jednak... bardzo trudno jest go przejść! Labirynt luster – tworzy iluzję nieskończonych korytarzy, a w Pokoju Amesa na chwilę dzieci stają się większe od swoich rodziców.

W Pałacu Cieni można odbić na ścianie swój własny cień. Unikatową atrakcją jest Kopalnia Złota, do której trzeba zjechać prawdziwą górniczą windą na głębokość kilkuset metrów. Na dole czekają na gości kopalniane korytarze i spotkanie z duchem. Na szczęście całkiem sympatycznym.

Młodsze dzieci także nie powinny wyjść z Farmy Iluzji zawiedzione. Z racji wieku mniej interesują się prawami fizyki i stawiają na zabawę. Dla nich przygotowano kilka nowoczesnych placów zabaw, dmuchańce, karuzele, kolejki, ruchome smoki, labirynty, domki czy duże klocki. Są także zwierzaki w mini zoo oraz sala zabaw z tysiącami kolorowych piłeczek.

W każdy weekend, a w wakacje codziennie, na parkowej scenie odbywają się przeróżne pokazy, które koniecznie musicie zobaczyć. Na Farmie Iluzji występują wyłącznie najlepsi iluzjoniści, którzy nie tylko popisują się swoimi umiejętnościami, ale potrafią zrobić prawdziwe show, atrakcyjne zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Zauważycie więc, że tak ciekawa rzecz jak iluzja może być połączona z dużą dawką humoru i dawać świetne efekty!

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Lubuszanin Teo Tomczuk szykuje się do finału Mam Talent!

Lubuszanin Teo Tomczuk szykuje się do finału Mam Talent!

Ekspresowa „oszukana” pizza z cukinii. Nie ma drożdży, ale jest pyszna

Ekspresowa „oszukana” pizza z cukinii. Nie ma drożdży, ale jest pyszna

Nielegalni migranci z Jemenu i Somalii zatrzymani przez straż graniczną

Nielegalni migranci z Jemenu i Somalii zatrzymani przez straż graniczną

Zobacz również

Pięć znaków zodiaku, które czeka wspaniały maj. Jesteś na liście? HOROSKOP

Pięć znaków zodiaku, które czeka wspaniały maj. Jesteś na liście? HOROSKOP

Ekspresowa „oszukana” pizza z cukinii. Nie ma drożdży, ale jest pyszna

Ekspresowa „oszukana” pizza z cukinii. Nie ma drożdży, ale jest pyszna