MKTG SR - pasek na kartach artykułów

TOP 10. Oto najczęściej popełniane błędy na egzaminie z prawa jazdy. Z czym kompletnie nie radzą sobie Lubuszanie? | WIDEO, ZDJĘCIA

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 12 lat
Znamy 10 najczęściej popełnianych błędów podczas egzaminu na prawo jazdy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Zielonej Górze. Do tego miasta przyjeżdżają kandydaci na kierowców prawie z całego południa województwa lubuskiego. Co sprawia największą trudność osobom starającym się o prawo jazdy?

Egzamin na prawo jazdy. Za którym razem zdałeś?

Pomiędzy tymi, którzy zdali egzamin na prawo jazdy, najczęściej zadawane pytanie brzmi, „za którym razem się udało”. Z danych WORD w Zielonej Górze wynika, że w pierwszym podejściu egzamin zakończył się sukcesem w 2022 roku dla 38,56 proc. zdających (egzaminów było 5028). Niemal identycznie było w ubiegłym roku, kiedy było to 38,65 procent na 4930 egzaminów.

Roman Uździcki, egzaminator nadzorujący WORD Zielona Góra, który pracuje w tym zawodzie 30 lat określa to tak: – Od wielu lat utrzymuje się podobna zdawalność, 1/3 otrzymuje ocenę negatywną na placu, 1/3 w mieście, a 1/3 zdaje. Statystycznie, jeśli przystępuje do egzaminu 100 osób, to trzydzieści kilka zda – podaje egzaminator.

Egzamin na prawo jazdy. Błąd na pierwszym miejscu

Przyczyn oblania egzaminu jest wiele. Ale z danych statystycznych zielonogórskiego WORD-u wynika, że wyróżniają się najbardziej trzy błędy. Na pierwszym miejscu jest najechanie albo potrącenie pachołka lub tyczki. W ubiegłym roku było 1340 takich przypadków (12,99%).

– Potrącenie pachołka albo wyjazd kołami poza stanowisko, świadczy o braku umiejętności właściwej obserwacji – wyjaśnia R. Uździcki. – Słupek tylko odzwierciedla promień, po jakim powinniśmy się poruszać do przodu i do tyłu. Nie postawimy tam człowieka. Idealna sytuacja by była, gdyby zawsze paliło się zielone światło, żebyśmy byli sami i nikomu nie zajechali drogi. Jeśli ktoś nie potrafi wykonać prostego manewru, strach wyjechać gdziekolwiek z tą osobą, żeby ona prezentowała swoje umiejętności w mieście, bo na pewno nie są one za wysokie. Plac to weryfikacja, czy są podstawy, które dana osoba miała wchłonąć i się ich nauczyć, czy program został zrealizowany.

Dwa kolejne miejsca wśród częstych błędów to spowodowanie kolizji lub wypadku drogowego lub zachowanie osoby egzaminowanej mogące skutkować kolizją lub wypadkiem drogowym – 1333 (12,93%) oraz ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i tyłu – 1297 (12,58%).

Dość często popełniane są też takie błędy. Zobacz więcej błędów w galerii i na wideo:

Roman Uździcki (pierwszy z lewej), egzaminator nadzorujący i dyrektor WORD w Zielonej Górze Edward Jakubowski omawiają najczęściej popełniane błędy przez osoby egzaminowane podczas egzaminu kat. B w 2023 roku. Co jest na pierwszym miejscu i kolejnych? Co sprawia największą trudność na egzaminie z prawa jazdy?

TOP 10. Oto najczęściej popełniane błędy na egzaminie z praw...

Egzamin na prawo jazdy. Nie ma mierzenia centymetrów

Dyrektor WORD Zielona Góra Edward Jakubowski spotkał się z zarzutem, że placówka robi skok na kasę, stąd niezdawane egzaminy. – Nie. Nikt tutaj nic takiego nie robi – zapewnia.

Egzaminator nadzorujący dodaje, że nigdy nie było mierzenia centymetrów. – Nidy nie było mierzenia linijką. Zawsze istnieje jakieś pole tolerancji. Bardzo często osoba może wyjść z auta zobaczyć, jak to wygląda, żeby nie było żadnych wątpliwości, że ktoś chce kogoś tutaj skrzywdzić, lub czyha na czyjś błąd – zapewnia.

Trzy kamery nagrywają egzamin. Jedna obowiązkowa umieszczona jest koło lusterka, pokazuje obraz z przodu. Są jeszcze dwie dodatkowe, dozwolone przepisami, jedna na prawym słupku skierowana na osobę, która zdaje, a trzecia wskazuje zestaw wskaźników, prędkościomierz, kierunkowskazy itd.

Egzamin na prawo jazdy. Stres

Egzamin w ruchu drogowym trwa 25 minut lub trochę więcej. To określony czas na wykonanie wszystkich zadań. Wydaje się krótkim, ale zdający pamiętają dużo stresu.

– Często osoby składające egzamin niepowodzenia tłumaczą stresem. Staram się zrozumieć te osoby, które mówią, że to stres powoduje, że zabijane są w nich umiejętności – mówi egzaminator nadzorujący. – Ale proszę mi wierzyć. Człowiek dobrze nauczony, stres ma zdecydowanie mniejszy. Sytuacją idealną byłoby to, żeby w fotelu za kierownicą czuć się tak, jak w ulubionym fotelu w domu przed telewizorem. Komfort myślenia, komfort jazdy, ogromna przyjemność. Człowiek szybko i bezpiecznie przemieszcza się z miejsca na miejsce, po to człowiek wymyślił samochód.

Są osoby, które egzamin kończą wynikiem negatywnym i nie tylko za drugim, czy trzecim razem. W historii egzaminów w WORD w Zielonej Górze od 2000 r. był rekordzista, który zdał w 44 podejściu. W 2023 roku odnotowano też innego rekordzistę, który podchodził do egzaminu 19 razy bez wyniku pozytywnego.

Trwa głosowanie...

Prawo jazdy. Za którym razem zdałeś egzamin praktyczny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska