Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzęsienie ziemi w ukraińskim wojsku. Wiadomo kto zastąpi generała Walerijego Załużnego

OPRAC.:
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zmiana na stanowisku głównodowodzącego ukraińskiej armii. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oznajmił, że właśnie teraz jest czas na zmiany w dowództwie. Zełenski podczas spotkania z dotychczasowym dowódcą ukraińskich Sił Zbrojnych generałem Wałerijem Załużnym dodał, że Załużny zostaje "w zespole". Znane jest już nazwisko nowego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy. Poinformowano również, że zapadła decyzja o zmianie strategii ukraińskiego wojska.

Spis treści

Załużny nie będzie dłużej głównodowodzącym ukraińskiej armii
Załużny nie będzie dłużej głównodowodzącym ukraińskiej armii Fot. twitter.com/ZelenskyyUa

Decyzja zapadła. Zmiany w najwyższym dowództwie

Minister obrony Ukrainy potwierdził w czwartek, że zapadła decyzja o zmianie najwyższego dowództwa Sił Zbrojnych i podziękował dotychczasowemu szefowi armii, generałowi Wałerijowi Załużnemu „za wszystkie osiągnięcia i zwycięstwa”.

– Wojna zmienia się i potrzebuje zmian. Działania bojowe w latach 2022, 2023 i 2024 to trzy różne rzeczywistości. (…) Dziś podjęto decyzję o konieczności zmiany dowództwa Sił Zbrojnych Ukrainy. Jestem szczerze wdzięczny, Wałeriju Fedorowyczu (Załużny) za wszystkie osiągnięcia i zwycięstwa – napisał minister na Facebooku, zwracając się do Załużnego.

Załużny zostaje „w zespole”

Prezydent Wołodymyr Zełenski zadecydował, że nowym naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych zostanie generał Ołeksandr Syrski.

- Spotkałem się z generałem Walerijem Załużnym. Podziękowałem mu za dwa lata obrony Ukrainy. Rozmawialiśmy o tym, jakiego rodzaju odnowy potrzebują nasze siły zbrojne. Rozmawialiśmy również o tym, kto mógłby stanąć na czele odnowionych Sił Zbrojnych Ukrainy. Czas na taką odnowę jest teraz. Zaproponowałem Wałerijowi, by pozostał w naszym zespole - napisał Zełenski w czwartek na swoim profilu w Telegramie.

Zmienia się także strategia

Generał Wałerij Załużny po czwartkowym spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim potwierdził, że nie jest już głównodowodzącym Sił Zbrojnych Ukrainy i dodał, że zapadła decyzja o zmianie strategii ukraińskiego wojska.

- Nasza bitwa trwa i zmienia się każdego dnia. Zadania na rok 2022 różnią się od tych na rok 2024. Dlatego każdy musi się zmienić i dostosować do nowych realiów. Abyśmy wspólnie zwyciężyli - napisał generał.

Wojskowy dodał, że na spotkaniu z Zełenskim, które było "ważną i poważną" rozmową, zapadły decyzje o zmianie podejścia i strategii walk. Nie sprecyzował szczegółów.

- Jestem wdzięczny wszystkim, którzy są ze mną. Sztabowi Generalnemu, Ministerstwu Obrony, prezydentowi Ukrainy. Jestem dumny z każdego w Siłach Zbrojnych Ukrainy, kto chroni przyszłość naszych dzieci. Ze wszystkich żołnierzy, podoficerów i oficerów. Chylę czoła przed wszystkimi, którzy oddali życie za Ukrainę i wolność. Pamiętamy o nich i pomścimy ich wszystkich. Ukraińcy na pewno zwyciężą - napisał Załużny.

Spekulacje ukraińskich mediów

Od kilku dni ukraińskie i światowe media spekulowały na temat prawdopodobnej dymisji Załużnego.

Przypomnijmy, że Zełenski i Załużny spotkali się 29 stycznia w Biurze Prezydenta i podczas rozmowy w obecności ministra obrony Rustema Umierowa szef państwa zaproponował generałowi objęcie nowego stanowiska, np. doradcy ds. modernizacji wojska. Załużny odrzucił propozycję, jak również odmówił złożenia dymisji.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Według Ukrainskiej Prawdy przebieg rozmowy nie był zaskoczeniem, ponieważ Zełenski od pewnego czasu krytykował naczelnego dowódcę, zarzucając generałowi ambicje polityczne. Przed spotkaniem prezydenta z Załużnym przeprowadzono też badanie opinii publicznej, które wykazało wzrost odsetka osób opowiadających się za zakończeniem wojny, nawet kosztem pewnych kompromisów z Rosją. Wyniki sondażu pokazały również spadek poparcia dla prezydenta, podczas gdy wzrosły notowania Załużnego i jego nieistniejącej jeszcze partii.

ag

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trzęsienie ziemi w ukraińskim wojsku. Wiadomo kto zastąpi generała Walerijego Załużnego - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska