sportowy24
  Turniej o Puchar Tymbarku: Być taką, jak Paulina Dudek...

  Turniej o Puchar Tymbarku: Być taką, jak Paulina Dudek [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ]

  Zdjęcie autora materiału
  Alan Rogalski

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  W pierwszej części fotorelacji jest Paulina Dudek. W drugiej - zawodniczki MUKS Stilon Gorzów i Kanii Cup Gorzów z Turnieju o Puchar Tymbarku w Gorz
  1/101

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Za nami eliminacje powiatowe XIX edycji turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, w których rywalizowali chłopcy oraz dziewczęta w trzech kategoriach wiekowych: do 8, 10 i 12 lat. Triumfatorzy rozgrywek wojewódzkich, które są zaplanowane w 2019 r., będą grać w Warszawie o występ na stadionie PGE Narodowy. Swoją karierę na Tymbarku zaczynał Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński czy też pochodząca ze Słubic, a wychowana w TKKF Stilon Gorzów Paulina Dudek. To jej będzie poświęcony ten tekst.


  21-letnia reprezentantka Polski, mistrzyni Europy U-17 z 2013 r., dwukrotna zdobywczyni pucharu i mistrzostwa kraju z Medykiem Konin, a dziś zawodniczka francuskiego Paris Saint-Germain, dwukrotnego finalisty Ligi Mistrzyń triumfowała w „Tymbarku”, rozegranym w Szczecinie w 2007 r. To właśnie jedenaście lat temu Dudek pierwszy raz broniła barw gorzowskiego klubu.
  Nim to nastąpiło, piłkarka ekipy ze Słubic w finale wojewódzkim mierzyła się przeciw gorzowiankom. - Nasze dziewczęta z MUKS-u Stilon spotkały się z nim w decydującym meczu. Wiedziałem, że w tym spotkaniu najlepszą słubiczanką będzie Paulinka, więc Agnieszce Augustyniak powierzyłem specjalne zadanie. Agnieszka była bardzo szybka, więc miała indywidualnie przez cały mecz kryć Paulinkę. To pozwoliło nam wygrać to spotkanie - przyznał po latach jeden z pierwszych odkrywców talentu Dudek Janusz Kałuziński, obecny prezes oraz jeden z trenerów w Stilonie.

  W tamtym czasie zwycięzca etapu wojewódzkiego mógł dobrać do swojego zespołu inne wyróżniające się zawodniczki. I tak decyzją Kałuzińskiego dołączyły do jego drużyny Paulina Dudek i jej siostra bliźniaczka Joanna. - Z Pauliną oraz Asią, tak jak było wspomniane, wygrałyśmy „Tymbarka” i w nagrodę poleciałyśmy do Barcelony - przypomina mi Augustyniak, która w tamtym okresie stała się jedną z najbliższych przyjaciółek „Dudusia”.

  Augustyniak, była piłkarka m.in. Chelsea Ladies FC Londyn, a dzisiaj jedna z najlepszych gorzowskich biegaczek długodystansowych przyznaje w rozmowie ze mną, że Dudek na tle innych zawodniczek wyróżniało to, że miała lewą nogę. - Pod względem technicznym była zawsze krok przed swoimi rówieśnikami. Do tego od małego miała imponujące warunki fizyczne. Z tego też względu już w podstawówce dobrze grała głową. Dodatkowo miała inteligencję boiskową. Już w czasach „Tymbarku” jednym podaniem potrafiła otworzyć zawodnikowi drogę do bramki - mówi gorzowianka.

  Ta lewa noga zapadła również w pamięci Kałuzińskiemu. Ale nie tylko. - Była wzorem pracy, solidności i zaangażowania. Żaden trening nie był dla niej zmarnowany. Zawsze starała się tak ułożyć swój plan zajęć szkolnych, by być obecną na każdym treningu - stwierdza prezes TKKF Stilon i dodaje: - Paulinka była lubiana w drużynie. Był taki przypadek, że ktoś tam kopnął Paulinkę, przez co cały zespół płakał razem z nią.

  Augustyniak przekonuje, że była jak każde dziecko, ale... - Trzeba przyznać, że była bardzo charyzmatyczna. W ogóle, to we dwójkę byłyśmy w drużynie mocnymi charakterami. Bywało więc z nami różnie, jak to z dziećmi. Raz lepiej, raz gorzej. Paulina zawsze była uśmiechnięta, otwarta i niezwykle energiczna. Taką ją zapamiętałam z tamtych czasów - uśmiecha się jej koleżanka.
  Gdy sama Dudek dowiedziała się ode mnie, że przygotowuje o niej publikację, z chęcią zgodziła się na nagranie wypowiedzi, którą skierowała do najmłodszych piłkarek, grających w „Tymbarku”. - Nie wiem, czy wiecie, ale tak jak Wy swoją przygodę z piłką zaczynałam na szkolnym boisku - słychać w materiale, który publikujemy na stronie www.gazetalubuska.pl. - Nie bójcie się marzyć, mierzcie wysoko i pamiętajcie, że tak jak u mnie, tak i u was wszystko może zacząć się od turnieju Tymbarku - dodaje Dudek.

  Zatem czekamy na nowe gwiazdy!

  Z PODWÓRKA NA STADION w SPORTOWY24.PL

  Wszystko o Turnieju "Z podwórka na Stadion" - newsy, ciekawostki, wyniki!

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Terminarz regionalny PP

  Herb godpodarza Herb gościa
  Brak danych
  Więcej

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Prywatne akademiki w Polsce – czy opłaca się w nich mieszkać?

  Prywatne akademiki w Polsce – czy opłaca się w nich mieszkać?

  Zielonogórski Rynek Rolno-Towarowy łączy tradycję z nowoczesnością

  Zielonogórski Rynek Rolno-Towarowy łączy tradycję z nowoczesnością

  Sto lat i dobrości życzą przedszkolaki! [wideo]

  Sto lat i dobrości życzą przedszkolaki! [wideo]