MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tutaj bezpłatnie doradzą, jak w firmie zaoszczędzić na energii elektrycznej

Redakcja
sxc.hu
Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa wspólnie z Agencją Rozwoju Regionalnego w Zielonej Górze chcą, aby lubuskie firmy stały się bardziej ekologiczne. Wszystko za sprawą realizowanego w naszym regionie projektu, który ma za zadanie „uzbroić” firmy w niezbędną wiedzę o efektywności energetycznej oraz alternatywnych źródłach pozyskiwania energii.

- Firmy często nie zdają sobie sprawy z tego, jak dużo energii w zakładzie jest zużywanej bezproduktywnie. Czasem, aby poprawić ten stan rzeczy wystarczy wprowadzić proste rozwiązania, które zaowocują dużymi oszczędnościami – mówi Tomasz Molski z Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej, odpowiedzialny za koordynację działań w projekcie.

Program składa się z trzech etapów. Na wstępie dochodzi do spotkania przedsiębiorcy z ekspertami, którzy poznają zakład i procesy w nim zachodzące, a następnie proponują rozwiązania, dzięki którym można uzyskać oszczędności. Kolejnym krokiem są krótkie jednodniowe szkoleniach prowadzone przez ekspertów z Polski i Niemiec oraz wyjazdy studyjne do naszych zachodnich sąsiadów. Tam przedsiębiorcy mają możliwość zwiedzania ośrodków i parków naukowych oraz firm, które wdrożyły z sukcesem rozwiązania mające na celu poprawę efektywności energetycznej. Na zakończenie każdy uczestnik  uzyska możliwość 30 godzin konsultacji z ekspertami na temat możliwości wdrożenia poszczególnych rozwiązań. W efekcie każdy z przedsiębiorców zakończy udział w projekcie z gotowym planem wdrożeniowym.

- Jest to o tyle ważne, że z tak przygotowanym dokumentem firma może od ręki starać się o środki unijne w nowej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej – mówi Tomasz Molski. Izba zamierza wesprzeć 20 lubuskich firm. Pierwsze dziesięć ma za sobą szkolenia i wyjazdy studyjne. Aktualnie są na etapie opracowywania z ekspertami planów wdrożeniowych. – Uważam wyjazdy za niezwykle inspirujące i sądzę, iż niektóre z rozwiązań podpatrzonych w Niemczech będziemy mogli wdrożyć w naszej firmie. Wartością dodaną dla naszej firmy jest z kolei możliwość złożenia oferty na dostawy pelletu do jednej ze zwiedzanych przez nas biogazowni – podkreśla Edward Budny z gorzowskiej spółki TWA, który uczestniczył w pierwszej edycji projektu.

Obecnie uruchomiony został nabór przedsiębiorstw do drugiej edycji, która rozpocznie się we wrześniu. Izba czeka na zgłoszenia firm, aby zamknąć proces rekrutacji do końca lipca. - Warto podkreślić, iż udział w projekcie jest dla przedsiębiorców całkowicie bezpłatny – mówi Tomasz Molski.

Zainteresowane firmy mogą kontaktować się z Tomaszem Molskim pod numerem telefonu: 696-007-665.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska