Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tutaj nauka może iść w las. Gdzie? W Rogozińcu!

Aleksandra Korn
Aleksandra Korn
Antoni Pawłowski, dyrektor Technikum Leśnego w Rogozińcu
Antoni Pawłowski, dyrektor Technikum Leśnego w Rogozińcu Arch. własne
Z Antonim Pawłowskim, dyrektorem Technikum Leśnego w Rogozińcu, rozmawiamy m.in. o umiejętnościach jakich nabywają absolwenci tej wyjątkowej szkoły oraz o codziennej pracy leśnika. Zapraszamy do lektury!

Co trzeba zrobić, aby zostać leśnikiem? Jaką szkołę należy ukończyć, jakie kursy zdobyć?Właściwie dzisiaj, aby zostać leśnikiem, trzeba skończyć studia na uczelni, która kształci na wydziale leśnym np. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Krakowie czy na SGGW w Warszawie. Nie zawsze po skończonym technikum leśnym będziemy zatrudnieni w nadleśnictwie. W obecnej sytuacji większą szansę na zatrudnienie ma bowiem inżynier magister. Trzeba pamiętać, że na stanowiska odbywają się konkursy. Jednak - o czym świadczą rozmowy z profesorami z tych wyższych uczelni - większy zasób wiadomości praktycznych posiadają absolwenci po technikach leśnych.

Czy poza ukończeniem odpowiedniej szkoły kandydat na leśnika powinien mieć jakieś szczególne cechy charakteru, np. cierpliwość, sumienność?Nasze szkoły leśne, a trzeba podkreślić, że jest ich obecnie 11 prowadzonych przez Ministra Środowiska, posiadają swoisty klimat i dyscyplinę. Są to szkoły mundurowe o bardzo bogatej tradycji leśnej. Zdecydowana większość uczniów przez cały cykl kształcenia przebywa w internacie. Dla nas jest to bardzo ważne, ponieważ oprócz przekazywanych wiadomości staramy się jak najlepiej wychować naszych uczniów do przyszłej pracy czy to w Lasach Państwowych, czy w innej firmie. Nasz absolwent to człowiek, który jest odpowiedzialny, zdyscyplinowany, sumienny, pracowity, potrafiący pracować w zespole, dobrze przygotowany do zawodu, a przy tym kochający przyrodę i Ojczyznę. Duży nacisk kładziemy bowiem na wychowanie patriotyczne.

Gdzie może pracować leśnik? Leśnicy mogą i powinni pracować w lasach, czy to w nadleśnictwach czy też w firmach prywatnych. W naszej szkole oferujemy uczniom kilka dodatkowych kwalifikacji, aby uczeń po zakończeniu edukacji miał większe możliwości na rynku pracy. I tak uczeń może uzyskać prawo jazdy kat. B i T, egzamin państwowy z UDT (Urząd Dozoru Technicznego), co daje kwalifikacje do pracy na maszynach wielooperacyjnych w lesie, kurs arborystyki, uprawnienia pilarza-drwala, a w szkole branżowej dodatkowo kurs spawacza i staż 150 godz. w firmie prywatnej.

Uczniowie technikum mogą zdać egzamin państwowy z UDT (Urząd Dozoru Technicznego), co daje kwalifikacje do pracy na maszynach wielooperacyjnych
Uczniowie technikum mogą zdać egzamin państwowy z UDT (Urząd Dozoru Technicznego), co daje kwalifikacje do pracy na maszynach wielooperacyjnych Arch. własne

Jak wygląda codzienna praca leśnika?Na to pytanie powinien odpowiedzieć leśniczy lub podleśniczy pracujący w lasach. Ja tego doświadczenia nie posiadam, ponieważ pracuję w edukacji. Mogę jednak z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że jest to praca bardzo ciężka i odpowiedzialna. Przyglądam się pracy leśników już od ponad 25 lat i oczywiście rozmawiam z nimi w szkole. Czasami praca leśników nie zawsze jest zrozumiałą przez ludzi „z zewnątrz”, którzy nie znają jej specyfiki. Panuje opinia, że leśnicy to ludzie, którzy wycinają drzewa i polują na zwierzęta. Nic mylnego. Leśników, których znam, to ludzie kochający przyrodę, dbający o rozwój lasów i ochronę zwierząt. Są to prawdziwi pasjonaci!

Jakie szkolenia i kursy podnoszące kwalifikacje przyszłych leśników posiada w swojej ofercie Technikum Leśne w Rogozińcu?Jak wspomniałem, nasza szkoła oferuje przyszłym leśnikom i operatorom maszyn leśnych dodatkowe kwalifikacje i umiejętności. Oprócz tych, które wymieniłem, organizujemy dla uczniów szkolenia i konferencje, które pozwalają im nie tylko znaleźć się na rynku pracy, ale także ułatwią założenie firmy. Jednak należy dodać, że większość naszych absolwentów po technikum podejmuje studia wyższe na kierunkach leśnych czy zbliżonych do leśnych, ale także takich, jak medycyna, prawo, informatyka czy ekonomika. Na koniec pragnę dodać, że nasze szkoły przygotowują młodych ludzi do życia i wychowują na fantastycznych ludzi, którzy zajmują bardzo liczne stanowiska w Państwie. To o czymś świadczy, prawda? Zapraszam do naszej szkoły, aby bliżej poznać jej wyjątkowy klimat!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska