MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnia w zborze

Edmund Tomczak <br>Sulechów
Otrzymaliśmy do wiadomości list skierowany do przewodniczącego Inicjatywy na rzecz Odrestaurowania Zamku i Zboru Ariańskiego w Sulechowie Waldemara Kuny-Kwiecińskiego. Drukujemy go bez skrótów.

Z dużym zainteresowaniem i podziwem obserwuję pana wysiłki na rzecz odrestaurowania zboru ariańskiego w Sulechowie. Pragnę zwrócić uwagę na bardzo istotny aspekt, mający ścisły związek ze zborem. Arianie byli zwolennikami doktryny Ariusza z Aleksandrii (IV wiek) w naszym kraju nosili nazwę Bracia Polscy. Byli chrześcijanami, chociaż głosili antytrynitaryzm. Przyczynili się jak nikt inny do rozwoju szkolnictwa, kultury i reform społecznych. Właśnie tutaj widzę właściwy ratunek dla zboru i zamku... Najważniejsza dla każdego człowieka wierzącego Księga, jaką jest Biblia, przedstawia w 2 rozdziale Ewangelii Św. Jana scenę wypędzenia przekupniów ze świątyni.
Jako chrześcijanin uważam, że kłopoty związane z pozyskaniem środków, brakiem przychylności, wynikają z powodu błędnego celu! Dom Spotkań Młodzieży jak pan proponuje zapewne nie ma Bożego Pomazania... Przed wielu laty, budowniczowie zboru oddali swoje zdrowie, myśli i pragnienia na chwałę Bogu oraz głoszenie Ewangelii. Nie chodzi tutaj o mury, będące tworem rąk ludzkich, ale o AGAPE (doskonałą miłość), która właśnie w tym miejscu miała swoje źródło.
Zbór i zamek nie muszą być skazane na dalszą dewastację. Najbardziej obiecujące będzie powołanie ekumenicznego (międzywyznaniowego) studium pomaturalnego lub nawet szkoły wyższej (lub liceum), kształcących młodzież protestancką, starokatolicką, prawosławną z Polski, Niemiec, Holandii, Belgii...
Patronat nad uczelnią przejmie jeden z działających na naszym terenie uznanych przez władze państwowe związków wyznaniowych, np. Zielonoświątkowcy. Takie rozwiązanie to nawiązanie kontaktów z podobnymi ośrodkami na zachodzie (również na wschodzie) Europy. Znacznie łatwiejsze będzie zdobycie środków na taki cel.
Taka propozycja, podobnie jak pański pomysł, to możliwość dodatkowego zarobku (stancje) dla wielu sulechowskich rodzin, możliwość znacznego zatrudnienia (obsługa), rozwój bazy noclegowej jak również zwiększona koniunktura handlu. Sulechów przestanie być miastem sypialnią, stając się grodem otwartym i zgodnie z tradycją, tolerancyjnym. Co zaś najważniejsze akurat ci uczniowie (lub studenci) kierując się zasadami chrześcijańskimi nie spowodują żadnych kłopotów prawnych i problemów porządkowych.
Idea ekumenizmu bardzo wyraźnie popierana jest przez Jana Pawła II, który wielokrotnie nawołuje do stworzenia pomostu pomiędzy wszystkimi chrześcijanami. Sulechów może uczestniczyć w tym przesłaniu. Sam Chrystus w Ewangelii Św. Marka w rozdziale 9 (wiersze 38-41) nawołuje do tolerancji. List skierowany do pana jest pismem otwartym. Jedna z kopii skierowana zostanie do premiera p. Jerzego Buzka ewangelika, redakcji ,,Gazety Lubuskiej" oraz władz samorządowych naszej gminy. Treść listu jest wyłącznie opinią jego autora.
Z wyrazami należytego szacunku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska