Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczmy się rozumieć te dzieci

Katarzyna Kozłowska
Uczestnicy ćwiczenia mają zawiązane oczy, żeby mogli zrozumieć, w jakim stopniu dziecku autystycznemu trudno komunikować się, skoro nie nawiązuje kontaktu wzrokowego z rozmówcą
Uczestnicy ćwiczenia mają zawiązane oczy, żeby mogli zrozumieć, w jakim stopniu dziecku autystycznemu trudno komunikować się, skoro nie nawiązuje kontaktu wzrokowego z rozmówcą fot. Katarzyna Kozłowska
O dzieciach autystycznych mówiono na szkoleniu dla nauczycieli zorganizowanym w ośrodku szkolno-wychowawczym.

Było to pierwsze z trzech spotkań o tej tematyce. Zajęcia mają przygotować nauczycieli do pracy z dziećmi autystycznymi. Szkoła stara się o utworzenie klasy dla takich uczniów.

- Oddział miałby zacząć funkcjonować od września. Jesteśmy w trakcie przyjmowania podań od rodziców. Jednocześnie staramy się o zgodę na utworzenie takiego oddziału - wyjaśnia wicedyrektor specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego Mariusz Kubicki.

W teorii i praktyce
Szkolenie prowadzili członkowie Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym w Zielonej Górze "Dalej razem".
- Zajęcia nie miały charakteru typowo teoretycznego. Braliśmy udział w warsztatach, podczas których w praktyce uczyliśmy się rozwiązywać problemy, z którymi mamy do czynienia na co dzień - opowiada uczestniczka szkolenia, nauczycielka z ośrodka Dominika Barańska. Prezentowane ćwiczenia miały pokazać nauczycielom, w jaki sposób dzieci autystyczne widzą, jak odbierają naszą rzeczywistość, ile barier muszą pokonać, by nawiązać z nami kontakt.

- Szkolenie bez wątpienia uzupełniło naszą wiedzę teoretyczną. Dało nam, jako nauczycielom takich dzieci, pewną gotowość do podjęcia pracy z nimi - dodaje Barańska.

Pierwsze wtorki miesiąca

Raz w miesiącu w ośrodku odbywają się dni otwartych drzwi. Skierowane są dla nauczycieli i rodziców, którzy chcą uzyskać pomoc w zakresie np. doboru programów i podręczników dla dzieci upośledzonych w stopniu lekkim i umiarkowanym, uczących się w zwykłych szkołach.

- Pomysł zorganizowania dni otwartych wyszedł z potrzeby nauczycieli szkół masowych, którzy mają pod opieką dzieci niepełnosprawne umysłowo - mówi Grażyna Miśkiewicz z ośrodka.

Dni otwarte odbywają się w każdy pierwszy wtorek miesiąca w godz. 15.00-16.30. Najbliższe 6 marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska