Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UOKiK: Czy PGNiG jest na rynku monopolistą?

Źródło: UOKiK; oprac:(mad)
(fot. sxc.hu) Co wykaże postępowanie? Na razie nie wiadomo.
(fot. sxc.hu) Co wykaże postępowanie? Na razie nie wiadomo.
Postępowanie antymonopolowe wszczęte przez prezes UOKiK rozstrzygnie czy PGNiG nadużywa swojej pozycji na rynku detalicznej sprzedaży gazu ziemnego. Spółka może naruszać zarówno polskie, jak i unijne prawo.

Przeczytaj też: UOKiK ukarał znany bank

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo posiada ok. 98 proc. udziału w krajowym rynku detalicznej sprzedaży gazu ziemnego. Prezes UOKiK wszczęła postępowanie antymonopolowe w związku z podejrzeniem nadużywania przez PGNiG pozycji dominującej na tym rynku.

Analiza urzędu w zakresie stosowanych przez spółkę praktyk wykazała, że może ona utrudniać niektórym kontrahentom wypowiedzenie umowy dostarczania paliwa gazowego.

W kontraktach zawieranych głównie z dużymi odbiorcami przemysłowymi znalazło się postanowienie, zgodnie z którym złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy po 30 września danego roku powoduje, że ulega ona rozwiązaniu dopiero z końcem następnego roku.

Tak długie terminy wypowiedzenia – sięgające w skrajnych przypadkach 15 miesięcy – mogą zniechęcać partnerów handlowych spółki do rezygnacji z umowy i skorzystania z usług innych firm.

Przeczytaj też: Telekomunikacja Polska ma zapłacić 127,5 mln euro kary!

UOKiK sprawdzi, czy działania PGNiG utrudniają wejście na rynek nowych oraz czy mogą doprowadzić do wyeliminowania już na nim działających sprzedawców gazu ziemnego.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów postępowanie antymonopolowe powinno być zakończone nie później niż w terminie pięciu miesięcy od dnia jego wszczęcia. W przypadku stwierdzenia nadużywania pozycji dominującej przez spółkę, prezes UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę karę finansową w wysokości do 10 proc. przychodu osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji.

Warto wspomnieć, że postępowanie będzie prowadzone również w oparciu o przepisy unijne. Urząd sprawdzi, czy działania rynkowego dominanta mogły mieć wpływ na handel pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej, np. poprzez utrudnianie firmom z innych krajów wejścia na polski rynek.

Przeczytaj też: 54 mln złotych kary za zmowę cenową na rynku farb i lakierów!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska