Uprawa warzyw pod osłonami

Materiał informacyjny Hurtowni Ogrodniczej Andro
Uprawa wczesnych warzyw pod osłonami to bardzo praktyczny sposób na wcześniejsze cieszenie się plonami i wydłużenie sezonu wegetacyjnego.

Wczesna wiosna przynosi ze sobą nie tylko wyczekiwane wytchnienie po zimie, ale też możliwość uprawy świeżych i zdrowych warzyw pod osłonami. Dla wszystkich ogrodników i plantatorów, którzy chcą rozpocząć sezon wcześniej niż zwykle, nieocenioną pomocą są tunele foliowe czy szklarnie. stają się niezastąpionym narzędziem dla ogrodników pragnących rozpocząć sezon wcześniej niż zwykle.

Dzięki uprawie rozsad w tunelach foliowych można cieszyć się świeżymi plonami nawet wtedy, gdy na zewnątrz panują jeszcze chłodniejsze warunki. Konstrukcje takie jak tunel foliowy czy szklarnia zapewniają warzywom odpowiednią ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak silne wiatry, przymrozki czy ulewy. Panujący w nich mikroklimat to optymalne środowisko wzrostu dla młodych roślin – warzywa cieszą się odpowiednią wilgotnością, temperaturą oraz ochroną przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Dzięki sprzyjającym warunkom wczesnowiosenne warzywa rosną szybciej, są zdrowsze i bardziej wydajne, co przekłada się na ich lepszą jakość i smak.

Wyłożenie podłoża w tunelach foliowych czy szklarniach agrowłókniną to dodatkowa pomoc dla plantatorów w ochronie roślin przed szkodnikami i chorobami. W tej roli świetnie sprawdzi się produkt z oferty Andro – agrowłóknina okrywowa P-30.

Najlepsze warzywa do uprawy wiosną

Wczesnowiosenne uprawy warzyw są istotnym elementem dla rolników i ogrodników, którzy chcą maksymalnie wykorzystać sezon wegetacyjny. W naszym regionie znajdziemy sporo roślin, które z powodzeniem możemy sadzić zaraz po zakończeniu zimy.

  1. Sałata, w tym jej najpopularniejsza odmiana – sałata masłowa, dobrze znosi niskie temperatury, dlatego zaliczana jest do nowalijek. Zadbanie o odpowiednie warunki pozwala znacząco przyspieszyć rozwój plonów, sprawiając, że rośliny wzrastają szybciej, a główki są pełniejsze (zapewniają więcej liści). Sałata jest rośliną o niewielkich wymaganiach cieplnych, jednak temperatura odgrywa bardzo ważną rolę i bezpośrednio wpływa na wzrost i rozwój roślin. Główki sałaty najlepiej kształtują się w temperaturze od 12 do 14°C, dlatego też, planując wczesnowiosenną uprawę, powinniśmy zabezpieczyć grządki odpowiednim okryciem.
  2. Rzodkiewka to warzywo, które szybko rośnie i nadaje się do uprawy zarówno w tunelu foliowym, jak i w otwartym polu. Jest bardzo łatwa w uprawie i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Z uwagi na krótki okres wegetacyjny oraz odporność na lekkie przymrozki jest doskonałym warzywem do wczesnowiosennej uprawy. Rzodkiewka lubi niskie temperatury, jednak zbyt duże mrozy mogą jej zaszkodzić. Dlatego dobrym pomysłem będzie zabezpieczenie wczesnowiosennych wysiewów agrowłókniną okrywową.
  3. Szpinak daje możliwość szybkiego zbioru, co czyni go idealnym wyborem dla wczesnowiosennych upraw. Bardzo dobrze radzi sobie w niższych temperaturach. Tak jak rzodkiewka, wymaga on jednak stale wilgotnej (ale nie przemoczonej) gleby. Ważna jest też odpowiednia ekspozycja na słońce – w przypadku wystawienia na zbyt duże działanie promieni słonecznych roślina może wytworzyć pędy kwiatowe zamiast smacznych, pożądanych liści. W tym wypadku można rozważyć użycie agrowłóknin do cieniowania roślin.
  4. Kapusta to jedno z najbardziej wszechstronnych i wartościowych warzyw. Aby uzyskać zdrowe rośliny, warto zacząć od wyboru odpowiednich odmian, które najlepiej odpowiadają warunkom lokalnym. Kapustę można siać bezpośrednio do gruntu już wczesną wiosną, ale lepsze efekty uzyskamy, jeśli ochronimy młode rośliny przez chłodem, stosując osłonę termiczną – agrowłókninę lub uprawę w tunelu foliowym.
  5. Seler jest cennym warzywem, bogatym w składniki odżywcze, jednak uprawa selera wczesną wiosną wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Po pierwsze, musimy dobrze przygotować stanowisko, bo seler potrzebuje gleby o wysokiej zawartości składników odżywczych (warto więc wcześniej dodać do ziemi kompost lub naturalne nawozy). To również roślina wrażliwa na mróz – w przypadku spodziewanych niskich temperatur trzeba przykryj rośliny agrowłókniną.

Niezastąpiona agrowłóknina okrywowa

Przy uprawie wszystkich wczesnowiosennych warzyw pod osłonami ułatwimy sobie prace i zyskamy dodatkowe korzyści, stosując agrowłókninę do osłonięcia grządek. Przy jej zamawianiu w Andro warto od razu zlecić wykonanie otworów pod przyszłe rozsady. Pozwoli to zaoszczędzić czas i da nam pewność, że zamontowany materiał będzie się solidnie trzymał i w pełni spełniał swoją rolę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska