Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urlop bez choroby

Tatiana Mikułko 95 722 57 72 [email protected]
Przed wyjazdem zadbajmy o własne bezpieczeństwo zdrowotne.
Przed wyjazdem zadbajmy o własne bezpieczeństwo zdrowotne. fot. sxc.hu
Co najmniej sześć tygodni przed egzotycznym wyjazdem powinniśmy zapytać lekarza, na jakie choroby warto się zaszczepić. Wybierając ofertę last minute znajdźmy czas, by choć zajrzeć do apteki i kupić zalecane specyfiki.

PAMIĘTAJ!

PAMIĘTAJ!

* będąc na egzotycznym urlopie pij wodę butelkowaną, oryginalnie zamykaną
* nie pij napojów z kostkami lodu (mogą być zrobione z wody bieżącej)
* unikaj kupowania napojów i jedzenia od ulicznych sprzedawców
* nie jedz lodów, ani ciast
* owoce myj tylko wodą przegotowaną
* nie głaskaj i nie karm z ręki bezdomnych psów (mogą być chore na wściekliznę)

Dla nas, żyjących w strefie klimatycznej umiarkowanej, najbardziej niebezpieczne są wyjazdy do krajów tropikalnych, równikowych. Oprócz trudnych warunków klimatycznych, wysokie temperatury i wilgotność powietrza, stan sanitarny tych krajów odbiega od standardów europejskich. By podczas urlopu nie złapać groźnej choroby, należy pomyśleć o szczepieniach.

Jedynym obowiązkowym szczepieniem, które powinniśmy przyjąć przed wyjazdem do np. Gabonu, Nigerii, Kamerunu, Kongo, Republiki Środkowej Afryki jest szczepienie przeciwko żółtej febrze. Musi być ono udokumentowane Międzynarodowym Certyfikatem Szczepień, czyli tzw. żółtą książeczką. Jeżeli nie będziemy jej mieć, musimy liczyć się z tym, że nie zostaniem wpuszczeni na teren kraju, gdzie są zachorowania na żółtą febrę. To szczepienie uodparnia nas na 10 lat. Niestety, na razie nie możemy się zaszczepić w Lubuskiem. Trzeba jechać do Poznania lub Szczecina.

Jeśli wybieramy się do Egiptu, Indii, Rosji, Ukrainy, krajów arabskich zaleca się szczepienia przeciwko:
* durowi brzusznemu
* wirusowemu zapaleniu wątroby typu A
* wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (na wypadek pobytu w szpitalu)
* jeśli nie mamy odporności, to przeciwko tężcowi i błonicy (na wypadek zranienia)
* meningokokom

ZANIM WYJEDZIESZ

ZANIM WYJEDZIESZ

Wybierz się do apteki i kup plastry, gazy jałowe na pęcherze, otarcia naskórka, lekkie skaleczenia. Pamiętaj, że może cię dopaść tzw. biegunka podróżnych, która nawet na trzy dni może uwięzić cię w hotelu. Poproś farmaceutę o jakiś specyfik na tę dolegliwość.

Warto też wspomnieć o jeszcze jednej groźnej chorobie - malarii. Przeciwko niej nie ma szczepień. Są za to leki doustne, które trzeba brać w określonych dawkach w zależności od aktywności malarii w danym kraju. Gdy po powrocie z egzotycznej podróży zaobserwujemy niepokojące objawy chorobowe, takie jak podwyższona temperatura ciała, biegunka, wymioty, uporczywy kaszel bądź katar powinniśmy się natychmiast skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, informując go o odbytym wyjeździe i regionie gdzie podróżowaliśmy.

Do szczepień zawsze kwalifikuje lekarz. Dlatego przed wyjazdem warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, bądź do Punktu Szczepień dla Osób Podróżujących i powiedzieć, jak zamierzamy podróżować, czy na własną rękę, czy z biurem podróży do klimatyzowanych, luksusowych hoteli. Lekarz, po przeprowadzeniu wywiadu medycznego, podpowie nam, jakie szczepienia powinniśmy przyjąć.
Szczepionki zalecane są dostępne w lubuskich punktach szczepień. Szczepienia nie są refundowane. Musimy się liczyć z wydatkiem kilkuset złotych.

WAŻNE ADRESY

* W wojewódzkiej stacji sanepidu w Gorzowie można wykonać prawie wszystkie szczepienia, oprócz tego przeciwko żółtej febrze. Punkt szczepień czynny jest raz w tygodniu, w środy w godz. 10.00-14.00, tel. 95 722 60 57.
* W Zielonej Górze w powiatowej stacji sanepidu także dostępne są prawie wszystkie szczepionki (oprócz tej przeciwko żółtej febrze). Szczepienia wykonywane są w środy od 8.00-14.00. Najlepiej dwa dni wcześniej przedzwonić i umówić się, tel. 68 325 46 71.

ILE ZA SZCZEPIENIE

(Przykładowe rodzaje szczepień i ceny w punkcie szczepień w Gorzowie)
* przeciwko błonicy i tężcowi - 31 zł
* przeciwko durowi brzusznemu - 170 zł
* przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu - 115 zł (dorośli), 105 zł (dzieci)
* przeciwko tężcowi - 26 zł
* przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B - 150 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska