Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urlopy w nowym terminie. Zmiana w przepisach korzystna dla pracodawców

(oprac. staw), Źródło: Pracodawcy RP
Według nowych
Według nowych
Senat przegłosował nowe przepisy dotyczące urlopów. Zaległy będzie można wykorzystać do 30 września następnego roku. Pracodawcy są z tego zadowoleni.

We wtorek Senat głosował nad projektem ustawy o redukcji niektórych obowiązków dla obywateli i przedsiębiorców, czyli ustawą deregulacyjną bis. Tam też były poprawki dotyczące urlopów. Przyjęli termin wrześniowy, choć wcześniej padały propozycje terminu do 31 lipca.

Czytaj też: Dni wolne 2011. Przepisy po 1 stycznia 2011. Zobacz, kiedy masz wolne od pracy

Teraz zaległy urlop możemy zgodnie z przepisami wykorzystać do 31 marca następnego roku kalendarzowego. Pracodawcy RP oceniają, że wydłużenie terminu będzie korzystne dla firm. bo swobodniej można będzie planować wolne dni pracowników i dostosować je do cyklu działalności przedsiębiorstwa. Trzymiesięczny termin jest zbyt krótki i wypada w czasie największych absencji chorobowych. To z kolei hamuje udzielanie urlopów i powoduje duże zaległości. - Konieczność wysyłania pracowników na zaległy urlop często powoduje problemy organizacyjne i braki kadrowe w firmie - komentuje Wioletta Żukowska, ekspert Pracodawców RP.

Wydłużenie terminu na udzielenie zaległego urlopu nie narazi już, w takim stopniu jak teraz, pracodawców na odpowiedzialność wykroczeniową. Z kolei pracownicy będą mieli szansę na wypoczynek w letnich miesiącach.

Zdaniem Pracodawców RP najlepszym rozwiązaniem byłoby prawo do wykorzystania zaległego urlopu do końca następnego roku kalendarzowego.

Czytaj też: Mniej ofert w urzędach pracy przez nowe przepisy

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska