Uważajcie na przejazdach kolejowych. To nie przelewki. W Lubuskiem ruszyła akcja „Bezpieczny przejazd - Szlaban na ryzyko!”

OPRAC.:
Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Ruszyła akcja „Bezpieczny przejazd - Szlaban na ryzyko!”.
Ruszyła akcja „Bezpieczny przejazd - Szlaban na ryzyko!”. Materiały Straży Ochrony Kolei
Wypadki na przejazdach kolejowych to wciąż duży problem na polskich drogach. Dlaczego do nich dochodzi? Jak się kończą? Jak wyglądają statystyki w Lubuskiem? Właśnie rusza akcja, która ma poprawić bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych.

„Bezpieczny przejazd - Szlaban na ryzyko!” – to kampania społeczna, mająca na celu uświadomienie użytkownikom dróg jak wielkie znaczenie ma zachowanie ostrożności podczas pokonywania przejazdów kolejowo-drogowych. Pośpiech, ignorancja, brawura i brak rozsądku to najwięksi zabójcy na torach. Tarczą, chroniącą kierowców przed nieszczęściem, jest wiedza na temat przepisów i odpowiedzialność za siebie oraz inne osoby. Poprzez szeroko zakrojone działania od lat edukujemy uczestników ruchu drogowego i walczymy o to, co najcenniejsze: o ludzkie zdrowie i życie.

POLECAMY INFORMACJE MOTORYZACYJNE

Jakie są przyczyny wypadków na przejazdach kolejowych?

Główną ideą inicjatywy „Bezpieczny Piątek” jest przeprowadzanie w okresie wakacyjnym wzmożonych kontroli na przejazdach kolejowo-drogowych w celu wyeliminowania zachowań niepożądanych wśród kierowców oraz korzystania z niedozwolonych tzw. „dzikich przejść” przez pieszych. Każdemu uczestnikowi ruchu drogowego rozdawane są ulotki i różne gadżety. W wyniku przeprowadzonych akcji ustalono najczęstsze wykroczenia spowodowane przez kierowców. Są to:

  • brak reakcji na znak STOP
  • przejeżdżanie przez przejazd mimo włączonej sygnalizacji świetlnej
  • próba przejechania przez przejazd w trakcie zamykania lub otwierania rogatek
  • omijanie rogatek

Każdy wypadek do ludzka tragrdia

- Wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych stanowią mniej niż jeden procent wszystkich wypadków komunikacyjnych. To nie zwalnia nas ze starań ograniczenia ich do zera. Za każdym z nich stoi ludzka tragedia. Dla nas stłuczka, kolizja czy potrącenie to nie jest kolejna cyfra do statystyk tylko człowiek, którego spotkało nieszczęście - mówi Artur Wołoszyn, Inspektor Komenda Regionalna Straży Ochrony Kolei w Zielonej Górze.

Wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych stanowią mniej niż jeden procent wszystkich wypadków komunikacyjnych

Co roku ginie kilkadziesiąt osób

Każde tego typu zdarzenie przynosi straty materialne i zaangażowanie służb ratunkowych. W ostatnich latach rocznie dochodzi do ok. 200 wypadków, w których ginie kilkadziesiąt osób. To wciąż o wiele za dużo. Dlatego tak ważne jest ciągłe edukowanie wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Jeden wypadek na przejeździe w tym roku w Lubuskiem

W lubuskim od początku roku 2020 odnotowano jeden wypadek na przejeździe kolejowym na linii kolejowej nr 273 pomiędzy miejscowościami Nietkowice - Będów, który na całe szczęście w nieszczęściu był nieśmiertelny. Natomiast odnotowano 32 przypadki dewastacji rogatek poprzez najechanie pojazdu drogowego na zamknięte rogatki lub w trakcie ich zamykania lub otwierania, z czego wykryto 4 sprawców dzięki monitoringowi.

Zobacz też wideo: Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym na Mazowszu. Zginął ojciec z 8-letnim synem

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie