MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uważajcie na przejazdach kolejowych. To nie przelewki. W Lubuskiem ruszyła akcja „Bezpieczny przejazd - Szlaban na ryzyko!”

OPRAC.:
Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Ruszyła akcja „Bezpieczny przejazd - Szlaban na ryzyko!”.
Ruszyła akcja „Bezpieczny przejazd - Szlaban na ryzyko!”. Materiały Straży Ochrony Kolei
Wypadki na przejazdach kolejowych to wciąż duży problem na polskich drogach. Dlaczego do nich dochodzi? Jak się kończą? Jak wyglądają statystyki w Lubuskiem? Właśnie rusza akcja, która ma poprawić bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych.

„Bezpieczny przejazd - Szlaban na ryzyko!” – to kampania społeczna, mająca na celu uświadomienie użytkownikom dróg jak wielkie znaczenie ma zachowanie ostrożności podczas pokonywania przejazdów kolejowo-drogowych. Pośpiech, ignorancja, brawura i brak rozsądku to najwięksi zabójcy na torach. Tarczą, chroniącą kierowców przed nieszczęściem, jest wiedza na temat przepisów i odpowiedzialność za siebie oraz inne osoby. Poprzez szeroko zakrojone działania od lat edukujemy uczestników ruchu drogowego i walczymy o to, co najcenniejsze: o ludzkie zdrowie i życie.

POLECAMY INFORMACJE MOTORYZACYJNE

Jakie są przyczyny wypadków na przejazdach kolejowych?

Główną ideą inicjatywy „Bezpieczny Piątek” jest przeprowadzanie w okresie wakacyjnym wzmożonych kontroli na przejazdach kolejowo-drogowych w celu wyeliminowania zachowań niepożądanych wśród kierowców oraz korzystania z niedozwolonych tzw. „dzikich przejść” przez pieszych. Każdemu uczestnikowi ruchu drogowego rozdawane są ulotki i różne gadżety. W wyniku przeprowadzonych akcji ustalono najczęstsze wykroczenia spowodowane przez kierowców. Są to:

  • brak reakcji na znak STOP
  • przejeżdżanie przez przejazd mimo włączonej sygnalizacji świetlnej
  • próba przejechania przez przejazd w trakcie zamykania lub otwierania rogatek
  • omijanie rogatek

Każdy wypadek do ludzka tragrdia

- Wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych stanowią mniej niż jeden procent wszystkich wypadków komunikacyjnych. To nie zwalnia nas ze starań ograniczenia ich do zera. Za każdym z nich stoi ludzka tragedia. Dla nas stłuczka, kolizja czy potrącenie to nie jest kolejna cyfra do statystyk tylko człowiek, którego spotkało nieszczęście - mówi Artur Wołoszyn, Inspektor Komenda Regionalna Straży Ochrony Kolei w Zielonej Górze.

Wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych stanowią mniej niż jeden procent wszystkich wypadków komunikacyjnych

Co roku ginie kilkadziesiąt osób

Każde tego typu zdarzenie przynosi straty materialne i zaangażowanie służb ratunkowych. W ostatnich latach rocznie dochodzi do ok. 200 wypadków, w których ginie kilkadziesiąt osób. To wciąż o wiele za dużo. Dlatego tak ważne jest ciągłe edukowanie wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Jeden wypadek na przejeździe w tym roku w Lubuskiem

W lubuskim od początku roku 2020 odnotowano jeden wypadek na przejeździe kolejowym na linii kolejowej nr 273 pomiędzy miejscowościami Nietkowice - Będów, który na całe szczęście w nieszczęściu był nieśmiertelny. Natomiast odnotowano 32 przypadki dewastacji rogatek poprzez najechanie pojazdu drogowego na zamknięte rogatki lub w trakcie ich zamykania lub otwierania, z czego wykryto 4 sprawców dzięki monitoringowi.

Zobacz też wideo: Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym na Mazowszu. Zginął ojciec z 8-letnim synem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska