Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W 2020 r. PIT można złożyć do 1 czerwca. Jak rozliczyć się z podatku przez internet?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Jeśli w tym roku ktoś złoży zeznanie podatkowe po 30 kwietnia, ale zrobi to do 1 czerwca, nie zostaną wobec niego wyciągnięte żadne konsekwencje.
Jeśli w tym roku ktoś złoży zeznanie podatkowe po 30 kwietnia, ale zrobi to do 1 czerwca, nie zostaną wobec niego wyciągnięte żadne konsekwencje. Pixabay, Mariusz Kapała, Jacek Katarzyński
W związku z epidemią koronawirusa roczne zeznanie podatkowe można złożyć bez konsekwencji do 1 czerwca. Jeśli masz umowę o pracę, PIT masz już wypełniony w systemie i w zasadzie… nic nie musisz robić.

Co roku termin na złożenie rocznego zeznania podatkowego mija 30 kwietnia. W tym roku termin ten nie uległ zmianie, ale w związku z koronawirusem urzędy skarbowe nie będą wyciągały konsekwencji, jeśli ktoś złoży zeznanie do 1 czerwca.

Większość Lubuszan już złożyło swoje zeznania. – Do tej pory zrobiło to ponad 400 tys. podatników w Lubuskiem – mówiła nam w czwartek 28 maja Ewa Markowicz, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze. Dla porównania, w zeszłym roku roczne zeznania podatkowe złożyło około 500 tys. osób.

Trwa głosowanie...

Czy rozliczyłeś się już z fiskusem?

Urzędy skarbowe zachęcają, byśmy – w trosce o swoje zdrowie – w miarę możliwości złożyli zeznanie podatkowe przez internet, a do budynku skarbówki przychodzili w sytuacji, gdy sprawy nie da się załatwić internetowo lub telefonicznie. W związku z tym przygotowano wiele udogodnień. Jakich?

Podatek za 2019 r. PIT-37 został już wysłany

Jeśli ktoś rozlicza się na druku PIT-37, to w zasadzie nie musi nawet nic robić. A jego PIT został już nawet wysłany. W przypadku osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej (to ich dotyczy PIT-37) służby skarbowe już na początku roku przygotowały wypełniony PIT-37. A system elektroniczny wysłał go do skarbówki 30 kwietnia.

Jak złożyć PIT przez internet

Swoje roczne zeznanie podatkowe można zobaczyć w usłudze Twój e-PIT, do której najprościej dotrzeć poprzez adres internetowy: podatki.gov.pl.

- Do tej pory zeznanie podatkowe złożyło ponad 400 tys. podatników w Lubuskiem - mówi rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze.

Do swojego zeznania podatkowego można dotrzeć na dwa sposoby. W jednym trzeba podać PESEL, datę urodzenia oraz kwoty przychodu w 2018 i w 2019. Drugi sposób: przez profil zaufany (można go założyć w kilka sekund przez swoje internetowe konto bankowe). Jeśli jednak ktoś nie ma konta w banku (lub przez jego bank nie można założyć profilu zaufanego), to i na to jest sposób. W tym roku można założyć tymczasowy profil zaufany. Szczegóły na stronie www.gov.pl.

Zeznanie podatkowe 2019. Można je uzupełnić

- W ostatni weekend poprzez Twój e-PIT zerknąłem na swoje roczne zeznanie podatkowe i zobaczyłem informacje, że już zostało ono wysłane do urzędu skarbowego 30 kwietnia. To nie pomyłka? – pytamy rzecznik Ewę Markowicz.

- Nie. Roczne zeznanie podatkowe zostało wysłane właśnie 30 kwietnia – odpowiada pani rzecznik.

- W tym przygotowanym zeznaniu nie było jednak wskazanej organizacji pożytku publicznego, dla której chcę przekazać 1 proc. podatku – zauważa nasz dziennikarz.

- Urzędy skarbowe nie mogą same wpisać, komu podatnik chce przekazać 1 proc. podatku. Jeśli więc ktoś chce to uzupełnić, może złożyć korektę zeznania, czyli wpisać numer KRS i w paru słowach wyjaśnić powód złożenia korekty deklaracji – mówi rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze. Podpowiada przy okazji, by podatnicy weszli na swój elektroniczny PIT i sprawdzili, czy wszystko w dokumencie zostało wpisane tak jak należy.

PIT za 2019 można złożyć do 1 czerwca

Nie wszyscy mają jednak tak dobrze, że PIT został już za nich przygotowany. Zeznanie podatkowe muszą wypełnić np. osoby prowadzące działalność gospodarczą. Urzędy skarbowe, owszem, przygotowały dla nich w części zeznanie podatkowe. Niektóre dane muszą jednak dopisać sami przedsiębiorcy.

Kto by jednak musiał przyjść z PIT-em do skarbówki, może to zrobić jedynie w piątek 29 maja i poniedziałek 1 czerwca. Z zeznaniem podatkowym nie trzeba jednak koniecznie podchodzić do okienka. PIT będzie można także wrzucić do przygotowanych w skarbówkach urn.

Czytaj również:
Nowa ulga podatkowa na zakup mieszkania w 2020 r.? Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt

ZOBACZ WIDEO: Jakie ulgi przysługują podatnikom?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska