Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W 2029 roku asteroida Apophis uderzy w Ziemię? (wideo)

źródła: english.cri.cn, wp.pl, wikipedia, youtube, oprac. (map)
Radarowy obraz asteroidy Apophis, która minie "o włos" Ziemię.
Radarowy obraz asteroidy Apophis, która minie "o włos" Ziemię. Fot.: materiały NASA, youtube.com
To nie przepowiednie Nostradamusa czy zapisy w kalendarzu Majów. Według obliczeń rosyjskich uczonych, asteroida już za 19 lat minie się z Ziemią "o włos", czyli o odległość 10-12 razy bliższą od naszego globu, niż Księżyc.

Asteroida najbardziej zagrozi Ziemi w... piątek, 13 kwietnia 2029 r. i jeśli "nie trafi", to będzie doskonale widoczna gołym okiem w Europie, Afryce i zachodniej Azji. Drugie tak bliskie spotkanie może się zdarzyć w 2036 r. Również 13 kwietnia, i to w niedzielę Wielkanocną.

Mająca 600 metrów skalna bryła nawet jeśli nie uderzy w Ziemię, może poczynić ogromne spustoszenie wśród sztucznych satelitów krążących wokół Ziemi. A gdy jednak uderzy w Ziemię? Efektem byłaby eksplozja nawet stukrotnie silniejsza, niż słynny "Meteoryt Tunguski" z 1908 roku, a 3 razy silniejsza niż największa katastrofa naturalna w historii cywilizacji ludzkiej, czyli wybuch wulkanu Krakatau (wyspa pomiędzy Jawą i Sumatrą w południowej Azji) w 1883.

Oto film obrazujący jak mogłaby wyglądać katastrofa?

Nie tylko rosyjscy uczeni obawiają się uderzenia. Raport NASA zaraz po odkryciu asteroidy (w 2004 r.) określał zagrożenie na około "1 do 300"potem po kolejnych badaniach zagrożenie wzrastało (1 do 233, 1 do 62, 1 do 45, a obecnie już 1 do 37 (czyli 2,7 proc. szans na uderzenie). Takie zagrożenie oznacza czwarty stopień w tzw. 'Skali Torino", która określa zagrożenie katastrofą kosmiczną. Stopień czwarty to z jednej strony szansa na kolizję większą niż 1 proc, z drugiej - zalecane powiadomienie opinii publicznej i odpowiednich organów państwowych, jeżeli spotkanie z obiektem nastąpi w ciągu dekady.

Pomysłów na zapobiegnięcie katastrofie jest wiele - od zdetonowania na powierzchni asteroidy ładunków nuklearnych i rozbicia jej na mniejsze fragmenty, ostrzelanie laserem, staranowanie statkiem kosmicznym, aż do podczepienia do niej silników, które sprowadziłyby ją z kursu kolizyjnego z Ziemią.

Rosjanie, którzy obecnie przewodzą w pracach nad sposobami uchronienia się od katastrofy planują już wkrótce wysłanie bezzałogowej sondy kosmicznej, która ma bardzo dokładnie sprawdzić asteroidę i dostarczać stale aktualizowanych informacji.

Jeden ze scenariuszy uchronienia Ziemi od zderzenia:

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska