Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gorzowie powstanie Muzeum Diecezjalne Środkowego Nadodrza?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Przed pożarem, do którego doszło 1 lipca 2017, w części wieży katedry gorzowskiej była ekspozycja muzealna.
Przed pożarem, do którego doszło 1 lipca 2017, w części wieży katedry gorzowskiej była ekspozycja muzealna. Czytelnik Stiopa/Archiwum
W centrum Gorzowa może powstać Muzeum Diecezjalne Środkowego Nadodrza. - Mamy bardzo ciekawe zbiory – rzeźby, malarstwa, utensyliów liturgicznych i biskupich. Mamy sporo artefaktów związanych z historią tych ziem – mówi nam bp Adrian Put.

Skąd pomysł na powstanie muzeum diecezjalnego?
- Kościół powszechny kładzie biskupom ordynariuszom obowiązek zatroszczyć się o dziedzictwo historyczne, kulturowe danego Kościoła, żeby rzeczy, które już są wyłączone z kultu, a które mają wartość historyczną, materialną, kulturową, przechowywać, opracowywać i udostępniać do zwiedzania – mówi nam bp Adrian Put, biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
A różnych rzeźb, obrazów w diecezji jest dosyć sporo. W sobotę 20 stycznia zawiązał się więc komitet, który wraz z diecezją chce doprowadzić do tego, by powstało Muzeum Diecezjalne Środkowego Nadodrza.

- Jakieś doświadczenie w tej materii już mamy, bo na terenie diecezji – w Paradyżu, w Rokitnie - są małe placówki o charakterze. W naszej diecezji, chociaż początki naszego Kościoła sięgają 1945 roku, takiej dużej placówki muzealnej jednak nie było – dodaje biskup.

Muzeum ma być w Gorzowie

Muzeum miałoby powstać w bezpośrednim sąsiedztwie gorzowskiej katedry.
- Chcemy, żeby powstał ciekawy produkt religijno-turystyczny z wieżą katedralną i muzeum, które by prezentowało dzieje Kościoła na tym terenie oraz różnego rodzaju zbiory i artefakty, które posiadamy mówi bp Adrian Put.

Oprócz głównej siedziby muzeum miałoby mieć swoje filie. W Rokitnie byłaby wystawa prezentująca dzieje Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej. Prezentowane byłyby tam też zbiory związane z Karolem Wojtyłą – Janem Pawłem II, których diecezja ma bardzo dużo. Z kolei w filii w Paradyżu, gdzie kiedyś byli cystersi, byłaby stała wystawa „Dzieje opactwa” a także wystawa związana z misjami. - Mamy zbiory misyjne z wielu lat, które też chcielibyśmy udostępnić – mówi nam biskup.
Kolejne filie miałyby powstać też w klasztorze w Żaganiu w klasztorze oraz w Ośnie Lubuskim, gdzie byłaby izba poświęcona diecezji lubuskiej (w tym roku mija 900 lat od jej powstania). W przyszłości miałaby też powstać placówka w Kożuchowie.

Ma mówienie o dacie powołania muzeum jest jeszcze za wcześnie. - Na razie jesteśmy na początku drogi. Wiemy, że mamy bardzo ciekawe zbiory – rzeźby, malarstwa, utensyliów liturgicznych biskupich. Mamy sporo artefaktów związanych z historią tych ziem. Chcemy je pokazać – mówi biskup.

Czytaj również:
W Gorzowie jest już skwer księdza Edmunda Nowickiego. To on wskazał kościół na katedrę

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska