MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stu kilkudziesięciu księży w katedrze w Gorzowie! Kto w tym roku obchodzi jubileusz kapłaństwa?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej jest około pół tysiąca kapłanów. Co trzeci z nich był w czwartek w katedrze.
W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej jest około pół tysiąca kapłanów. Co trzeci z nich był w czwartek w katedrze. Jarosław Miłkowski
W czwartek 28 marca do katedry w Gorzowie zjechali księża z całej diecezji. Dla kilkunastu z nich przedpołudniowa Msza Krzyżma była okazją do obchodzenia jubileuszy kapłańskich.

- Jak to podkreślał papież Benedykt XVI, dzisiaj mamy to poczucie, że stają w katedrze, a ja pośród nich, specjaliści od spotkania człowieka z Bogiem. Tej specjalizacji dzisiaj tak bardzo potrzeba. I w wymiarze duszpasterskim, katechetycznym, homiletycznym, administracyjnym. Właśnie o to, żeby tę rolę jak najlepiej mogli pełnić, chciałbym się z nimi – i za nich – pomodlić – mówił w czwartkowe przedpołudnie bp Tadeusz Lityński, ordynariusz zielonogórsko-gorzowski. W gorzowskiej katedrze przewodniczył on Mszy Krzyżma, na którą tradycyjnie zjechali kapłani z całej diecezji. Wielki Czwartek, który w tym roku przypada 28 marca, to bowiem dzień, w którym wspomina się ustanowienie sakramentu kapłaństwa.

Kto obchodzi jubileusz kapłaństwa?

Przedpołudniowa msza w katedrze, na której było stu kilkudziesięciu księży, była okazją do odnowienia przyrzeczeń kapłańskich, ale także do obchodów jubileuszy kapłańskich. Jednym z tych, którzy mają za sobą 50 lat kapłaństwa, jest ks. Jan Romaniuk. Jakie uczucia towarzyszą mu przy okazji okrągłej rocznicy?

- Ogromnej radości i wdzięczności, że Pan Bóg pozwolił doczekać takiego jubileuszu. Dziękuję Bogu, że pozwolił mi przeżyć i służyć 50 lat w Chrystusowym kapłaństwie – mówił przed rozpoczęciem mszy. - Dziś sytuacja jest dużo trudniejsza niż gdy się startowało. Na początku kapłaństwa kościoły były pełne, dzisiaj są puste, dlatego osobista modlitwa pozwala w tym trwaniu i służeniu ludziom – dodawał kapłan.

50-lecie kapłaństwa obchodzą w tym roku:
ks. kan. Alojzy Budnik
ks. Zbigniew Dymitruk
ks. prałat kan. Eugeniusz Jankiewicz
ks. Bogdan Piwowarczyk
ks. kan. Jan Romaniuk
ks. Edward Romanów
ks. kan. Władysław Urbanik.
25. rocznicę święceń obchodzą w tym roku:
ks. Artur Adamczak
ks. kan. Stanisław Brasse
ks. kan. Andrzej Hładki
ks. Andrzek Janicki
ks. Witold Lesner
ks. Jarosław Leśny
ks. Roman Malinowski
ks. Jerzy Najdek
ks. Sebastian Oszurko
ks. Arkadiusz Rzetecki
ks. Marcin Siewruk
ks. Andrzej Wdowiak.

Rozpoczyna się Triduum Paschalne

Wieczorem w Wielki Czwartek w Kościele rozpocznie się Triduum Paschalne. To trzy dni poświęcone liturgicznym obchodom męki, śmierci i zmartwychwstania Pańskiego. Ich celebrację rozpoczyna Msza Wieczerzy Pańskiej. Takie msze odbędą się w świątyniach całej diecezji, a w trzech z nich liturgia będzie sprawowana przez biskupów. O 18.00 mszy w katedrze gorzowskiej będzie przewodniczyć bp Adrian Put. Także o 18.00 w kosciele św. Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze mszy będzie przewodniczyć bp Paweł Socha. Z kolei bp Tadeusz Lityński będzie o 19.00 w kościele śwl Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie.

Czytaj również:
Biały Kościółek znów staje się biały. Jedna ściana wieży już odnowiona

od 7 lat
Wideo

Kiedy i jak sprawdzić wyniki matur?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska