Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gorzowie trudno zdobyć prawko. Jesteśmy w ogonie zdawalności w kraju!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Gorzów jest na szarym końcu miast pod względem zdawalności egzaminów na prawo jazdy.
Gorzów jest na szarym końcu miast pod względem zdawalności egzaminów na prawo jazdy. WORD w Gorzowie
Egzamin na prawo jazdy to wyzwanie, które ma przed sobą każdy kandydat na kierowcę. Niektórym wystarczy jedno podejście i prawko ląduje w kieszeni kursanta. Inni takich prób potrzebują jednak więcej. A jak wyglądają statystyki zdawalności w Gorzowie?

Egzamin teoretyczny zdaje połowa kursantów

Aby uzyskać uprawnienia do kierowania samochodem każdy kandydat musi najpierw przystąpić do egzaminu teoretycznego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. W tym przypadku gorzowska placówka na pierwszy rzut oka nie wypada najgorzej. W ubiegłym roku na blisko 9 tysięcy osób przystępujących do egzaminu teoretycznego zaliczyło go 4,5 tysiąca kursantów, czyli ponad 53 procent. To jednak niewiele w porównaniu z Lublinem czy Rzeszowem, gdzie salę egzaminacyjną z wynikiem pozytywnym opuszczało 65 procent kandydatów.

Niska jest zdawalność egzaminu teoretycznego

Po pomyślnym zaliczeniu egzaminu teoretycznego przychodzi czas na część praktyczną, czyli ostateczną weryfikację nie tylko wiedzy z zakresu ruchu drogowego, ale przede wszystkim umiejętności prowadzenia samochodu. Tu jest już o wiele gorzej, bo okazuje się, że Gorzów znalazł się w gronie miast, w których najtrudniej zdać taki egzamin. W ubiegłym roku na blisko 14 tysięcy kursantów pozytywny wynik jazdy z egzaminatorem uzyskało prawie 4 tysiące osób, czyli niewiele ponad 28 procent.

Te wyniki są rzeczywiście fatalne - przyznaje Jarosław Śliwiński, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gorzowie. Zwraca jednak uwagę, że zdanie egzaminu zależy nie tylko od tego, kto egzaminuje, ale również od tego, kto i kogo do takiego egzaminu przygotowuje.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że to nie są wyniki zdawalności tylko w samym Gorzowie, ale też z całej północy województwa. Na terenie tych kilku powiatów są 74 ośrodki szkolenia kierowców i tylko 11 z nich posiada własne place manewrowe, co oznacza, że to szkolenie przyszłych kierowców często odbywa się w mocno ograniczony sposób. Ubiegły rok to także czas pandemii koronawirusa, a wszystkie te ograniczenia i zasady, które zostały w związku z nią wprowadzone również odbiły się na kursantach i potęgowały obawy oraz stres towarzyszący egzaminom - dodaje Jarosław Śliwiński.

WIDEO: Gnał przez miasto ponad 100 km/h. Nie zwolnił nawet na pasach

W ubiegłym roku na prawie 18 tysięcy egzaminów na prawo jazdy kategorii B, które zostały przeprowadzone w Gorzowie, od wyniku odwołało się zalewnie kilka osób. Tylko jedna ze skarg została rozpatrzona pozytywnie.

Zobacz również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska