Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łagowie jest dobry klimat dla zdroju?

Czesław Wachnik 68 324 88 29 [email protected]
Klimat Łagowa ma niezwykle korzystne właściwości lecznicze i profilaktyczne w przypadku wielu chorób, chociażby układu oddechowego, krążenia czy narządów ruchu.
Klimat Łagowa ma niezwykle korzystne właściwości lecznicze i profilaktyczne w przypadku wielu chorób, chociażby układu oddechowego, krążenia czy narządów ruchu. archiwum GL
Łagów ma świetny klimat dla chorób układów oddechowego i krążenia - orzekli specjaliści. Uzyskanie statusu zdroju jest więc coraz bliższe, o co stara się gmina. - A dlaczego nie pomaga nam marszałek? - pytają mieszkańcy.

- Urząd marszałkowski powinien się w tę sprawę włączyć. Na razie gmina stara się sama, co cały proces może wydłużyć. Jeśli marszałek popiera lotnisko w Babimoście, gdzie dziennie startuje i ląduje jeden samolot, to konieczne jest też poparcie dla Łagowa. Pierwsze uzdrowisko czy też zdrój w regionie, to większy nasz prestiż - przekonuje radny powiatowy Mirosław Algierski.
Całym sercem za uzdrowiskiem jest też mieszkaniec, Adam Górny: - Znam województwo zachodniopomorskie. Tam do uzdrowisk przyjeżdża tysiące kuracjuszy z Niemiec. Miejscowi robią więc dobry biznes. I taki biznes możliwy będzie w Łagowie. Dlatego uzyskanie przez nasz region uzdrowiska może mieć także duże znaczenie gospodarcze.

Kiedy wójtowi Ryszardowi Oleszkiewiczowi przekazujemy zastrzeżenia Czytelników, chwali się najnowszą wiadomością. Otóż urząd gminy otrzymał świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze klimatu. Wynika z niego, że niezwykle korzystnie działa on na zdrowie i samopoczucie przebywających tu osób. ,,Klimat Łagowa ma właściwości lecznicze i profilaktyczne w odniesieniu do: chorób układu oddechowego, układu krążenia, chorób narządów ruchu, alergii skórnych oraz zaburzeń neurologicznych. Może także wspomagać leczenie zaburzeń przemiany materii '' - czytamy w świadectwie. Dalej profesor Krzysztof Błażejczyk, pełnomocnik Polskiej Akademii Nauk dodaje, że najdogodniejszy okres na leczenie klimatyczne przypada od początku kwietnia do połowy października. Natomiast w pozostałych miesiącach warunki bioklimatyczne mogą być wykorzystane do leczenia, rehabilitacji i profilaktyki osób w sile wieku o sprawnie działającym układzie termoregulacyjnym i krwionośnym.

Wójt Oleszkiewicz zauważa też, że bardzo korzystne warunki panują nie tylko w samej miejscowości, ale też na terenie okolicznych lasów. - Mamy doskonały klimat i chcemy to wykorzystać - stwierdza wójt. - Niebawem przystąpimy do dyskusji nad lokalizacją stref. To niebywale ważne, gdyż np. w strefie A będą znaczne ograniczenia dotyczące inwestycji. Dlatego ich wyznaczenie zadecyduje o przyszłości Łagowa. Później złożymy wniosek o nadanie statusu uzdrowiska do ministerstwa zdrowia. Myślę, ze realnym terminem uzyskania tego statusu jest rok 2016, a najpóźniej 2017. Sprawa się nieco przeciąga, ale to może być nawet korzystne. Po prostu będziemy mieli więcej czasu na przemyślenie wielu spraw. To, że będziemy zdrojem, jest przesądzone, problem jedynie kiedy.
-A zarzuty radnego są prawdziwe? - pytamy.
- Czuję, że urząd marszałkowski i sama pani marszałek nam kibicują i zachęcają do dalszych prac. Na obecnym etapie dajemy sobie radę sami, dlatego nie prosiliśmy o pomoc urząd marszałkowski. Jeśli będzie taka konieczność, zapukamy do drzwi pani marszałek. I jestem pewny, że nie zostaniemy odprawieni z kwitkiem - tłumaczy wójt.

Z zarzutami nie zgadza się też Aleksandra Mrozek, kierownik wydziału turystyki urzędu marszałkowskiego: - Nasi specjaliści są do dyspozycji gminy, jeżeli tylko gmina zasugeruje problem i poprosi o pomoc w jego rozwiązaniu. Ale na razie nic takiego się nie stało - mówi. Prezentuje też projekt programu rozwoju turystyki do 2020 roku. W nim jako cel operacyjny czytamy, że zakłada się rozwój turystyki uzdrowiskowej w oparciu o Łagów. Pisze się tam też o dążeniu do uzyskania przez tę miejscowość statusu uzdrowiska. Padają kwoty, które będą przeznaczone na jego promocję.

- Na razie proszę nie podawać konkretnych kwot, bo to dopiero projekt. Dla nas Łagów jest niezwykle ważny - stwierdza kierownik Mrozek. - Zakładamy prowadzenie kampanii wizerunkowych, organizowanie szkoleń o turystyce uzdrowiskowej dla samorządów czy stworzenie konsorcjum regionalnego, którego celem będzie pomoc w rozwoju turystyki zdrowotnej i uzdrowiskowej z Łagowem na czele.
Dodaje, że urząd marszałkowski już od trzech lat prowadzi kampanię promocyjną, w trakcie której Łagów jest prezentowany jako perła Ziemi Lubuskiej i przyszły zdrój. Bo urząd zakłada, że miejscowość stanie się uzdrowiskiem. I zapewnia, że czeka na sygnał wójta, jeśli będzie potrzebował włączenia się do sprawy służb marszałka. - Wtedy pomożemy - obiecuje.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska