Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lubuskiem mamy nowy park solarny. Panele śledzą ruch Słońca. Rocznie może zasilić 28 tys. gospodarstw domowych

OPRAC.:
Michał Korn
Michał Korn
Park solarny o mocy 50 MWp mieści się na obszarze 57 hektarów. Na tej powierzchni zmieściłyby się 82 boiska do piłki nożnej.
Park solarny o mocy 50 MWp mieści się na obszarze 57 hektarów. Na tej powierzchni zmieściłyby się 82 boiska do piłki nożnej. mat. prasowe
Elektrownia słoneczna o mocy 50 MWp zajmuje powierzchnię 57 hektarów i jest zlokalizowana w województwie lubuskim, a dokładniej w okolicach Żar. Nomad Electric jako pierwsza firma w Polsce zbudowała tak dużą instalację PV w całości na bazie konstrukcji nadążnej, czyli tzw. trackerach. Park solarny generuje energię elektryczną, która rocznie będzie mogła zasilić ponad 28 tys. gospodarstw domowych.

Park solarny o mocy 50 MWp mieści się na obszarze 57 hektarów. Na tej powierzchni zmieściłyby się 82 boiska do piłki nożnej. Elektrownia ta została zbudowana w formule EPC przez zespół inżynierów Nomad Electric. W zakresie ich prac znajdowała się również budowa głównego punktu odbioru (GPO) energii, czyli rozdzielnicy energetycznej 110/20kv, a także budowa linii kablowej WN wraz z przyłączeniem do urządzeń operatora systemu dystrybucyjnego.

Panele obracają się za Słońcem

Na farmie zamontowano ok. 100 tysięcy modułów na konstrukcji nadążnej, czyli trackerach, które umożliwiają panelom słonecznym obracanie się w ślad za ruchem Słońca na niebie. To rozwiązanie optymalizuje ich wydajność i pozwala na produkcję większej ilości energii elektrycznej. W parku solarnym znajduje się także 1,5 tysiąca stołów z modułami, a każdy z nich posiada swój indywidualny napęd oraz sterownik odpowiadający za komunikację z zaawansowanym technologicznie Centrum Monitoringu i autorskim systemem SCADA Nomad NX oraz za ruch poszczególnego stołu. Dzięki odpowiedniej konfiguracji, niewielki silnik jest w stanie obracać kilku tonowym stołem w osi wschód-zachód.

- Uruchamiając tę 50 MWp instalację PV dołożyliśmy kolejne źródło zielonej energii, które stanowi ważne ogniwo w transformacji energetycznej naszego kraju. Obecnie w portfolio spółki znajduje się niemal 300 MWp w EPC, natomiast w O&M mamy już ponad 1,3 GWp co czyni nas liderem w tym obszarze – wyjaśnia Paweł Muszyński, Członek Zarządu ds. Handlowych w Nomad Electric.

Może zasilić do 28 tys. gospodarstw domowych

Po zakończeniu procedur EON (Energisation Operational Notification) oraz ION (Interim Operational Notification), park solarny generuje już energię elektryczną. Ten proces nie powoduje żadnych emisji zanieczyszczeń, dzięki tej inwestycji popłynie czysty prąd do ponad 28 tys. odbiorców, a dziesiątki tysięcy ton CO2 rocznie nie zostaną wyemitowane do atmosfery.

- Zakończyliśmy budowę tej instalacji zgodnie z harmonogramem, a teraz rozpoczynamy kolejny etap prac, nasz zespół O&M przejął obiekt i jesteśmy odpowiedzialni także za jego obsługę wraz z GPO i jego infrastrukturą. W tym roku do naszego portfolio O&M dołączy kilka kolejnych farm o łącznej mocy 100 MWp wraz z serwisem GPO na wysokim napięciu. Mamy zatem kompetencje także w tym obszarze i dlatego Nomad Electric rozpoczął świadczenie usług dla farm wiatrowych - mówi Paweł Czaus, CEO Nomad Electric.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska