Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lubuskiem wciąż rośnie bezrobocie

Źródło: Urząd Statystyczny; oprac:(mad)
vailiki/sxc.hu
Z ostatnich badań przedstawionych przez Urząd Statystyczny w Zielonej Górze wynika, iż czerwcu br. liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 7,1 tys. osób i wzrosła 5,3 poc. w skali miesiąca, a o 3,0 proc. w skali roku.

Bezrobotni, którzy rejestrowali się kolejny raz w urzędach pracy stanowili najliczniejszą grupę osób, ich udział w liczbie bezrobotnych nowo zarejestrowanych wzrósł w porównaniu z czerwcem ub. roku do 84,3 proc. o 0,4 pkt proc. Zwiększył się również odsetek zwolnionych z przyczyn zakładu pracy (o 1,1 pkt proc. do 2,2 proc.). Obniżył się natomiast odsetek bezrobotnych dotychczas niepracujących (o 0,5 pkt proc. do 21,9 proc.) i rejestrujących się po raz pierwszy (0,4 pkt proc. do 15,7 proc.).

Z ewidencji wyrejestrowano 7,9 tys. osób, tj. o 10,6 proc. mniej w porównaniu z poprzednim miesiącem oraz o 14,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie ub. roku. Najliczniejszą grupą były osoby wyłączone z ewidencji wskutek podjęcia pracy – 3,2 tys. bezrobotnych (wobec 3,5 tys. przed miesiącem i 3,4 tys. przed rokiem). W skali roku ich udział wzrósł w ogólnej liczbie wyrejestrowanych o 3,0 pkt proc. (do 39,8 proc.). Odnotowano zmniejszenie liczby osób, które nie potwierdziły gotowości do podjęcia pracy (o 2,2 pkt proc. do 28,9 proc.) oraz osób, które dobrowolnie zrezygnowały ze statusu bezrobotnego (o 0,6 pkt proc. do 7,8 proc.).

W końcu czerwca br. bez prawa do zasiłku było 46,2 tys. osób. Grupa ta stanowiła 79,5 proc. ogółu bezrobotnych, a jej udział zmniejszył się w skali roku o 1,5 pkt proc. Wśród bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy osoby długotrwale bezrobotne stanowiły 47,6 proc. ogółu bezrobotnych, a ich udział wzrósł w ujęciu rocznym o 0,5 pkt proc. w tym także odsetek bezrobotnych powyżej 50 roku życia. Kobiety samotnie wychowujące przynajmniej jedno dziecko do 18 roku życia stanowiły 12,7 proc. ogółu bezrobotnych (wzrost o 0,6 pkt proc.), a osoby niepełnosprawne 8,1 proc. (wzrost o 0,5 pkt proc.).

W ciągu miesiąca pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 2299 ofert zatrudnienia, tj. o 252 oferty mniej w porównaniu z poprzednim miesiącem i o 996 mniej niż w czerwcu ub. roku. W końcu miesiąca na 1 ofertę pracy przypadało 37 bezrobotnych (wobec 31 przed miesiącem i 32 przed rokiem).

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska