Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W marcu duże obchody rocznicy Wielkiej Ucieczki

Tomasz Hucał
W takiej izbie żyli jeńcy Stalagu Luft III. W marcu każdy będzie mógł ją zobaczyć i spotkać w niej tych, którzy przeżyli wojnę w obozie.
W takiej izbie żyli jeńcy Stalagu Luft III. W marcu każdy będzie mógł ją zobaczyć i spotkać w niej tych, którzy przeżyli wojnę w obozie. fot. Tomasz Hucał
Już 22 marca rozpoczną się uroczystości związane z rocznicą brawurowej ucieczki ze Stalagu Luft III (24/25 marca 1944 roku). Atrakcji będzie co nie miara.

Zupełną nowością, przy okazji obchodów rocznicy The Great Escape (Wielka Ucieczka) będzie trzydniowy międzynarodowy rajd pojazdów terenowych: - The Great Escape Rally (27-29 marca). - Rajd zostanie podzielony na trzy odcinki, które będą odpowiednikami nazw obozowych tuneli: Tom, Harry (główny i najdłuższy - przyp. red) oraz Dick - informuje Paweł Lichtański z żagańskiego urzędu miejskiego. - Międzynarodowy zasięg rajdu wpłynie na promocję samej imprezy. Przewidujemy, że wystartuje w nim ok. 400 osób.

Gwarancją powodzenia tej imprezy ma być wsparcie firmy Land Rover, a także Alberta Gryszczuka, znanego polskiego kierowcy terenowego, który w Żaganiu organizował już kilka rajdów.

Przejażdżka ciuchcią

Głównym dniem obchodów będzie sobota 28 marca. W tym dniu specjalny pociąg retro przywiezie na trasie Wolsztyn - Żagań wszystkich chętnych do wzięcia udziału w uroczystościach. - W Żaganiu zostanie zorganizowany pokaz walk w powietrzu modeli samolotów z czasów II wojny światowej - zapowiada P. Lichtański.

Na oficjalną ceremonię upamiętnienia jeńców Stalagu Luft III i Stalagu VIII C zaproszono ambasadorów i ich przedstawiciel z 17 krajów, z których wywodzili się jeńcy żagańskich obozów. - Zaproszenia otrzymali również przedstawiciele polskiego oraz brytyjskiego rządu - zaznacza żagański urzędnik.

Najważniejszym punktem tego dnia będzie jednak inscenizacja Wielkiej Ucieczki z udziałem grup rekonstrukcyjnych z Polski i Wielkiej Brytanii. - Mam wielu znajomych aktorów, którzy chętnie zaangażują się w to - deklarował nam jeszcze w tamtym roku brytyjski historyk Howard Tuck, który współpracuje z żagańskim muzeum.

Spotkania z historią

Plan na weekend kończący uroczystości jest długi. Są w nim jeszcze m. in. prezentacje multimedialne w salach zrekonstruowanego baraku oraz w budynku muzeum, spotkania z jeńcami, którzy przeżyli wojnę, spotkania z polskimi i brytyjskimi żołnierzami służącymi w misjach pokojowych, zwiedzanie z przewodnikiem, prezentacje sprzętu wojskowego -z II wojny światowej oraz współczesnego, a także mnóstwo wystaw, m. in. zbiorów brytyjskiego Imperial War Museum.

- Będą także zawody na jak najszybsze przejście trzydziestometrową makietą tunelu Harry - mówi P. Lichtański.

Zainaugurowany zostanie również projekt "Harry". Zadanie to będzie polegało na wykopaniu przez każdego chętnego części tunelu. - Projekt "Harry" to pomysł brytyjskiego RAF-u na rekonstrukcję oryginalnego tunelu, który będzie realizowany przez cały 2009 rok - wyjaśnia żagański urzędnik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska