Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Nowej Soli dzieci zagrały przeciwko uzależnieniom

Edward Gurban
Na zdjęciu: Cztery “Iskierki” z SP 8: Martyna, Agnieszka, Paulina i Adrianna tuz przed występem.
Na zdjęciu: Cztery “Iskierki” z SP 8: Martyna, Agnieszka, Paulina i Adrianna tuz przed występem. fot. Edward Gurban
W piątkowy poranek scenę oraz salę widowiskową Nowosolskiego Domu Kultury wypełniły dzieci i młodzież ze szkół podstawowych oraz gimnazjów, którzy z zainteresowaniem oglądali prezentacje szkolnych teatrzyków profilaktycznych.

- Organizujemy je w ramach Gminnego Programu Profilaktyki Przeciwalkoholowej. Poprzez treści teatralne, przedstawione w nich zostały problemy uzależnień, przemocy i narkotyków - poinformował główny organizator Władysław Ziemianek z Urzędu Miasta.

W ciągu czterech godzin wystąpiło w sumie siedem teatrzyków z sześciu szkół: “Galimatias" z Prywatnej Szkoły Katolickiej, “Melpomena" z SP 3, “Piątka" z SP 5, “Antynudkowa Szósteczka" z SP 6, “Iskierki" i “Horrorki" z SP 8 oraz Zespół Teatralny z Publicznego Gimnazjum nr 3. Ich występy oceniało jury: Irena Kasprzak (NDK), Renata Terlikowska (NDK) i W. Ziemianek (UM).

Izabela z IV klasy SP 8 (“Horrorki"), zapytana o to, czym jest dla niej udział w przeglądzie, odpowiedziała rezolutnie: - Jest on nauką dla innych ludzi. Chcę im powiedzieć, co mogliby sobie poprawić w życiu.
Także rozmowne były jej starsze koleżanki z VI klasy tej samej szkoły (“Iskierki").
Martyna: - Rok temu przedstawiłyśmy “Muchę" i wygrałyśmy. Była to opowieść o AIDS, w której spierałyśmy się o to, czy owady przenoszą chorobę.
Paulina: - Bardzo długo pracowałyśmy nad nowym przedstawieniem i mam nadzieję, że znów wygramy.
Agnieszka:- Jestem bardzo dumna z naszego kółka teatralnego. Zawsze iskrzymy z radości.
Adrianna: - Mam nadzieję, że znów nam się uda. Przekazujemy prawdę o ludziach. W tym wypadku konflikt między rodzeństwem, którego ojciec jest alkoholikiem.

Bardzo dumne z tych dojrzałych wypowiedzi były opiekunki: Ewa Kawalec i Halina Wróbel.
Nauczycielka z SP 6, Iwona Pawłowicz - Sznajder, już dziesiąty rok prowadzi swoją “Antynudkową Szósteczkę": - Ta impreza jest bardzo potrzebna. Pokazuje dzieciom różne możliwości działania, uczy je. Jest także okazją do walki ze stresem i tremą na scenie.

Jury przyznało trzy nagrody: statuetki. Pierwszą dla “Horrorków" z SP 8 (op. Barbara Stępkowska) za przedstawienie “O kotku mądrali i kogutku złotobutku". Drugą dla “Galimatiasu" (Renata Bielicz, Maria Sachaj, Tomasz Przywarty) za “Grubą". Trzecią dla “Piątki" (Bernadetta Nawrocka) za “Gry". Wyróżnienie otrzymał zespół teatralny z Gimnazjum nr 3 (Artur Niemiec). Wszystkie zespoły otrzymały kosze pełne słodyczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska