Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Parku Tysiąclecia pojawiły się tablice historyczne. Ale i dewastacja nowego urządzenia...

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Zrewitalizowany Park Tysiąclecia w Zielonej Górze i nowe tablice - nie tylko historyczne...
Zrewitalizowany Park Tysiąclecia w Zielonej Górze i nowe tablice - nie tylko historyczne... Jacek Katos
Park Tysiąclecia w Zielonej Górze jest modernizowany. Zmienia się wiele. Ostatnio pojawiły się też tam historyczne tablice informacyjne. Ich treść i szatę graficzną opracowali społecznicy z Fundacji Tłocznia we współpracy z miastem i wykonawcą zadania. Tymczasem już zauważyliśmy, że ktoś zniszczył nowe urządzenie - koło!

Park Tysiąclecia w Zielonej Górze jest modernizowany. Zmienia się wiele. Ostatnio pojawiły się też tam historyczne tablice informacyjne. Ich treść i szatę graficzną opracowali społecznicy z Fundacji Tłocznia we współpracy z miastem i wykonawcą zadania.

Zrewitalizowany Park Tysiąclecia w Zielonej Górze i nowe tablice - nie tylko historyczne...

W Parku Tysiąclecia pojawiły się tablice historyczne. Ale i ...

Wiele zmian w Parku Tysiąclecia. I dewastacja koła

Park przeszedł rewitalizację za 15 mln zł. A w pełnej krasie zobaczymy go na nowo wiosną i latem, kiedy posadzone tam drzewa, krzewy się zazielenią, zakwitną. Piękne aleje lipowe uzupełnione zostały dwiema odmianami: srebrzystą i drobnolistną. Są też nowe choiny kanadyjskie. To nawiązanie do rosnących tu dawniej drzew. Podobnie pojawiły się w parku magnolie. Nie zabrakło wiśni japońskich i katalp. Będzie można przy śpiewie ptaku posiedzieć przy tężni i zadbać o swoje górne drogi oddechowe czy ochłodzić się przy fontannie Są też nowe ścieżki, schody ogrodzenie, nowe ławki, lampy, kosze, drewniane leżaki. Niestety wśród nowych, atrakcyjnych miejsc, ścieżek i placów zabaw, zauważyliśmy już, że ktoś zniszczył zamieszczone tam nowe koło... Wstyd!

Był Cmentarz Zielonego Krzyża, jest Park Tysiąclecia

Teraz pojawiły się tablice informacyjne przy odnowionym grobowcu Georga Beuchelta, dawnym krematorium (obecnie siedziba Fundacji Warto jest pomagać), i kamieniu nagrobnym Paula Mischke. Ale przede wszystkim jest tablica o Cmentarzu Zielonego Krzyża, który istniał tu, zanim założono park. Powstał w drugiej połowie XVII wieku. Z czasem został podzielony na część katolicką i ewangelicką. Po drugiej wojnie światowej, do 1954 roku było on nadal wykorzystywany. Na park został zamieniony w 1966 roku. I o tym powinniśmy też pamiętać, spacerując lipowymi alejkami.
Członkowie Fundacji Tłocznia przygotowując tablice analizowali wiele dokumentów m.in. z Archiwum Państwowego w Zielonej Górze. Znaleźli w nim np. nazwiska znanych zielonogórzan pochowanych na Cmentarzu Zielonego Krzyża.

Przeczytaj także:

Zobacz wideo - Grobowiec Beuchelta

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska