Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Siedlcu szykują miejsce dla kultury

Eugeniusz Kurzawa 68 324 88 54 [email protected]
Piotr Krupa pneumatycznym młotem udarowym skuwa stare stropy na domu kultury
Piotr Krupa pneumatycznym młotem udarowym skuwa stare stropy na domu kultury fot. Krzyszof Kubasiewicz
Siedlecki dom kultury i urząd gminy przechodzą wielkie zmiany. Połączony gmach obu instytucji od paru miesięcy jest mocno powiększany. To tak jakby nad starym obiektem powstawał nowy. Powoduje to pewne uciążliwości dla petentów.

Lokalny samorząd w minionych latach doprowadził, w ramach programu "Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego", do remontów sal wiejskich w Kiełpinach, Grójcu Wielkim, Tuchorzy, Zakrzewie, Wąchabnie i Wielkiej Wsi. W obecnej edycji dofinansowanie z tego programu dostają Boruja, Grójec Mały, Jażyniec i Siedlec. Wszędzie trwają prace.

- Pod koniec lipca wzięliśmy się za roboty budowlane przy rozbudowie Gminnego Ośrodka Kultury w Siedlcu i przy okazji urzędu gminy - wyjaśnia Grzegorz Buda, szef z Zakładu ogólnobudowlanego w Chobienicach, który wygrał przetarg na tę inwestycję.

- W końcu stolica gminy też powinna mieć porządną salę na zebrania mieszkańców, ale i działania artystyczne prowadzone w ramach GOK-u - stwierdza wójt Adam Cukier.

- Wartość zadania, po cenach przetargu, wynosi 2,8 mln zł - uzupełnia G. Buda. Dofinansowanie z "odnowy wsi" dla Siedlca wyniosło 500 tys. zł.
Projektant, leszczyńska firma Filar Projekt Wojciecha Trybuszewskiego, wymyślił, iż zbudowany w latach 70. gmach GOK-u łączący się w jedną bryłę z urzędem gminy, zostanie po remoncie "urozmaicony" i powiększony.

Powstanie galeria w holu

- O 6 m zostanie powiększona sala widowiskowa GOK-u, zmodernizowane będzie zaplecze sanitarne i kuchenne ośrodka, pod sceną stanie oddzielna kotłownia, gdyż do wymiany idzie całe ogrzewanie, ponadto podłoga - tłumaczy odpowiedzialny za te sprawy wicewójt Hieronim Birk. Zyska na tym mieszcząca się w GOK-u biblioteka gminna, jak też obsługa placówki, której przybędzie pokojów do pracy merytorycznej. Ba, budowlańcy pokazują już dziś (choć w stanie surowym) trzy pokoiki gościnne np. dla goszczących na występach artystów.
Cały ośrodek kultury wraz z urzędem - dzięki nowej ścianie frontowej - będą 6 m wysunięte do przodu. Pojawi się nowa, oszklona fasada budynku. W niej ulokuje się główne wejście do gmachu, a powstały za szkłem hol będzie służył kulturze jako duża, jasna galeria.

- Idea przebudowy gmachu mi się podoba, jestem za realizacją - powiedział nam sołtys Eugeniusz Śledź, jeszcze przed rozpoczęciem prac. Nie dziw, i wieś i gmina zyskają piękny, a zarazem nowoczesny obiekt wielofunkcyjny. Dlatego chyba nikt ze spotkanych petentów - może przynajmniej chwilowo - nie narzeka na uciążliwości remontowe. Do gmachu chwilowo trzeba wchodzić "od podwórza", co wymaga sporego dreptania, bibliotekę wyniesiono do nieczynnej apteki, a wszędzie słychać huk i łomot powodowany przez budowlańców.

- Ale do 31 czerwca przyszłego roku na pewno uwiniemy się z robotą - deklaruje G. Buda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska