Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Słubicach bandyci ukradli istny arsenał! W busie było 39 jednostek broni i amunicja. Zatrzymano łącznie sześć osób

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Lubuscy policjanci wspólnie z Prokuratorem Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim bardzo szybko rozwiązali tajemniczą kradzież auta, w którym znajdowało się 39 jednostek broni palnej oraz 3002 sztuki amunicji. Z uwagi na charakter zdarzenia, sprawą zajęli się najbardziej doświadczeni policjanci kryminalni i śledczy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Dzięki ich ustaleniom i pracy operacyjnej skradziona broń palna wraz z amunicją zostały odzyskane. Do sprawy zatrzymano łącznie sześć osób, z których trzy zostały tymczasowo aresztowane.

Spis treści

Sprawa ma swój początek w połowie listopada. To wtedy dyżurny słubickiej Policji został powiadomiony o kradzieży z terenu jednej z posesji w Słubicach vw passata oraz dostawczego renault master. Po dotarciu na miejsce przez policjantów ustalono, że w busie znajdowało się 39, różnego rodzaju jednostek broni palnej oraz 3.002 sztuk amunicji należących do jednego z mieszkańców Słubic. Mężczyzna ten posiadał wymagane pozwolenia na broń i amunicję, którą poprzedniego wieczora zapakował do auta. Nad ranem zauważył, że oba pojazdy zniknęły z terenu posesji. Skąd mężczyzna miał tak dużo różnego rodzaju broni? Z nieoficjalnych informacji wynika, że był instruktorem strzelectwa, prowadził zajęcia ze strzelania z różnych rodzajów broni.

Policjanci w kominiarkach przy jednym z garaży

Była niedziela, 12 listopada. Tego dnia do redakcji GL napłynęły informacje o dużej akcji policji w Słubicach. - Przy jednym z garaży na ul. Niepodległości stoją nieoznakowane busy policyjne. Pracują tu policjanci po cywilnemu, w kominiarkach. Pytają, kto wynajmował jeden z garaży. Wygląda na dużą akcję - mówił nam wtedy Czytelnik. Policja przez wiele dni nie chciała zdradzać szczegółów sprawy, zasłaniając się dobrem śledztwa.

Ta sprawa była dla policji priorytetem

- Z uwagi na poważny charakter tego zdarzenia, do wyjaśnienia sprawy natychmiast przystąpili najbardziej doświadczeni policjanci pionu kryminalnego Lubuskiej Policji. Przedmiotem szczegółowych ustaleń funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego i Dochodzeniowo – Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim i Komendy Powiatowej Policji w Słubicach było zatem wyjaśnienie jak doszło do kradzieży samochodów z bronią, kto jest za to odpowiedzialny oraz przede wszystkim gdzie skradziona broń wraz z amunicją się znajduje - relacjonuje podinspektor Marcin Maludy, rzecznik prasowy lubuskiej policji.

Współpraca policji z Polski i Niemiec

Policja podkreśla, że w tej sytuacji kluczowe okazało się wykorzystanie bardzo zaawansowanych metod i form pracy operacyjnej, które były prowadzone konsekwentnie i bezustannie w wielu obszarach. Do wyjaśnienia sprawy wykorzystano kanały współpracy międzynarodowej Policji Polski i Niemiec.

Pierwsze zatrzymanie jeszcze tego samego dnia

Dzięki szeroko zakrojonym działaniom bardzo szybko nastąpił przełom w sprawie. Jeszcze tego samego dnia (12 listopada) do sprawy zatrzymano 42-letniego obywatela Mołdawii, który odpowie za paserstwo związane z ukryciem broni. Policja potwierdza, że broń została ukryta w jednym z garaży na terenie Słubic. Po jej odzyskaniu poddano ją szczegółowym oględzinom zabezpieczając liczne ślady kryminalistyczne na potrzeby gromadzonego materiału dowodowego w prowadzonym śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Okręgową w Gorzowie Wlkp.

Łącznie do sprawy zatrzymano sześć z nich, cztery z nich trafiły do aresztu.
Łącznie do sprawy zatrzymano sześć z nich, cztery z nich trafiły do aresztu. materiały policji

Kolejni zatrzymani dwa dni później

Dwa dni później (14 listopada) policjanci ustalili i zatrzymali dwóch głównych podejrzewanych o kradzieże osobowego vw oraz dostawczego renault, w którym znajdowała się broń. Ta, wraz z amunicją została odzyskana tego samego dnia. Zatrzymani to 28-letnia kobieta oraz 37-letni mężczyzna, którzy usłyszeli zarzuty związane z kradzieżą aut i włamaniem oraz nielegalnym posiadaniem broni i amunicji. Z kolei 16 listopada policjanci zatrzymali kolejnego mężczyznę- był to 48-latek, który podobnie jak Mołdawianin usłyszał zarzuty paserstwa związane z ukryciem broni. Prowadzone bardzo szczegółowo policyjne ustalenia pozwoliły stwierdzić, że w sprawie uczestniczyło również dwóch innych mężczyzn. 38- i 22-latek zostali zatrzymani pod zarzutem paserstwa skradzionych wcześniej samochodów.

Broń i pojazdy zostały odzyskane

Skradzione z terenu posesji auta wraz z bronią i amunicją znajdującą się na pokładzie jednego z nich została odzyskana i zabezpieczona procesowo, a osoby za to odpowiedzialne szybko ustalone i zatrzymane.

Art. 263

  • § 1. Kto bez wymaganego zezwolenia wyrabia broń palną albo amunicję lub nią handluje, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
  • § 2. Kto bez wymaganego zezwolenia posiada broń palną lub amunicję, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
  • § 3. Kto, mając zezwolenie na posiadanie broni palnej lub amunicji, udostępnia lub przekazuje ją osobie nieuprawnionej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
  • § 4. Kto nieumyślnie powoduje utratę broni palnej lub amunicji, która zgodnie z prawem pozostaje w jego dyspozycji, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska