MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Żarach rozpoczęto serię koncertów pod hasłem ,,Od Telemanna do Chopina", które potrwają do konca roku.

Janczo Todorow
Na wczorajszej uroczystości uczniowie ze szkoły podstawowej nr 1 im. Fryderyka Chopina zatańczyli poloneza.
Na wczorajszej uroczystości uczniowie ze szkoły podstawowej nr 1 im. Fryderyka Chopina zatańczyli poloneza. Janczo Todorow
Pierwszy koncert z tej serii odbył się wczoraj wieczorem, a wystąpili w nim uczniowie i nauczyciele ze szkoły podstawowej nr 1 im. Fryderyka Chopina oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. G.P Telemanna.

Wczoraj uczniowie i nauczyciele szkoły podstawowej nr 1 im. Fryderyka Chopina rozpoczęli obchody 200 - lecia urodzin swojego patrona. Wspólnie przygotowali program słowno - muzyczny, w którym udział wzięli także uczniowie i pedagodzy z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. G.P. Telemanna.

Przez prawie dwie godziny rozbrzmiewały nieśmiertelne utwory wielkiego kompozytora przeplatane wspomnieniami z jego burzliwego życia. - To nie koniec obchodów -zapewnia dyrektorka szkoły Ewa Krauze - Michalska. - Na zakończenie roku szkolnego na ścianie budynku naszej placówki zostanie umieszczona tablica upamiętniająca 200 rocznicę urodzin naszego patrona. W planie jest także koncert Lubuskiej Orkiestry Kameralnej, który ma się odbyć pod koniec września w kościele p.w. św. Józefa Oblubieńca.

Na uroczystości zastępca burmistrza Franciszek Wołowicz ujawnił, że władze miasta przygotowują serię koncertów z okazji 200 -lecia urodzin Chopena i 750 - lecia Żar. - Mamy jubileusz wielkiego kompozytora i jubileusz miasta, więc postanowiliśmy, że z tej okazji muzyka będzie w tym roku królować w Żarach. Wymyśliliśmy nawet robocze hasło ,, Od Telemanna do Chopina". Jak wiadomo Telemann przebywał i tworzył w naszym mieście. Ponadto te dwa wielkie nazwiska określają całą epokę, także w twórczości muzycznej - zaznacza Wołowicz.

Już w kwietniu w Żarach wystąpi Orkiestra Symfoniczna Silezia, a z okazji odsłonięcia ławeczki z figurą Telemanna w Rynku w ratuszu odbędzie się koncert akordeonowy. W następnych miesiącach, kiedy odbędą się uroczystości obchodów 750 - lecia miasta, planowane są koncerty plenerowe. Przez cały lipiec w każdą niedzielę o 17.00 w parku przy alei Jana Pawła II odbywać się będą koncerty m.in. muzyki żydowskiej, wiedeńskiej. W sierpniu planowany jest duży koncert muzyki poważnej w Rynku, we wrześniu koncert muzyki Chopina, a na przełomie listopada i grudnia odbędzie się po raz kolejny Festiwal Telemannowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska