MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Debiut chóru i Ravel w Filharmonii Zielonogórskiej, saksofony oraz "Tęgie chłopy" w Filharmonii Gorzowskiej. Objaśniamy, co tam się szykuje

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W niedzielę (21.04) o 12, w Filharmonii Gorzowskiej zagra kapela „Tęgie Chłopy” kontynuująca tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy.
W niedzielę (21.04) o 12, w Filharmonii Gorzowskiej zagra kapela „Tęgie Chłopy” kontynuująca tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy. fanpage zespołu
Podczas weekendu (20-21.04), w Filharmonii Zielonogórskiej trwa Międzynarodowy Festiwal „Klasyka bez granic”, zaś w Filharmonii Gorzowskiej wysłuchamy kwartetu saksofonowego z bardzo zróżnicowanym repertuarem. Pojawią się także „Tęgie chłopy” z Kielecczyzny.

Saksofonowy chór

W piątkowy wieczór (19.04) o godz. 19 w Gorzowie na sennie pojawi się czterech mężczyzn z saksofonami różnej wielkości. W skład kwartetu „The Whoop Group” wchodzą: Jakub Muras (saksofon sopranowy), Mateusz Dobosz (saksofon altowy), Krzysztof Koszowski (saksofon tenorowy) i Szymon Zawodny (saksofon barytonowy). Zespół specjalizuje się w muzyce klasycznej, którą wykonuje w autorskich aranżacjach, lecz doskonale odnajduje się także w innych gatunkach – muzyce rozrywkowej, filmowej czy jazzie. Dla grupy komponowali m.in. Krzysztof Falkowski czy Jan A.P. Kaczmarek, który przeznaczył jej solową partię w swojej monumentalnej „Rapsodii Śląskiej”, prawykonanej na Stadionie Śląskim w 2019 roku. Saksofoniści wykonają m.in. „Czardasza” - Montiego, fragmenty „Czterech Pór Roku” - Vivaldiego, Suitę św. Pawła – Holsta i „Błękitną rapsodię” – Gershwina.

Kapela od "scyzoryków"

W niedzielę (21.04) o 12, w Filharmonii Gorzowskiej zagra kapela „Tęgie Chłopy” kontynuująca tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy.

Muzyczne uderzenie batem

Natomiast w Zielonej Górze, w ramach „Klasyki bez granic” w piątek (19.04) o 19, wysłuchamy uwertury do „Snu nocy letniej” Mendelssohna-Bartholdy’ego. Dzieło powstało w 1826 r. Następnie zabrzmi Koncert fortepianowy G-dur – Ravela. Zaskoczy Państwa jego bardzo dynamiczny początek (choć nie tylko), rozpoczynający się uderzeniem w slapstick (tzw. bat symfoniczny – rodzaj drewnianej klekotki z uchwytem, złożonej z dwóch wzajemnie uderzających się deseczek) i partii fletu piccolo. Partie solowe na fortepianie wykona Hubert Rutkowski. Pianista jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. W latach 2005-2010 odbył studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Na koniec zabrzmi Symfonia Es-dur KV 543 – Mozarta. Bardzo ciekawa, jest początkowo skoczna jej wolna część - Andante con moto, które finalnie ma bardziej dramatyczny charakter, z dialogiem waltorni, fagotów, fletu i klarnetów. Orkiestrą FZ zadyryguje Paweł Kos–Nowicki.

Debiut chóru

W sobotę zaś (20.04) o godz. 18, w ramach koncertu „Zielono mi”, po raz pierwszy zaprezentuje się publicznie Chór Filharmonii Zielonogórskiej, któremu towarzyszyć będą także kwartet smyczkowy „Thalloris Quartet”, a także Orkiestra Kameralna FZ. Całość w roli dyrygentki poprowadzi Martyna Kozanecka. Wstępy płatne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska