Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Zielonej Górze powstaje osiedle Dominopark. Mieszkańcy obawiają się korków przy ulicy Obywatelskiej

Przemysław Krupa 68 324 88 35 [email protected]
Czesław Jurasik pokazuje nam wąską uliczkę Obywatelską. To właśnie tędy będą codziennie przejeżdżać mieszkańcy nowo powstającego osiedla Dominopark.
Czesław Jurasik pokazuje nam wąską uliczkę Obywatelską. To właśnie tędy będą codziennie przejeżdżać mieszkańcy nowo powstającego osiedla Dominopark. fot. Paweł Janczaruk
- Nasza droga stanie się nieprzejezdna - denerwuje się Czytelnik Czesław Jurasik. Jak mówi, to przez samochody, których przybędzie, gdy wybudują tu nowe bloki. Mamy dobrą wiadomość: rozwiązanie szykuje magistrat.

Przy ulicy Batorego powstaje osiedle bloków Dominopark. Ma stanąć tu dziewięć, kilkupiętrowych budynków, razem około 400 mieszkań. - Jeżeli tylko jedna czwarta rodzin będzie wjeżdżać po południu uliczką Obywatelską, to zrobi się wielki problem. Nie wyobrażam sobie, co będzie się tu działo, gdy nagle pojawi się setka aut - mówi Jurasik. - Wielkie korki spowodują spore utrudnienia.
Problem ten dostrzegają niemal wszyscy mieszkańcy. By nie być gołosłownym, nasz Czytelnik pokazuje petycję, na której widnieje kilkadziesiąt podpisów. Lech Jarząbek, prezes firmy Ekonbud-Fadom, która buduje osiedle mówi, że protesty mieszkańców to normalna sytuacja przy budowie nowego osiedla. - Spotkaliśmy się z nimi przy wznoszeniu mieszkań przy ulicach Nowej czy Waszczyka - twierdzi. - Oczywiście, ruch na pewno się zwiększy, ale w ciągu dnia przeszkadzać zbytnio nie będzie. Być może w późną porą zrobi się nieco głośniej. To jednak wynik rozwoju miasta.

L. Jarząbek tłumaczy, że w jego gestii są jedynie drogi wewnątrzosiedlowe, a więc nie Obywatelska, która należy do miasta. Jak się dowiedzieliśmy w magistracie władze mają już przygotowane rozwiązanie. - Istnieje pomysł budowy ronda przy ulicach Batorego i Energetyków. Znacząco ułatwiłby ruch w tej części miasta. Odciążyłby również ulicę Obywatelską - mówi Paweł Urbański, naczelnik wydziału inwestycji miejskich. - Nie wiemy jednak, czy budowa zostanie ujęta w projekcie budżetu na przyszły rok. Zbliżające się wybory samorządowe przesuną decyzję na grudzień bądź styczeń. Wtedy ogłosilibyśmy przetarg na projekt, a w marcu moglibyśmy ogłosić przetarg na samą budowę. Myślę, że przy takich założeniach z budową ronda zmieścilibyśmy się do października.

Zapytaliśmy obecnych radnych, jaka jest szansa na umieszczenie tej inwestycji w budżecie? - Rozmawiałem z kierownikiem biura zarządzania drogami Piotrem Tykwińskim i wiem, że budowa ronda jest proponowana do budżetu miasta na przyszły rok - mówi Edward Markiewicz z SLD.
- Nie znam szczegółów tej inwestycji, projektu, kosztów, dofinansowania z Unii. Dlatego nie mogę powiedzieć, czy poparłbym taką decyzję - mówi Adam Urbaniak z PO.
Magistrat zapewnia, że będzie starał się, to skrzyżowanie powstało przed oddaniem do użytku mieszkań na osiedlu. Teraz stoją dwa spośród dziewięciu bloków. - Do końca przyszłego roku planujemy postawić kolejne dwa. Nie wiemy jeszcze, kiedy dokładnie zakończymy budowę całego osiedla. Myślę, że będzie to osiem lat, ale to zależy od koniunktury na rynku - uspokaja Jarząbek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska