Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Zielonej Górze żyje się świetnie, a w Gorzowie jest dobrze. Tak mówią wyniki rankingów

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
Podczas tegorocznych wakacji poznaliśmy wyniki dwóch rodzajów raportów o miastach dobrych do życia. W jednym Zielona Góra znalazła się na pierwszym miejscu w Polsce wśród miast, w których żyje się najlepiej. W drugim, na wysokim siódmym miejscu znalazł się Gorzów. Co robić, żeby w każdej miejscowości mieć poczucie szczęścia?

– W Zielonej Górze żyją szczęśliwi ludzie. Miasto im się podoba, chcą tutaj mieszkać, dobrze je oceniają – komentował nam jeszcze w lipcu prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki wyniki rankingu Szczęśliwy dom. Badanie dobrostanu mieszkańców Polski.
To badanie przeprowadzone zostało dla portalu Otodom. We współpracy z SWPS Innowacje oraz Polityką Insight portal szukał odpowiedzi na pytanie „Jak Polacy budują szczęście w trudnych czasach?”. Najwyższy poziom dobrostanu wśród wszystkich miast wojewódzkich wskazywali respondenci z Zielonej Góry. W ubiegłym roku to miasto znalazło się też wysoko, było na trzecim miejscu.

Szczęśliwy dom. Co brano pod uwagę?

Autorzy raportu analizowali, ile osób się przeprowadziło, ile planowało to zrobić w najbliższym czasie, a także, jak ludzie radzą sobie, gdy nie stać ich na przeprowadzkę do nowego mieszkania. Badano też odczucia mieszkańców związane z ich miejscem zamieszkania ważne były odpowiedzi na pytania: czy czuję się tu bezpiecznie, czy czuję się tu szczęśliwy, czy lubię tu wracać, czy jest tu przyjemnie, czy czuję się tu u siebie.

Prezydent Kubicki jest dumny z pierwszego miejsca. Uważa, że to nagroda dla wszystkich zielonogórzan, bo pokazuje, że Zielona Góra to piękne, wspaniałe miasto do życia i żyją w nim wspaniali ludzie.

– Jest to powód do dumy, zająć pierwsze miejsce w skali całego kraju. To zawsze duże wyróżnienie. Każdemu z nas wydaje się, że wszędzie jest o wiele lepiej, ale to chyba zgodnie z przysłowiem „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Każdy, kto przyjeżdża do Zielonej Góry, zachwyca się zielenią, wyglądem miasta, a jak pojedzie do Zatonia i zobaczy park to siada i mówi „ja już tu zostanę” – wyjaśnia Janusz Kubicki.

Trwa głosowanie...

Mieszkasz w Zielonej Górze? Czy czujesz się tutaj szczęśliwa/szczęśliwy?

Punktów dodaje Park Książęcy w Zielonej Górze Zatoniu

O tym, że komplementy dla parku książęcego w Zielonej Górze Zatoniu nie są jednostkowe świadczą wyniki plebiscytu magazynu National Geographic Traveler „Cuda Polski 2023”. Również podczas tych wakacji po trzy atrakcje z każdego regionu walczyły o miano „nowego cudu”. W województwie lubuskim szansę na tytuł miały także geościeżka „Dawna Kopalnia Babina” oraz Międzyrzecki Rejon Umocniony. Plebiscyt wygrało właśnie Zatonie.

Na początku sierpnia w odległości kilku dni Zatonie odniosło jeszcze jeden sukces. Znalazło się wśród szesnastu zamków i pałaców wyróżnionych w tegorocznej edycji Złotych Pinezek przyznawanych przez Google na podstawie ocen i opinii wystawionych w Mapach Google. Dzięki wielu pozytywnym ocenom pałac w Zatoniu znalazł się wśród znanych polskich pałaców i zamków takich, jak Zamek Królewski na Wawelu, Zamek w Malborku, Pałac Branickich w Białymstoku czy Zamek Królewski w Warszawie.

– Miano Cudu Polski od National Geografic to piękne i wielkie wyróżnienie. Ale jak każdy plebiscyt wakacyjny jest on oczywiście obarczony pewną dozą wakacyjnej atmosfery, natomiast Złota Pinezka Google, którą pałac otrzymał to prestiżowe wyróżnienie, bo oparte na czystej statystyce – wyjaśnia Jarosław Skorulski, prezes fundacji Ogrody Kultury. – Użytkownicy Map Google oceniają miejsca, do których dotarli. W tym roku, w konkurencji organizowanej przez Google mieliśmy możliwość głosowania tylko na pałace i zamki w Polsce. Tych opinii najwięcej w województwie było właśnie o pałacu w Zatoniu.

Prezydent Zielonej Góry liczy, że kolejną atrakcją po parku w Zatoniu będzie Park Tysiąclecia, który jest rewitalizowany.

– W ostatnich latach mamy coraz więcej czasu, aby zająć się właśnie takimi elementami upiększającymi miasto. Wcześniej, to była kwestia strefy, połączenie miasta z gminą, to nam się udało. Dzięki temu Zielona Góra dostała kolejny impuls rozwojowy. Ktoś, kto jeszcze nie był na strefie w Kisielinie może pojechać i zobaczyć, jak wyglądają te zakłady i pewnie też powie wow. Zielona Góra to naprawdę wspaniałe miasto – cieszy się prezydent.

Miasto przyjazne do życia. Co się liczy?

Ale wróćmy jeszcze do rankingu Szczęśliwy dom. Badanie dobrostanu mieszkańców Polski. Sprawdzano też to, co szczególnie ważne przy wyborze miejsca zamieszkania w okolicy, to jakość powietrza, placówki edukacyjne, skomunikowanie transportem publicznym, place zabaw, tereny zielone, dostęp do rozrywki, kultury, rekreacji, ścieżki rowerowe i dla pieszych, a także bazary ze świeżymi produktami i sklepy ze zdrową żywnością oraz udogodnienia dla niepełnosprawnych.

– Sprawdza się nasza polityka polegająca na tym, że chcemy stworzyć miasto przyjazne do życia, w którym będzie funkcjonował bardzo dobry uniwersytet, w którym będzie praca i również rekreacja, czyli parki, baseny, boiska, domy kultury i tego typu elementy, czyli dla każdego coś miłego i dużo zieleni – podkreśla włodarz Zielonej Góry.

Janusz Kubicki uważa też, że nie ma w mieście korków. W tym roku otwarta została obwodnica południowa. Wkrótce będzie budowana obwodnica zachodnia.

– Myślimy o rozwiązaniach komunikacyjnych do przodu. Jak ktoś przyjeżdża do Zielonej Góry z innych miast to mówi z zazdrością: „U was to się fajnie żyje” – cytuje włodarz.

Dowiedz się więcej o tym badaniu:link

Miasta najlepsze do życia. Na siódmym miejscu Gorzów

Całkiem dobrze żyje się też w Gorzowie Wlkp. W sierpniu Business Insider opublikował ranking szesnastu miast wojewódzkich najlepszych do życia. Badano wysokość bezrobocia, płace i ceny mieszkań z rynku wtórnego, a także dostęp do lekarzy, przestępczość i jakość powietrza.

– Sporo rankingów ukazuje się w ostatnim czasie, w niektórych nie mamy tak dobrej pozycji, ale ten ranking jest bardzo obiektywny, bo bierze pod uwagę wiele aspektów i wydaje się adekwatny do stanu faktycznego – komentował prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. – Na miasto trzeba patrzeć w szerszym kontekście, przez pryzmat innych porównywalnych miast, jak wypadamy na ich tle tego, co się dzieje w kraju, jak wygląda w nim rozwój społeczny czy demografia.

Dowiedz się więcej o tym badaniu: link

Dobrostan. Co to jest? I jak o to dbać?

Co to jest właściwie ten dobrostan? To, zarówno dobre samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne. Określa stan zaspokojenia podstawowych potrzeb ciała, związanych z dobrym odżywianiem się, aktywnością fizyczną, odpoczynkiem i snem, a także to, jak radzimy sobie z życiem i tworzeniem w nim sytuacji, które zapewniają satysfakcję i motywację do działania.

Pod koniec lat 50. ubiegłego wieku pojęcie upowszechnił dr Halbert Dunn, amerykański lekarz, który połączył angielskie słowa znaczące dobre samopoczucie i sprawność fizyczną w słowo wellness.

– Koncepcja doczekała się rozwinięcia dopiero dwie dekady później, gdy trafiła do szerszego grona odbiorców dzięki pracom kolejnych badaczy. Choć od tego czasu minęło już ponad pół wieku, idea wellness nigdy nie miała się lepiej i nie była bardziej potrzebna niż właśnie teraz – pisała w czerwcu na naszym portalu Anna Rokicka – Żuk.

O własny dobrostan trzeba i warto dbać. Jak to robić? Eksperci radzą regularne posiłki, ćwiczenia i sen, szukanie wsparcia wśród bliskich osób, a także profesjonalistów, wyrażanie uczuć i emocji, stosowanie pozytywnego podejścia do siebie, a także m.in. zdobywanie wiedzy i umiejętności związane ze swoimi zainteresowaniami. Ważna jest także dbałość o swoje ciało, stosunki z innymi i otaczającym światem. Jak długo trzeba stosować się do rad ekspertów? Czy da się szybko zadbać o swój dobrostan? Naukowcy nie pozostawiają nam złudzeń, jest to proces, który trwa przez całe życie. Ale poprawa w jednej dziedzinie, przynosi efekty też w innej, a zmiany są szybko odczuwalne.

Jak zadbać o dobrostan psychiczny?

  • ćwicz uważność, czyli mindfulness. Jest to stan mentalnej świadomości i obecności tu i teraz, który umożliwia uwolnienie umysłu od przerabianych przez niego problemów,
  • stosuj techniki relaksacji i metody samodbałości, które są dla ciebie skuteczne, takie jak np. medytacja czy ćwiczenia oddechowe,
  • szukaj wsparcia wśród bliskich osób, a także profesjonalistów,
  • regularnie jedz, ćwicz i śpij,
  • wyrażaj swoje uczucia i emocje,
  • stosuj pozytywną narrację i podejście do siebie,
  • rozwijaj się emocjonalnie, korzystając z dostępnej wiedzy, kursów, spotkań i doradztwa,
  • zdobywaj wiedzę i nowe umiejętności związane ze swoimi zainteresowaniami,
  • dbaj o pozostałe składowe dobrostanu życiowego, troszcząc się o swoje ciało, stosunki z innymi i otaczającym światem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska