Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wakacje kredytowe 2024 według Trzeciej Drogi. Jaki próg dochodowy proponują? To inna od rządowej propozycja

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
To drugi projekt w sprawie wakacji kredytowych 2024, który trafił do Sejmu. Jakie kryterium dochodowe proponuje Trzecia Droga?
To drugi projekt w sprawie wakacji kredytowych 2024, który trafił do Sejmu. Jakie kryterium dochodowe proponuje Trzecia Droga? 123rf.com/aoo3771
Nowy projekt w sprawie wakacji kredytowych 2024 trafił do Sejmu. Tym razem to propozycja klubu parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga. Jaki próg dochodowy proponuje partia Szymona Hołowni? Co z rządową propozycją w sprawie wakacji kredytowych w przyszłym roku?

Spis treści

Trzecia Droga z nowym pomysłem na wakacje kredytowe 2024

Projekt ustawy w kształcie proponowanym przez Polskę 2050 zakłada, że wakacje kredytowe w 2024 roku będą przysługiwać raz na kwartał, jednak nie wszystkim złotówkowym kredytobiorcom. Zawieszenie spłaty rat kredytu dotyczyć będzie osób, których wydatki na obsługę kredytu przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.

Wprowadzenie takiego ograniczenia jest społecznie sprawiedliwe, gdyż wsparcie powinno trafiać do osób naprawę go potrzebujących i zgodnie z postulatami ekonomistów - czytamy w uzasadnieniu ustawy.

Tak jak dotychczas możliwe miałoby być czterokrotne zawieszenie spłaty rat kredytu w 2024 roku. Także podobnie, ustawa będzie dotyczyć jedynie kredytów złotówkowych i hipotek zaciągniętych na własne potrzeby mieszkaniowe, a wakacje kredytowe mają być dostępne dla tylko jednego kredytu. Autorzy podkreślają, że ustawa w tym kształcie wesprze gospodarstwa domowe, dla których spłata kredytu jest w obecnej rzeczywistości trudna.

Drugi projekt w sprawie wakacji kredytowych 2024

To drugi projekt wydłużający wakacje kredytowe na 2024 rok, który trafił w ostatnich dniach do Sejmu. Pierwsza propozycja to ustawa rządu Mateusza Morawieckiego, który chce przedłużenia wakacji kredytowych na przyszły rok, jednak proponuje zmiany wobec ustawy, która obowiązuje obecnie.

Rząd chce ograniczenia grona kredytobiorców uprawnionych do zawieszenia spłaty kredytu. Z rządowych wakacji kredytowych mogliby bez ograniczeń skorzystać kredytobiorcy, których kwota kapitału udzielonego kredytu nie przekracza 400 tys. zł. Dla kwot w przedziale 400-800 tys. zł obowiązywać miałoby kryterium dochodowe.

Próg dochodowy miałby oznaczać, że z wakacji kredytowych będą mogli skorzystać kredytobiorcy, u których stosunek wydatków związanych z obsługą raty kapitałowej i odsetkowej kredytu do średniego miesięcznego dochodu przekracza 50 proc.

Wobec jednak propozycji klubu, wchodzącego w skład nowej sejmowej większości, ciężko sobie wyobrazić, aby rządowa propozycja zyskała aprobatę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wakacje kredytowe 2024 według Trzeciej Drogi. Jaki próg dochodowy proponują? To inna od rządowej propozycja - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska