Warto patrzeć na humanizm nie tylko przez pryzmat chorego człowieka, ale również piękna sztuki, poezji

Materiał informacyjny VERA VITA
Trudno uwierzyć, ale minęło już 20 lat od chwili powstania w Głogowie Kliniki Okulistycznej VITA-MED. Przez ten czas Klinika wypracowała sobie znacząca pozycję wśród ośrodków okulistycznych nie tylko w kraju. Leczą się tu bowiem zarówno Dolnoślązacy, pacjenci z ościennych województw, czy innych części Polski, ale i pacjenci z wielu europejskich krajów.

Z okazji okrągłego jubileuszu w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie, odbyło się w listopadzie uroczyste spotkanie. Impreza składała się z 3 części. Konferencji naukowej pod tytułem „Nowe trendy w okulistyce 2023” oraz dwu niezwykłych wydarzeń związanych ze sztuką - poruszającego zmysł słuchu i wzroku koncertu Elżbiety Adamiak, piosenkarki, gitarzystki, kompozytorki, autorki tekstów z nurtu poezji śpiewanej - oraz wystawy współczesnego malarstwa polskiego i rzeźby, zatytułowanej „Spojrzenie”. Zgromadzono na niej kilkadziesiąt dzieł sztuki najwybitniejszych współczesnych polskich twórców.

Na Konferencję przybyło wielu uznanych lekarzy okulistów, nie tylko z Głogowa, ale również z zaprzyjaźnionych ośrodków klinicznych w Polsce. Patronat naukowy nad wydarzeniem, którego celem było zapoznanie lekarzy okulistów ze stanem współczesnej wiedzy w okulistyce, a także wymiana poglądów i doświadczeń- objęła Pani Profesor Marta Misiuk-Hojło – Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Konsultant wojewódzki w dziedzinie okulistyki, dla województwa dolnośląskiego. Wykładowcami byli również Pan Profesor Jerzy Mackiewicz – Kierownik Kliniki Chirurgii Siatkówki i Ciała Szklistego, w Lublinie, znakomity operator i naukowiec, Pan Andrzej Gębka - Doktor nauk medycznych – pracownik naukowy Kliniki Okulistyki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, wybitny chirurg siatkówki oraz Specjalista chorób oczu – Pan Sebastian Gajda. Podczas Konferencji wykłady zaprezentowali również jej gospodarze, właściciele Kliniki Okulistycznej VITA-MED, specjaliści chorób oczu, Pani Ewa Bobińska-Kachnowicz oraz Pan Jarosław Kachnowicz.

Klinika Okulistyczna VITA-MED powstała w 2003 roku, w wyniku przekształcenia oddziału oraz Poradni Okulistycznych Szpitala Powiatowego w Głogowie. Ośrodek medyczny oferuje swoim pacjentom profesjonalną opiekę okulistyczną. Klinika Okulistyczna VITA-MED świadczy usługi medyczne kompleksowo, od diagnostyki po leczenie operacyjne włącznie. W jednej siedzibie działa przychodnia i szpital, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla pacjentów. Klinika świadczy usługi w zakresie: diagnostyki, terapii wzrokowej, laseroterapii, chirurgii laserowej, chirurgii zaćmy, siatkówki, jaskry, korekcji wad wzroku, implantów wewnątrzgałkowych, terapii suchego oka, leczenie AMD, chirurgii estetycznej. Ośrodek świadczy usługi zarówno pełnopłatne, refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz ma zawarte umowy z prywatnymi ubezpieczycielami.

Najprościej można byłoby podsumować jubileusz stwierdzeniem – „20 lat istnienia Kliniki Okulistycznej VITA-MED, to historia ciągłego dążenia do doskonałości, by oczom pacjentów ofiarować troskliwą opiekę i fachową wiedzę na najwyższym poziomie”.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Skoro mowa o najwyższym poziomie, to warto wspomnieć o wystawie towarzyszącej jubileuszowi - wspaniałym pomyśle połączenia sztuki z medycyną. Skąd pomysł, mówią właściciele Kliniki:

- Wiele lat temu zrozumieliśmy, że nasz medyczny humanizm jest nie do końca pełny, kiedy nie będzie uzupełniony o dodatkowy wymiar kontaktu ze sztuką. Źródłem tego przekonania była wieloletnia znajomość z Telemachem Pilitsidisem. To on uświadomił nam, że warto patrzeć na humanizm nie tylko przez pryzmat chorego człowieka, ale również piękna sztuki, poezji. Dzięki temu nasze relacje ze sztuką zaczęły się zacieśniać. Dzisiaj mamy okazję za pośrednictwem naszej przyjaciółki z Warszawy, Anny Czyżykiewicz-Zauki, zaprezentować jako wydarzenie towarzyszące naszemu Jubileuszowi ekspozycję malarską. To kilkadziesiąt dzieł najbardziej dzisiaj uznanych współczesnych malarzy polskich – mówi dr Jarosław Kachnowicz.

- 85 procent bodźców dochodzących do nas ze świata zewnętrznego jest odbieranych za pomocą oczu. Więc nasza wystawa zatytułowana „Spojrzenie”, pozwala pokazać piękno tego świata akurat w malarstwie. Równocześnie patronką tej wystawy jest Święta Łucja, patronka ludzi, którzy mają problemy ze wzrokiem, ludzi ociemniałych i osób zajmujących się leczeniem oczu, więc połączyliśmy to w jedną całość – dodaje dr Ewa-Bobińska -Kachnowicz.

Klinika Okulistyczna VITA-MED
67-200 Głogów, ul. Legnicka 5 | tel. 76 831 37 47; 76 831 37 48
e-mail: [email protected] | www.zdrowespojrzenie.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Warto patrzeć na humanizm nie tylko przez pryzmat chorego człowieka, ale również piękna sztuki, poezji - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska