Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wataha wilków w Lubuskiem. Nawet 12 osobników! Urzędnicy wydali w tej sprawie komunikat

OPRAC.: (sndr)
Wataha wilków w Lubuskiem. Tym razem widziana była w gminie Skwierzyna.
Wataha wilków w Lubuskiem. Tym razem widziana była w gminie Skwierzyna. unsplash.com
W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej informacji o wilkach, które widziane są w naszym regionie. Niektóre podchodzą coraz bliżej domów, stanowią zagrożenie m.in. dla zwierząt. Teraz w Lubuskiem natrafiono na watahę składającą się z 10-12 osobników!

W okolicach miejscowości Trzebiszewo oraz Rakowo w gminie Skwierzyna widziano watahę wilków składającą się z 10-12 osobników. Taką informację władzom Skwierzyny przekazało koło łowieckie. W związku z tym wystosowano apel do mieszkańców.

Widziałeś wilka? Zgłoś to gminie

- Gmina apeluje, aby mieszkańcy mieli na względzie swoje zwierzęta i unikali spacerów po lesie i okolicach terenów leśnych. Z uwagi na pojawienie się wilków, mieszkańcy proszeni są, aby w trosce o swoje bezpieczeństwo zamykali posesje, a odpady komunalne przetrzymywali tak, by nie stawały się one pożywieniem dla zwierzyny - czytamy w komunikacie.

Musimy pamiętać, że wilki unikają kontaktu z ludźmi, z natury są to zwierzęta płochliwe. Jednak jak każde dzikie zwierze, może zachować się nieobliczalnie wtedy, gdy jest chore, będzie oddalone od watahy, zranione, czy też wystraszone.

Gmina Skwierzyna prosi mieszkańców o kontakt w sytuacjach, gdy spotkają wilka.
Zgłoszenia należy kierować do:

  • Referatu Komunalnego i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim: nr tel. 95 7216 535, 95 7216 534
  • Burmistrza Skwierzyny Lesława Hołowni: nr kom. 510 294 998

Pamiętajcie też, że wilki są pod ochroną. Za zabicie lub skłusowanie wilka grozi kara do 5 lat więzienia.

Wideo: wilk podchodzi pod domy w okolicy Baczyny

Wataha wilków pod Skwierzyną. Gmina radzi, co robić

W związku z tą sytuacją władze gminy informują co robić w sytuacji, gdy wilk stanie na naszej drodze.

  • Unieś ręce i machaj nimi szeroko w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
  • Pokrzykuj głośno, ostrym tonem w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
  • Wycofaj się spokojnie; możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuję się tobą.
  • Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu właściwy Urząd Gminy, właściwego regionalnego dyrektora ochrony środowiska i Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.

W związku z tym, że wilki pojawiły się na terenie gminy, należy pamiętać też o tym, by nie pozostawiać resztek jedzenia na naszych posesjach, należy zabezpieczyć pojemniki na odpady - to one są łatwym źródłem pożywienia dla dzikich zwierząt. Nie dokarmiaj też wilków.

- W przypadku chęci pomocy wilkowi, który w twojej opinii tego wymaga, zawiadom właściwą terenowo Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz pobliskie nadleśnictwo i urząd gminy - czytamy w komunikacie.

Resztek żywności nie pozostawiajmy też na leśnych parkingach, miejscach biwakowych, czy pod wiatami.

- Zawsze zwracaj uwagę i reaguj na sytuacje, gdy wilki regularnie żerują na pokarmie pozostawianym przez ludzi (nęciska, czatownie fotograficzne, kosze i doły na śmieci, kompostowniki itp.). Zawiadom o tym natychmiast urząd gminy i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska - dodają urzędnicy ze Skwierzyny.

W ostatnim czasie często widywane są wilki w okolicach Baczyny. Pisaliśmy o tym tutaj:

od 7 lat
Wideo

Protesty rolników pod Toruniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska