Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Frankfurcie pomogą uznać polski dyplom i kwalifikacje zawodowe

(beb)
W Słubicach rozprowadzane są ulotki dotyczące poradnictwa.
W Słubicach rozprowadzane są ulotki dotyczące poradnictwa. Beata Bielecka
Przy Viadrinie powstał punkt doradczo-informacyjny, gdzie bezpłatnie, po polsku, poradzą tym, którzy chcą nostryfikować w Niemczech m.in. dyplomy uczelni, świadectwa czeladnicze czy mistrzowskie, potwierdzić kwalifikacje zawodowe.

Pracujący tam Wojciech Nowak podkreśla, że bardzo często zdarza się, że Polacy zatrudniani są za Odrą poniżej swoich kwalifikacji, bo nie mają udokumentowanego tego, co umieją. Uznanie kwalifikacji zawodowych jest też korzystne dla osób, dopiero szukających pracy. - Zwiększa ich szanse - mówi.

Dodaje, że osoby, które się do niego zgłaszają otrzymują pomoc w uzyskaniu niezbędnej dokumentacji, kierowane są do konkretnych instytucji, udzielane jest im wsparcie w trakcie całego procesu. Opowiada też, że jest grupa zawodów, gdzie nostryfikacja dyplomu jest konieczna jeśli chce się pracować w Niemczech. Dotyczy to m.in. lekarzy, pielęgniarek, architektów czy inżynierów.

Gdy przepisy nie wymagają uznania kwalifikacji, może to być atut dla osoby starającej się o pracę. Choćby takiej, która ma dyplom wyższej uczelni. Przy nostryfikacji instytucja, która się tym zajmuje sprawdza rangę uczelni i stwierdza jakim niemieckim kwalifikacjom odpowiada dany dyplom.

- Warunkiem uznania polskich kwalifikacji jest posiadanie kwalifikacji porównywalnych z niemieckimi - podkreśla W. Nowak. Problem mogą mieć na przykład nauczyciele. Za Odrą ten zawód wiążę się z nauczaniem dwóch przedmiotów. U nas zwykle jednego. - W takiej sytuacji możliwe jest jednak częściowe uznanie kwalifikacji, a potem uzupełnienie wykształcenia poprzez uzupełniające szkolenia i egzaminy. W tym zakresie też świadczymy doradztwo - mówi W. Nowak.

Udziela porad osobiście w biurze we Frankfurcie (Logenstr. 12 - Logenhaus, Raum LH 3.1 - Kooperationsstele Wissenschaft und Arbeitswelt - KOWA), drogą elektroniczną - mail: [email protected] lub telefonicznie - 0049 335 55 34 59 22.
Punkt we Frankfurcie powstał w ramach sieci IQ Brandenburg. Projekt wspierany jest ze środków Federalnego Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych, Federalnego Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych oraz Federalnej Agencji Pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska