WHO ostrzega przed odrą. Rekordowy wzrost zachorowań w...

  WHO ostrzega przed odrą. Rekordowy wzrost zachorowań w Europie

  Zdjęcie autora materiału

  Monika Piorun

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Odra w Europie. WHO ostrzega przed wzrostem zachorowań

  Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że w 2018 roku aż trzykrotnie zwiększyła się liczba zachorowań na odrę w Europie. ©Evgeny Atamanenko/123RF

  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że w 2018 roku na odrę zachorowało ponad 82 tys. osób w Europie. To rekord ostatniej dekady. W porównaniu do analogicznego okresu w 2017 roku odnotowano aż trzykrotny wzrost przypadków tej choroby zakaźnej na naszym kontynencie. Najgorsza sytuacja dotyczy Ukrainy.
  Odra w Europie. WHO ostrzega przed wzrostem zachorowań

  Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że w 2018 roku aż trzykrotnie zwiększyła się liczba zachorowań na odrę w Europie. ©Evgeny Atamanenko/123RF

  Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia, w 2018 roku znacząco wzrosła zachorowalność na odrę w Europie. Najwięcej przypadków choroby zarejestrowano na Ukrainie, gdzie liczba zdiagnozowanych była ponad 10 razy wyższa niż w analogicznym okresie w 2017 roku. W sumie zachorowało tam ponad 53,2 tys. osób.

  W Europie z powodu odry w 2018 roku zmarły 72 osoby. W 2017 roku choroba ta doprowadziła do 42 zgonów. Dokładne statystyki dotyczące zachorowań na odrę od stycznia do grudnia 2018 roku przedstawiają się następująco:
  • Ukraina (53 218);
  • Serbia (5 076);
  • Izrael (2919);
  • Francja (2913);
  • Włochy (2 517);
  • Rosja (2 256);
  • Gruzja (2203);
  • Grecja (2 193);
  • Albania (1 466);
  • Rumunia (1 087);
  • Wielka Brytania (953).

  Jeśli chodzi o Polskę, to w 2018 roku zarejestrowano 335 przypadków odry. To ponad 5 razy więcej niż w 2017 roku, kiedy doszło do 63 zachorowań na tę chorobę w naszym kraju.

  Coraz więcej przypadków odry w Europie. WHO ogłasza rekordowe statystyki


  Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że w porównaniu do 2017 roku zachorowalność na odrę w 2018 roku wzrosła aż trzykrotnie. W sumie odnotowano 82 596 przypadków tej choroby. To rekord ostatniej dekady. W porównaniu do statystyk z 2016 roku liczba zachorowań na odrę wzrosła aż piętnastokrotnie.

  Jak wyjaśnia dr Zsuzsanna Jakab, dyrektor regionalna europejskiego biura WHO, problem dotyczący wzrostu zachorowań na odrę w Europie ma związek ze spadkiem liczby osób zaszczepionych przeciwko tej chorobie na Ukrainie (gdzie zarejestrowano najwięcej chorych).

  W 2016 roku, na skutek konfliktu z Rosją i wojny w Donbasie, szczepionkę przeciwko odrze otrzymało zaledwie 31 proc. dzieci na Ukrainie. Choć w 2017 roku zaszczepiono już ponad 90 proc. ukraińskich maluchów poniżej 10. roku życia (jedną dawkę szczepionki przyjęło 95 proc. dzieci, a 95 proc. – dwie), to jednak szczyt zachorowalności na odrę przypadł na 2018 rok.

  Zdaniem dr Jakab rekordowe statystyki dotyczące zachorowań na odrę w 2018 roku świadczą o tym, że nadal w niektórych regionach Europy liczba osób zaszczepionych przeciwko tej chorobie jest zbyt mała, co może sprzyjać kolejnym zachorowaniom. Należy podjąć więcej starań, by zwiększyć statystyki dotyczące szczepień przeciwko odrze w krajach o najwyższej liczbie zachorowań w ostatnich latach.
  W 2018 roku w Europie doszło do trzykrotnego wzrostu zachorowań na odrę – poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia. WHO/Światowa Organizacja Zdrowia


  Szczepienia przeciwko odrze najskuteczniejszą ochroną przed chorobą


  Światowa Organizacja Zdrowia zaapelowała, by ukraińskie władze kontynuowały program immunizacji przeciwko odrze. Tylko pełny cykl szczepień może ograniczyć skalę zachorowań na odrę. Na zachorowanie najbardziej narażone są dzieci poniżej 5. roku życia oraz osoby z obniżoną odpornością.

  Obecny poziom immunizacji nie jest wystarczający. Mimo że większość Europejczyków jest zaszczepiona przeciwko odrze, to jednak na poziomie regionalnym jest coraz więcej miejsc, w których liczba zaszczepionych jest niewystarczająca, by móc ograniczyć możliwość przemieszczania się wirusa odry po całej Europie – wyjaśnia dyrektor regionalna Światowej Organizacji Zdrowia.

  Odra jest wysoce zaraźliwą chorobą wieku dziecięcego, która łatwo rozprzestrzenia się drogą kropelkową lub przez bezpośrednią styczność z osobami zarażonymi. Najwyższe statystyki zachorowań na odrę notuje się w miejscach, gdzie liczba osób zaszczepionych przeciwko tej chorobie spada poniżej 95 procent.
  Oglądaj: Wiadomości Echa Dnia na ten temat


  Najlepszą ochronę przed odrą zapewniają szczepienia. Po przyjęciu dwóch dawek szczepionki MMR przeciwko odrze, śwince i różyczce możemy mieć około 98-99 procentową pewność, że nie zachorujemy.

  Według szacunków WHO, dzięki szczepieniom przeciwko odrze od 2000 roku udało się uratować życie około 21 mln ludzi na całym świecie.


  źródło: Światowa Organizacja Zdrowia/World Health Organization/Regional Office for Europe

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »