Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wicedyrektor gorzowskiej RDOŚ odwołany ze stanowiska. Sprawa ma być związana z gawronami w Świebodzinie

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Gawrony mają wyraźną hierarchię stada. Im ważniejszy osobnik, tym wyżej siedzi na drzewie. Ornitolodzy twierdzą, że gwarantuje to najmocniejszym pełne bezpieczeństwo np. w przypadku ataku kuny czy kota. Pierwsze będą zaatakowane przez wspinającego się drapieżnika ptaki najsłabsze, czyli siedzące najniżej - pisał w jednym z artykułów o gawronach Piotr Krzyżanowski
Gawrony mają wyraźną hierarchię stada. Im ważniejszy osobnik, tym wyżej siedzi na drzewie. Ornitolodzy twierdzą, że gwarantuje to najmocniejszym pełne bezpieczeństwo np. w przypadku ataku kuny czy kota. Pierwsze będą zaatakowane przez wspinającego się drapieżnika ptaki najsłabsze, czyli siedzące najniżej - pisał w jednym z artykułów o gawronach Piotr Krzyżanowski Piotr Krzyżanowski Polska Press/Zdjęcie ilustracyjne
Zwolniony został wicedyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie. Poinformowała o tym Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w piątek, 8 marca. Decyzja została podjęta w związku „z popełnionymi błędami przy wydaniu oraz w nadzorze nad wykonaniem decyzji z zakresu ochrony przyrody”. Portal Zielona Interia ustaliła, że sprawa związana jest ze zgodą na strząsanie gniazd i płoszenie gawronów w Świebodzinie.

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska odwołał wicedyrektora gorzowskiej RDOŚ

"Informujemy, że z dniem 7 marca został odwołany Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. GDOŚ podjął tę decyzję w związku z popełnionymi błędami przy wydaniu oraz w nadzorze nad wykonaniem decyzji z zakresu ochrony przyrody" - brzmi komunikat Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska opublikowany w mediach społecznościowych.

Dziennikarz portalu Zielona Interia ustalił, że zwolnienie w gorzowskim RDOŚ ma bezpośredni związek z decyzją dotyczącą gawronów w Świebodzinie.

- Za gawronami wstawił się nawet wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. "Proszę pana burmistrza o niepodejmowanie pochopnych działań. Spotkajmy się i porozmawiamy o szczegółach. Jestem pewien, że znajdziemy lepsze rozwiązanie" - czytamy w artykule Zielonej Interii słowa przedstawiciela rządu.

O sprawie strząsania gniazd i planowanym płoszeniu tych ptaków, które ocaleją w parkach w Świebodzinie pisaliśmy w piątek, 1 marca w artykule Burmistrz lubuskiej gminy szykuje horror ptakom zakładającym gniazda oraz ich młodym? Pomysł zbulwersował setki internautów.

W niedzielę, 3 marca w Świebodzinie odbyły się protesty przeciw strząsaniu gniazd gawronów. We wtorek na łamach Gazety Lubuskiej sprawę poruszyliśmy też w komentarzu Wiosna i ptasie requiem.

Gawrony dobierają się w pary na całe życie. Czytaj więcej o zwyczajach gawronów w podpisach pod zdjęciami.

Gawrony mają wyraźną hierarchię stada. Im ważniejszy osobnik, tym wyżej siedzi na drzewie. Ornitolodzy twierdzą, że gwarantuje to najmocniejszym pełne bezpieczeństwo np. w przypadku ataku kuny czy kota. Pierwsze będą zaatakowane przez wspinającego się drapieżnika ptaki najsłabsze, czyli siedzące najniżej - pisał w jednym z artykułów o gawronach Piotr Krzyżanowski

Wicedyrektor gorzowskiej RDOŚ odwołany ze stanowiska. Sprawa...

Sprawa gawronów. Komentarze po komunikacie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

Komunikat GDOŚ został udostępniony ponad 100 razy. Pojawiło się pod nim wiele komentarzy. – Niech teraz RDOŚ w Gorzowie naprawi pilnie swoje błędy! Bo za chwilę przez nie dojdzie do skrajnie niehumanitarnych praktyk wobec gawronów w Świebodzinie – skomentowała prawniczka, od początku zainteresowana sprawą, która prowadzi blog W imieniu zwierząt i przyrody - głosem adwokatki.

Komentarzy w piątek było kilkadziesiąt. – Dziękuję za szybką reakcję. Mam nadzieję, że za odwołaniem, pójdzie też wstrzymanie decyzji. Oby były kontrole we wszystkich RDOŚ-ach i oby zostały wprowadzone jasne procedury chroniące przyrodę – komentuje kolejna internautka.

– Na Lubuskiem praca polskich RDOS-iów się nie kończy, ale od czegoś trzeba zacząć. W napięciu czekamy na wyniki kontroli w kolejnych „regionalnych” – komentuje w podobnym tonie inna osoba.

Trwa głosowanie...

Czy strząsanie gniazd i płoszenie gawronów to dobra decyzja, aby chronić ludzi przed odchodami tych ptaków?

Świebodzin narzeka na gawrony od wielu lat

Sprawa strząsania gniazd i płoszenia ptaków poruszyła obrońców przyrody i ornitologów, którzy przypominali w licznych komentarzach, że gawronom grozi wyginięcie i trzeba nauczyć się z nimi żyć. Sprawę opisało wiele ogólnopolskich mediów. Tymczasem nie brakuje mieszkańców Świebodzina, którzy mają dość odchodów spadających im na głowy w parkach w mieście. Działania, których widać efekt w postaci strząsanych gniazd sięgają co najmniej kilkunastu lat wstecz. A wniosek w sprawie tej ostatniej decyzji został złożony przez gminę Świebodzin do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w 2022 roku.

O gawronach ze Świebodzina pisaliśmy też przed kilkoma laty:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska