Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej czasu z maleństwem

Agnieszka Dziublewska
- Dla dziecka bardzo ważne jest, by miało kontakt z rodzicami - mówi Julietta Marucha, mama półrocznego Mateuszka i pięcioletniej Weroniki. Maluszki potrzebują miłości, tulenia i ciepła.
- Dla dziecka bardzo ważne jest, by miało kontakt z rodzicami - mówi Julietta Marucha, mama półrocznego Mateuszka i pięcioletniej Weroniki. Maluszki potrzebują miłości, tulenia i ciepła. fot. Bartłomiej Kudowicz
- Żałuję, że mnie nie obejmą te nowe przepisy - mówi Julietta Marucha z Zielonej Góry, mama półrocznego Mateuszka. - Żeby być dłużej z dzieckiem, korzystam teraz z zaległego urlopu wypoczynkowego.

4 grudnia opublikowano w Dzienniku Ustaw nowelę Kodeksu pracy, dotyczącą wydłużenia urlopu macierzyńskiego. Jak każdy przepis wchodzi on w życie po 14 dniach od ogłoszenia. Dłuższy urlop będzie przysługiwał kobietom, które urodzą dziecko po tej dacie albo będą w tym czasie w jego trakcie.

Wymiar urlopu

Wedle nowego prawa urlop macierzyński przy pierwszym dziecku wynosi 18 tygodni, (było 16). Przy każdym następnym porodzie z dotychczasowych 18 tygodni wzrośnie do 20. Jeśli urodzą się bliźniaki lub więcej dzieci, urlop ten będzie przysługiwał w wymiarze 28 tygodni, a nie 26.

Nowela wydłuża okres pobierania zasiłku macierzyńskiego. Przysługuje on przez okres przebywania na urlopie, dlatego, jeśli obejmie cię dłuższy urlop, to jednocześnie będziesz dostawać dłużej świadczenie.

Dotyczy to też kobiet, które straciły pracę podczas macierzyńskiego, np. z powodu rozwiązania umowy zawartej na czas określony z upływem terminu, na który została zawarta czy likwidacji firmy, jeśli będą przebywać na macierzyńskim 19 grudnia.

Jak to będzie na wychowawczym?

ZMIENIONE PRZEPISY

Ustawa z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU 2006 nr 221 poz. 1615).

Jeśli 19 grudnia będziesz na urlopie wychowawczym wziętym na niemowlę, na które wykorzystałaś cały macierzyński, to nie będzie ci przysługiwało wydłużenie. Jednak z tego przepisu skorzystają mamy, które urodziły dziecko między 1 stycznia br. a 19 grudnia i przebywają na urlopie wychowawczym na starszą pociechę.

Nie korzystają one w tej sytuacji z urlopu macierzyńskiego, ale pobierają zasiłek z tego tytułu. Po zakończeniu wychowawczego przejdą na macierzyński. Jeśli jesteś w takiej sytuacji i jutro będziesz na wychowawczym, przejdziesz na wydłużony macierzyński.

Na urlopie bezpłatnym

Jeśli urodzisz dziecko będąc na urlopie bezpłatnym i do 19 grudnia nie minęło 112 lub 126 dni, to po zakończeniu urlopu bezpłatnego, wykorzystasz pozostały przedłużony macierzyński. To samo w przypadku, gdy twoje dziecko jest chore i przebywa w szpitalu.

Po wykorzystaniu ośmiu tygodni urlopu, możesz go zawiesić na czas pobytu maleństwa w szpitalu. Resztę wykorzystasz, gdy malec wróci do domu. Jeśli 18 grudnia nie wykorzystałaś całego zasiłku macierzyńskiego, to po powrocie dziecka ze szpitala obejmą cię nowe przepisy.

Dla rodzin adopcyjnych

URLOP PO NOWEMU

* 18 - przy pierwszym porodzie
* 20 - przy każdym następnym porodzie
* 20 - przy pierwszym porodzie, gdy pracownica wychowuje już dziecko przysposobione lub przyjęła dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza
* 28 - gdy urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie.

Jeżeli przyjęłaś dziecko na wychowanie w wieku do jednego roku i wystąpiłaś o jego przysposobienie przed 19 grudnia, to zasiłek macierzyński przysługuje ci w wydłużonym wymiarze.

Gdy jednak wystąpiłaś o adopcję po 18 bm. dziecka do siódmego roku życia lub do 10, jeśli wobec dziecka odroczono obowiązek szkolny, to będziesz miała prawo do macierzyńskiego w wymiarze 18 tygodni, nie dłużej niż do ukończenia siedmiu bądź 10 lat. Wymiar ten nie może być krótszy niż osiem tygodni.

Zawodowe rodziny zastępcze niespokrewnione z dzieckiem, jeśli przyjmą je po 18 grudnia, nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego. Nie dotyczy to rodzin, które przyjęły dzieci przed tym dniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska