Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieża Braniborska do remontu. Powstanie tu Centrum Historii. Mieszkańcy Zielonej Góry podpowiadają, co się w nim powinno znaleźć?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wieża Barniborska ma się stać Centrum Historii Miasta. Koszt inwestycji to blisko 10 mln zł
Wieża Barniborska ma się stać Centrum Historii Miasta. Koszt inwestycji to blisko 10 mln zł Jacek Katos, Michał Korn, Mariusz Kapała/ GL
W Wieży Braniborskiej miasto zamierza utworzyć Centrum Historii Zielonej Góry. Kosz inwestycji to około 9,9 mln zł. W tym roku na modernizację zapisano w budżecie 4,9 mln zł. Jakie pomysły na nową miejską placówkę mają mieszkańcy?

Wieża Braniborska to zabytek. Do rejestru została wpisana w 2017 roku. Kiedy powstał obiekt? Pomysłodawcą wybudowania w Zielonej Górze w 1860 r. wieży widokowej było, powołane w 1834 r. Stowarzyszenie Rzemiosła i Ogrodów. Należeli do niego najbardziej zasłużeni mieszkańcy miasta. Wymyślili sobie, by z okazji jubileuszu 25-lecia stowarzyszenia wybudować za miastem, na wzgórzu, wieżę widokową z kawiarnią i winiarnią, a obok założyć winnicę. Inne źródła podają, że inicjatorem był Friedrich Förster, którego syn był dyrektorem obserwatorium astronomicznego w Berlinie.

Wieża Barniborska ma się stać Centrum Historii Miasta. Koszt inwestycji to blisko 10 mln zł

Wieża Braniborska do remontu. Powstanie tu Centrum Historii....

Wieża Braniborska. Tu się spotykało ze znajomymi przy kawie

Koszty związane z postawieniem obiektu wzięli na siebie członkowie stowarzyszenia. A zielonogórzanie szybko nazwali wieżę rondlem z maczugą.
Początkowo obiekt pełnił nie tylko funkcje restauracyjne. Znajdowała się w nim także stacja telegraficzna, poza tym prowadzono tu obserwacje nieba, organizowano pokazy.
W czasie drugiej wojny światowej wieża została uszkodzona i przez ponad 10 lat stała jako ruina. Ponowne uruchomienie w niej kawiarni odbyło się w 1959 roku.
W 1989 roku z inicjatywy doc. Janusza Gila, ówczesnego kierownika Zakładu Astrofizyki Instytutu Fizyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej, powołano Zielonogórskie Centrum Astronomii. Na przyszłą siedzibę wybrano Wieżę Braniborską, przekazaną na ten cel przez władze miasta. Remont i adaptacja trwała rok. W 2005 roku przebudowano szczyt wieży, zwieńczając ją obrotową kopułą, pod którą umieszczono teleskop.

Wieżę Braniborską - co w niej powinno się znaleźć?

Z czasem budynek (o wysokości 18 m, znajdujący się na wzgórzu -203 m) został własnością miasta.
Prezydent Janusz Kubicki poinformował, że w tegorocznym budżecie zapisał pieniądze na stworzenie w Wieży Braniborskiej Centrum Historii Miasta.
Co myślą o tym pomyśle mieszkańcy?
- To powinno być miejsce nie tylko na pamiątki, które mogą zielonogórzanie wypożyczyć, ale wiele się powinno dziać: spotkania tych, którzy mają pomysły na promocje miasta, poważne i mniej poważne dyskusje o mieście, wystawy – mówi Jadwiga Kolska.
Zdaniem Tomasza Wolnego, dobrze by było zebrać tu wszystkie publikacje na temat miasta.
- Dobrze by było także, by tu dyżurował ktoś z Centrum Informacji Turystycznej, bo przecież odwiedzać to miejsce będą turyści z innych regionów i pewnie chętnie się dowiedzą, co warto u nas zobaczyć – podkreśla Ilona Kabacka.
Według Ireny Walewskiej Centrum Historii powinno skupiać nie tylko tych, którzy profesjonalnie zajmują się przeszłością, ale wszystkich, którzy w jakiś sposób interesują się miastem. I to oni mogą podpowiadać, jak ocalać od zapomnienia różne ślady historii, edukować młode pokolenie, zachęcać gości do odwiedzenia Zielonej Góry.
- Mam nadzieję, że znajdzie się tu miejsce na klimatyczną kawiarnię z małą sceną. Niech to będzie taka nasza Piwnica Pod Baranami – mówi Karolina Buczkowska.
Ewelina Muszyńska liczy na to, że mieszkańcy będą mogli wchodzić na szczyt wieży i obserwować niebo. Przecież to też jest tradycja tego miejsca. I o tym fragmencie historii wieży nie można zapomnieć.
- Miło by było, gdyby jakieś ślad, dotyczący prof. Janusza Gila, który spędził tu wiele lat, a także jego współpracowników tu pozostał – dodaje pani Ewelina.

Przeczytaj także

Zobacz wideo - legendarny klub U Jana

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska