Włamanie na Facebooka? To dopiero początek kłopotów

m
Policja ostrzega: oszuści mogą wyczyścić konta bankowe naszych znajomych, wcześniej włamując się na nasze profile na Facebooku czy Instagramie i kradnąc naszą tożsamość. To nowy sposób oszustwa. Jego ofiarami padły właśnie dwie mieszkanki Lubina. Jedna straciła 2000 złotych, druga - 1500. To już kolejne podobne przypadki na Dolnym Śląsku.

Jak działają oszuści? Pierwszy krok to włamanie na nasze konto na Facebooku lub Instagramie. Po złamaniu hasła oszuści kradną naszą tożsamość - za pomocą komunikatorów w naszym imieniu wysyłają wiadomości do naszych znajomych. Piszą, że właśnie stoją przy kasie w sklepie, a karta płatnicza odmawia posłuszeństwa. Proszą o pomoc - podanie kodu BLIK, umożliwiającego płatności elektroniczne bez karty. Nasi znajomi - przekonani że rozmawiają z nami - deklarują pomoc i podają kod. Oszuści błyskawicznie wykorzystują go do przelania pieniędzy na swoje konta. Pieniądze znikają z kont naszych znajomych.

- Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom. Czytajmy dokładnie komunikaty przychodzące na telefon podczas każdej transakcji oraz wiadomości od znajomych. Taka forma kontaktu może się okazać zwykłym oszustwem. My natomiast możemy stracić swoje oszczędności, ponieważ przestępcy czekają tylko, aby wypłacić nasze ciężko zarobione pieniądze - mówi Monika Kaleta z policji.

Policjanci radzą:

Używając komputerów, telefonów komórkowych lub innych urządzeń z dostępem do Internetu pamiętaj o kilku ważnych kwestiach:

  • Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je.
  • Pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu ich użytkowania.
  • Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.
  • Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.
  • Informujmy dzieci o szkodliwych konsekwencjach wykorzystywania Internetu.
  • Kontrolujmy strony internetowe, które przeglądają najmłodsi.
  • Zablokujmy te witryny, których według nas dzieci nie powinny przeglądać.
  • Uaktualniajmy system operacyjny i oprogramowanie, którego używamy.

Zobacz też

Wielkie Odkrywanie Dolnego Śląska - odcinek 2

Wideo

Materiał oryginalny: Włamanie na Facebooka? To dopiero początek kłopotów - Gazeta Wrocławska

Komentarze 52

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
KancelariaPrawna24h

Włamanie na konto, kto odpowiada za skradzione pieniądze? Pomoc prawna https://www.kancelariaprawna24h.pl/tag/upadlosc-konsumencka-kancelaria-w-tarnowskich-gorach/

G
Gość

Znajoma chwaliła się wszystkim w sieci, pokazywała całe mieszkanie i foto relacje z wyjazdów, jak złodzieje zobaczyli, że jest na urlopie, obrobili jej mieszkanie. Ja takich rzeczy nie publikuję, cenne rzeczy trzymam w skrytce 24sejf we Wrocławiu, żeby nie kusić losu. Nawet jak się włamią to nic nie znajdą.

S
Sianko
2019-07-29T21:25:34 02:00, Gość:

Przecież jest proste zabezpieczenie - nie zakładać konta na facebooku.

Założą za Ciebie.

f
frustratzone
2019-07-29T12:25:38 02:00, Artist:

Hahhaa! Moi "fejsbukowi"znajomi to zwykłe luje które nawet nie są w stanie kliknąć, zagłosować na moja pracę w pewnym konkursie, co nic nie kosztuje!nie trzeba się logować!wysyłać smsów, a co dopiero wysyłac mi jakąś kasę! Taka jest prawda o Fejsie i tzw."znajomych"!

2019-07-29T14:41:00 02:00, co tu marudzić:

Nie wiem co to za rodzaj sztuki ? może za dużo koloru ? ale jako prawdziwy artysta pan wie ze prawdziwa sztuka obrani się sama n/p Zdzisław Beksiński

Ty ziomek Beksa nie porównuj mi tu do jakiegoś pomazańca...!!!!!!

t
tru
2019-07-29T12:25:38 02:00, Artist:

Hahhaa! Moi "fejsbukowi"znajomi to zwykłe luje które nawet nie są w stanie kliknąć, zagłosować na moja pracę w pewnym konkursie, co nic nie kosztuje!nie trzeba się logować!wysyłać smsów, a co dopiero wysyłac mi jakąś kasę! Taka jest prawda o Fejsie i tzw."znajomych"!

Żebrak nie artysta. Podaj linka, ocenimy twoje wypociny.

S
Sianko
2019-07-29T10:26:19 02:00, QUIZ:

Ja jestem w szoku ? ze mamy takie czasy ze za głupotę ,trzeba płacić , a odpowiadające za to instytucje nie robią nic , nowe hasło ,,za głupotę 2000 złotych ,, kto da więcej ?

Nowe hasło: 2000 :D

S
Sianko

K... trzeba być idiotą... Skoro może z nami rozmawiać na "komunikatorze", tzn. neta ma, a jak neta ma, to może sobie sam kod blik wygenerować (bo skoro wie co to jest, to pewno ma apke banku). Dochodząc do konkluzji, niech sp...la. Poza tym, ja nie wiem co Ci ludzie mają prosząc o kasę przez "komunikator"!? W dobrym stylu jest spotkać się morda w mordę, albo chociaż zadzwonić...

Moja babcia zawsze mawiała: "Dobry zwyczaj nie pożyczaj."

G
Gość

I dobrze, niech ich kroją... Ludzie dzisiaj bez mrugnięcia okiem udostępniają swoje dane, klikają jak durnie, lajkują, itd. Niech cierpią ?

G
Gość

Przecież jest proste zabezpieczenie - nie zakładać konta na facebooku.

G
Gość
2019-07-29T18:33:53 02:00, Gość:

Zarabiaj na kryptowalucie bitcoin 21,177zł/miesięcznie za 3-4 godziny pracy

zapisz się tu: http://systemzarabiania.pl

.

.

No to zarabiaj. Dlaczego namawiasz innych, żeby stracili.? Smutno ci, że dałeś się nabrać i poplynales z kasą.

G
Gość
2019-07-29T09:29:44 02:00, Ghost:

No to ci co nie mają FB , mają mega problem , zadał ktoś dobre pytanie czy Policja jest od zwalczania czy od ochrony Protestów

Policja nie jest od ochrony idiotow. Oni nie okradli starszych Pan, tylko młode idiotki. Jak się nie chciało nosić teczki to trzeba nosić woreczki. Nauka kosztuje. Dwie idiotki trochę zapłacił, może będą mądrzejszy. Może...

S
Saxon

Kiedy Kolega chce pożyczyć kasę to niech pojawi się osobiście. To głupota dawać komuś kasę bo odezwał się na FB.

G
Gość
Zarabiaj na kryptowalucie bitcoin 21,177zł/miesięcznie za 3-4 godziny pracy

zapisz się tu: http://systemzarabiania.pl

.

.
M
M
2019-07-29T09:28:44 02:00, Monika:

Trzeba być idiotą by podawać znajomym lub rodzinie hasło lub numer do konta, nie mam insta ani FB wię to nie mój problem. Moje życie to moja prywata i nikt nie będzie miał do niego wstępu.

2019-07-29T09:35:16 02:00, cypiek:

też prowda , jestem zdania żeby zbiórki były podawane przez prasę , przykład ściema gościa co naciął Lewgo na kasę , typ z Wrocławia albo akcja OLX za darmo na jedno konto ? odbiera a na inne te same rzeczy sprzedaje

2019-07-29T10:41:52 02:00, Monika:

tak tak cipko ????masz100%rację.

2019-07-29T13:21:04 02:00, ghost:

tak waginko ty tez

2019-07-29T14:09:04 02:00, Monika:

Chodź do mnie ty parchatku :D, Mariusz nie chce to dam tobie hihihihi:):):):)

2019-07-29T14:44:57 02:00, wadziły gały co brały:

może musi pani popracować na własnym wizerunkiem , a kto wie może profil tez trzeba poprawić ?

2019-07-29T14:56:52 02:00, Monik:

Ja ???nad swoim wizerunkiem????? Hahaha:):):)nie rozśmieszaj mnie:)))))w przeciwieństwie do moich rówieśniczek zdecydowałam się na tylko jednego partnera seksualnego w całym swoim życiu, jestem tak cnotliwa że większość osób wysłało by mnie do zakonu:))))). Nie mam nałogów i nie imprezuję, nie zataczam się po nocach i grzecznie wracam z pracy do domu. Dbam o siebie i nie zadaję się z odpadami klubowymi(imprwzowiczi,bawidamkami). Jak widzisz nie mam nic sobie do zarzucenia jedynie to że lubię świntuszyć hajahaha:):)')

2019-07-29T15:24:16 02:00, ha:

Erotomanka gawędziarka?

Pisałam prawdę:))))))erotomanka to tylko przy moim Mariuszku hehe:)'):)

h
ha
2019-07-29T09:28:44 02:00, Monika:

Trzeba być idiotą by podawać znajomym lub rodzinie hasło lub numer do konta, nie mam insta ani FB wię to nie mój problem. Moje życie to moja prywata i nikt nie będzie miał do niego wstępu.

2019-07-29T09:35:16 02:00, cypiek:

też prowda , jestem zdania żeby zbiórki były podawane przez prasę , przykład ściema gościa co naciął Lewgo na kasę , typ z Wrocławia albo akcja OLX za darmo na jedno konto ? odbiera a na inne te same rzeczy sprzedaje

2019-07-29T10:41:52 02:00, Monika:

tak tak cipko ????masz100%rację.

2019-07-29T13:21:04 02:00, ghost:

tak waginko ty tez

2019-07-29T14:09:04 02:00, Monika:

Chodź do mnie ty parchatku :D, Mariusz nie chce to dam tobie hihihihi:):):):)

2019-07-29T14:44:57 02:00, wadziły gały co brały:

może musi pani popracować na własnym wizerunkiem , a kto wie może profil tez trzeba poprawić ?

2019-07-29T14:56:52 02:00, Monik:

Ja ???nad swoim wizerunkiem????? Hahaha:):):)nie rozśmieszaj mnie:)))))w przeciwieństwie do moich rówieśniczek zdecydowałam się na tylko jednego partnera seksualnego w całym swoim życiu, jestem tak cnotliwa że większość osób wysłało by mnie do zakonu:))))). Nie mam nałogów i nie imprezuję, nie zataczam się po nocach i grzecznie wracam z pracy do domu. Dbam o siebie i nie zadaję się z odpadami klubowymi(imprwzowiczi,bawidamkami). Jak widzisz nie mam nic sobie do zarzucenia jedynie to że lubię świntuszyć hajahaha:):)')

Erotomanka gawędziarka?

Dodaj ogłoszenie