Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włodzimierz Cimoszewicz jedynym polskim europosłem głosującym za zniesieniem weta w Unii Europejskiej

Damian Kelman
Damian Kelman
Robert Szulc
Robert Szulc
Wideo
od 16 lat
W środę w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie Komisji Spraw Konstytucyjnych UE w sprawie zmian w europejskich traktatach i zniesienia unijnego weta. Sprawozdanie zostało przyjęte przez eurodeputowanych, wśród których było trzech Polaków. Jeden z nich głosował za zniesieniem weta. Był nim były premier - Włodzimierz Cimoszewicz.

Parlament Europejski chce zdjąć weto

Od dłuższego czasu trwają burzliwe dyskusje na temat zmian w traktatach Unii Europejskiej. Dokument zawiera 267 propozycji zmian w traktatach, w tym rezygnacji z zasady jednomyślności podczas głosowań w Radzie UE na rzecz podejmowania decyzji większością kwalifikowaną.

Jest to tzw. zasada europejskiego weta. Zgodnie z nią każde państwo musi wyrazić zgodę na podjęcie konkretnej decyzji przez Unię Europejską. Zdjęcie tej zasady będzie się wiązało z brakiem decyzyjności mniejszych państw, a większe, grające do jednej bramki, będą mogły działać w myśl własnych interesów.

W środę w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie nad propozycją zmian unijnych traktatów.

Włodzimierz Cimoszewicz za usunięciem prawa weta

Sprawozdanie zawierające projekt zmian do Traktatów Unii Europejskiej zostało w środę przyjęte przez eurodeputowanych z Komisji Spraw Konstytucyjnych.

W głosowaniu udział wzięło 26 eurodeputowanych, z czego 19 głosowało "za", sześciu było przeciwnych, a jeden wstrzymał się od głosu. W gronie europejskich polityków znalazło się również trzech Polaków.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dwóch polskich przedstawicieli głosowało za nieprzyjęciem zmian traktatowych. Byli to Jacek Saryusz-Wolski oraz Kosma Złotowski należący do Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR).

Zdecydowanie odmienny głos miał były premier Polski. Włodzimierz Cimoszewicz głosował za przyjęciem zmian, narażając w ten sposób Polskę na możliwe stracenie ważnego prawa głosu w europejskich decyzjach.

Teraz przyjęte sprawozdanie zostanie poddane głosowaniu przez wszystkich posłów do Parlamentu Europejskiego podczas sesji plenarnej w dniach 20–23 listopada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Włodzimierz Cimoszewicz jedynym polskim europosłem głosującym za zniesieniem weta w Unii Europejskiej - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska