Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Woda w Gubinie i okolicach zdatna do użycia tylko po zagotowaniu! Przyczyną bakterie

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Problemy z jakością wody w Gubinie i okolicznych miejscowościach.
Problemy z jakością wody w Gubinie i okolicznych miejscowościach. Pexels
Problemy z jakością wody w Gubinie i kilku okolicznych miejscowościach. Można jej używać tylko po przegotowaniu. W wodzie stwierdzono przekroczone parametry bakterii grupy coli.

Woda tylko z czajnika

Mieszkańcy Gubina oraz kilku okolicznych miejscowości mogą korzystać z wody do celów konsumpcyjnych, ale tylko i wyłącznie po jej uprzednim przegotowaniu. Ta żelazna reguła dotyczy między innymi wody wykorzystywanej do picia, przygotowywania posiłków, mycia naczyń oraz płukania warzyw i owoców. Komunikat w tej sprawie wydała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krośnie Odrzańskim. Zalecenia dotyczą mieszkańców:

  • Gubina
  • Komorowa
  • Jaromirowic
  • Bieżyc
  • Żenichowa
  • Gubinka

W wodzie wykryto bakterie

W oficjalnym komunikacie czytamy, że w wodzie została przekroczona dopuszczalna wartość parametrów bakterii grupy coli.

Państwowy Inspektor Sanitarny w Krośnie Odrzańskim, po zapoznaniu się ze sprawozdaniem z badan próbek wody pobranych w dniu czwartego kwietnia z wodociągu publicznego w Gubinie stwierdził, że jakość wody nie spełnia wymagań określonych w obowiązujących przepisach ze względu na obecność bakterii z grupy coli. W związku z powyższym stwierdzona została warunkowa przydatność wody do spożycia.

Woda może być natomiast normalnie wykorzystywana do innych celów socjalno-bytowych, higienicznych oraz do urządzeń sanitarnych.

Może spowodować zatrucie pokarmowe

Bakterie coli to cała grupa mikroorganizmów pałeczkowatych z rodziny Enterobacteriaceae, które są powszechnie obecne w naszym otoczeniu. Naturalnie występują w organizmach ludzi i zwierząt oraz bytują w glebach, wodach i na roślinach, gdzie trafiają wraz z odchodami. Najbardziej znana jest bakteria Escherichia coli, czyli pałeczka okrężnicy, o której często słyszymy w właśnie w kontekście skażenia wody. Jej fizjologicznym środowiskiem jest układ pokarmowy człowieka i innych zwierząt stałocieplnych. O ile pałeczka okrężnicy w jelicie jest nam potrzebna, to gdy dostanie się do innych tkanek, może spowodować poważne szkody w organizmie. Objawy i przebieg infekcji zależą głównie od rodzaju bakterii, ich ilości oraz kondycji organizmu chorego. Najbardziej narażone są dzieci, kobiety ciężarne, seniorzy i osoby o osłabionym systemem immunologicznym. Zazwyczaj bakteria powoduje zatrucie pokarmowe, którego charakterystycznymi symptomami są: gwałtowna biegunka i ból brzucha.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska