Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Aleksandra Jaros
Aleksandra Jaros
PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE HANDOUT
8 lutego 2023 r. jest 350. dniem wojny. W ciągu minionej doby Rosjanie przeprowadzili kilkadziesiąt ataków rakietowych i artyleryjskich na pozycje wojsk ukraińskich i cywilne osiedla. Rakiety spadły między innymi na miejscowości w rejonie Charkowa, Doniecka, Dniepropietrowska i Chersonia.

Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Śledź najnowsze doniesienia z frontu.
03:1308.02.2023

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował w nocy z wtorku na środę na Twitterze, że rozmawiał telefonicznie z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem i omawiał z nim kwestię dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy i nowych sankcji wobec Rosji.

"Odbyłem rozmowę telefoniczną z sekretarzem stanu Blinkenem w sprawie nowej pomocy wojskowej, nowych sankcji wobec Rosji i przygotowań do ważnego wydarzenia w kontekście zbliżającej się rocznicy inwazji na pełną skalę, dokonanej przez Federację Rosyjską" – napisał szef ukraińskiej delegacji.

Kułeba podkreślił też, że Rosja grubo się myli, "jeśli myśli, że ktoś zmęczy się walką ze złem, które ona niesie".

01:5208.02.2023

Spodziewamy się, że celem rosyjskiej ofensywy na Ukrainie będzie obwód charkowski na północnym wschodzie kraju lub zaporoski na południu - powiedział we wtorek sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow w wypowiedzi dla agencji Reuters.

Według Daniłowa siły rosyjskie badają obecnie obronę Kijowa w częściowo okupowanym przez Rosję obwodzie zaporoskim. "Oczywiście będą podejmowane próby ofensywy w kierunku Charkowa lub Zaporoża. To, czy odniosą sukces, będzie zależeć od nas" - powiedział.

Daniłow powtórzył wcześniejsze przewidywania Kijowa, że Rosja nadal chce przejąć obwody doniecki i ługański, które Moskwa uznała za własne terytorium w zeszłym roku w referendach odrzuconych przez Kijów i Zachód jako fikcję.

Podkreślił też ponownie, że najpilniejszymi potrzebami Kijowa jest ciężki sprzęt i pociski artyleryjskie, zwłaszcza kalibru 155 mm. "Bardzo wiele zależy od ilości dostaw takich pocisków. Bo jeśli masz broń, ale nie masz czym strzelać, to robi się problem" - mówił.

Daniłow przyznał też, że uderzenie w cele na terenie Rosji byłoby uzasadnione, chociaż władze w Kijowie nie potwierdzają ataków poza granicami Ukrainy.

"Powiedzmy, że jest taki punkt w Rosji, o którym wiemy na pewno, że stamtąd wystrzeliwane są pociski, lecące w kierunku naszych dzieci. Czy powinniśmy spokojnie obserwować ten punkt i przymykać oczy, czy też go zniszczyć, jeśli mielibyśmy taką możliwość?” - powiedział. "Jeśli istnieją obiekty, które powodują zniszczenie w naszym kraju..., musimy je zniszczyć. To jest wojna" - podkreślił.

22:2607.02.2023

Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekrety o mianowaniu szefów obwodowych administracji wojskowych w obwodach chersońskim, zaporoskim i dniepropietrowskim. Nowym szefem obwodu dniepropietrowskiego został Siergiej Łysak. Na czele OVA Zaporoże stanął Jurij Małaszko, a Chersoń - Aleksander Prokudin.

22:0307.02.2023

Wdowom po mieszkańcach Donbasu, wcielonych do armii rosyjskiej na wojnę przeciwko Ukrainie, wręczono używane futra - podają we wtorek ukraińskie media.

"Rosyjscy +wolontariusze+ przekazali +wdowom bohaterów Noworosji+ noszone futra. Logicznym byłoby przekazanie pieniędzy, a nie second-handu" - napisał na Facebooku dziennikarz Denys Kazanski. "Uważam, że wszyscy wiedzą, dlaczego tak jest i skąd wzięli te futra... Ale wdowy po +bohaterach+ wydają się zadowolone" - dodał.

Agencja Unian opublikowała nagranie, na którym kobiety dziękują za przekazane im futra.

Serwis nv.ua napisał, że na Sachalinie w Rosji rodziny poległych zmobilizowanych otrzymują mrożone ryby, zaś w Tuwie - barany i drewno.

21:2507.02.2023

Rosjanie mogą podjąć próby zamknięcia ukraińskich sił w kilku "kotłach” na wschodzie - nie licząc się ze stratami. Na więcej nie mają sił. Rozkaz z Kremla jest jasny: zadać miażdżący cios - pisze Michał Kacewicz

20:4507.02.2023

Wschód Ukrainy, obwód doniecki, to miejsce najbardziej zaciętych walk z armią Rosji, jednocześnie południe kraju jest równie istotne pod względem strategicznym - powiedział we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zełenski poinformował też, że spotkał się z ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem, który przybył do Kijowa. "Temat rozmowy jest oczywisty. Robimy wszystko, by nasze niebo było czyste, by nasi wojskowi mieli mocne czołgi i żeby nasza artyleria nie ustępowała okupantom" - dodał.

Jak podało biuro prasowe prezydenta, Zełenski wyraził wdzięczność za długo oczekiwaną decyzję o przekazaniu czołgów Leopard 1 i zgodę na przekazywanie ich przez państwa trzecie. Zaznaczył przy tym, że nie da to Ukrainie na polu walki przewagi, lecz parytet.

We wtorek prezydent przeprowadził narady z wojskowymi i z szefem wywiadu. "Nasza maksymalna uwaga skupiona jest na tym, co przygotowują okupanci. I na tym, czego potrzebują nasi wojskowi, by efektywnie przeciwstawiać się im. Na wszystkich kierunkach. Obwód doniecki i wschód, gdzie jest najgoręcej - mówię o nich każdego dnia (...). Południe wybrzmiewa rzadziej, choć strategiczne znaczenie tych kierunków nie jest mniejsze" - oznajmił Zełenski na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

Zapewnił, że ukraińskie siły wzmacniają państwo na wszystkich odcinkach.

20:0007.02.2023

W Marupe na Łotwie płonie zakład Edge Autonomy, w którym produkowane są drony dla ukraińskiego wojska - donosi agencja medialna Unian.

19:3407.02.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: W ciągu dnia przeciwnik wystrzelił 1 pocisk i 16 nalotów. Przeprowadzili 14 ataków z systemów salw rakietowych, w szczególności na obiekty cywilne Oczakowa w obwodzie mikołajowskim i Antoniwki w obwodzie chersońskim.

19:0607.02.2023

Czołgi Leopard 1A5 będą docierać na Ukrainę etapami. Do lata br. powinno trafić na Ukrainę 20-25 czołgów; do pierwszego lub drugiego kwartału 2024 r. – ponad sto czołgów – powiedział podczas wizyty w Kijowie Boris Pistorius, minister obrony Niemiec.

Pistorius, cytowany przez agencję dpa, podał, że do lata powinno dotrzeć na Ukrainę 20-25 czołgów, a do końca roku – do 80. Docelowo, do pierwszego lub drugiego kwartału 2024 r., na Ukrainę powinno trafić ponad 100 czołgów Leopard 1A5 od grupy państw europejskich. Jak zaznacza agencja, szef niemieckiego resortu obrony nie sprecyzował, o które kraje chodzi.

Szef niemieckiego resortu obrony powiedział, że pozwoli to na skompletowanie co najmniej trzech batalionów.

Dpa podaje, że wizyta Pistoriusa była utrzymywana w tajemnicy ze względów bezpieczeństwa.

18:2507.02.2023

Nagranie młodego ukraińskiego żołnierza, który pomimo utraty nogi, dalej trenuje swój ukochany sport, podbiło ukraińskie social media. Mychajło praktycznie od początku pełnowymiarowej inwazji walczył na froncie

18:1207.02.2023

Jest apel Polski i krajów bałtyckich o wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów do odbudowy Ukrainy. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała list, który dziś otrzymała Komisja Europejska, Rada oraz szwedzka prezydencja.
Pomysł wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów w ramach unijnych sankcji zgłosił w marcu premier Mateusz Morawiecki. Teraz szef polskiego rządu wraz z prezydentem Litwy, premierami Łotwy i Estonii wysłał list w tej sprawie do liderów unijnych instytucji.
W liście mowa jest o zamrożonych do tej pory 300 miliardach euro rezerw Banku Centralnego Rosji. Zdaniem przywódców czterech krajów, wszystkie aktywa powinny być wykorzystane na pokrycie kosztów rosyjskiej napaści na Ukrainę, w tym na wsparcie Ukraińców, którzy musieli opuścić swoje domy, a także na odbudowę kraju. Politycy przypomnieli deklaracje z ostatniego szczytu Unia Europejska - Ukraina o pracach nad wykorzystaniem publicznych oraz prywatnych aktywów Rosji do wsparcia odbudowy i wypłaty odszkodowania za zniszczenia, zgodnie z europejskim i międzynarodowym prawem. Przywódcy podkreślili, że jeśli Unia ma być wiarygodna, musi wyjść poza powtarzane zobowiązania i natychmiast przyspieszyć prace. Premierzy Polski, Łotwy, szefowa rządu Estonii i prezydent Litwy określili jako dobrą podstawę do dyskusji propozycję Komisji Europejskiej z końca listopada, przewidującą stworzenie funduszu, który zarządzałby zamrożonymi aktywami, a generowane zyski trafiłyby na Ukrainę. W liście napisali, że Unia powinna być bardziej kreatywna w sprawdzaniu możliwych dalszych opcji. Zdaniem przywódców czterech krajów, dyskusja na ten temat powinna się odbyć na rozpoczynającym się w czwartek nadzwyczajnym szczycie i zakończyć konkretnymi wytycznymi dla Komisji, które będą podstawą dla projektu przepisów. „Zamrożone aktywa muszą być wykorzystane tak szybko, jak to możliwe. Nie możemy czekać na zakończenie wojny i podpisanie porozumień pokojowych” - zakończyli list przywódcy Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

17:0507.02.2023

Rada Najwyższa Ukrainy przegłosowała dziś nominację gen. Wasyla Maluka na szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Zatwierdzono również kandydaturę ministra spraw wewnętrznych tego kraju – został nim dotychczasowy p.o. Ihor Kłymenko.

16:3107.02.2023

Nikt nie zabrania nam niszczyć celów na terytorium Rosji bronią produkowaną w Ukrainie - oświadczył w wywiadzie dla CNN Ołeksij Daniłow, sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. "Czy posiadamy taką broń?" - zapytał i odpowiedział: "Tak, posiadamy".

„Jeśli chodzi o terytorium Rosji, to nikt nie zabrania nam niszczenia celów przy pomocy broni, produkowanej w Ukrainie. Czy posiadamy taką broń? Tak, posiadamy” – powiedział Daniłow.

CNN odnotowuje, że Ukraina nie może stosować broni przekazywanej przez Zachód do atakowania celów strategicznych na terytorium Rosji.

W trakcie trwania wojny dochodziło już do ataków na obiekty w głębi Rosji, jednak Ukraina nie potwierdziła oficjalnie swojego udziału.

CNN przytacza wypowiedź szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego gen. Kyryły Budanowa, który w wywiadzie dla ABC News mówił, że „jest bardzo zadowolony, widząc te ataki”. Odmówił jednak odpowiedzi na pytanie, dotyczące roli Ukrainy – „dopóki nie skończy się wojna”.

Zapytany o to, czy jego zdaniem, takich uderzeń będzie więcej, odpowiedział twierdząco.

15:3707.02.2023

Rosyjska firma Gazpromnieft, spółka-córka koncernu Gazprom, tworzy prywatną firmę wojskową - ocenił we wtorek ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Wywiad powołuje się na rozporządzenie podpisane przez premiera Rosji Michaiła Miszustina.

Dokument, którego kopię publikuje HUR mówi o przyznaniu prawa spółce Gazpromnieft do powołania "prywatnej organizacji ochroniarskiej". Głosi, że założycielami organizacji będą: Gazpromnieft i "prywatna organizacja ochroniarska Staf-Centr"; z udziałami odpowiednio: 70 proc. i 30 proc. 

Gazpromnieft "tworzy własną prywatną firmę wojskową" - ocenił ukraiński wywiad, komentując dokument.

"W Rosji kontynuowany jest +wyścig zbrojeń+ między głównymi graczami politycznymi, którzy aktywnie tworzą prywatne armie, za przykładem Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna" - zaznaczył HUR.

14:0707.02.2023

W poniedziałek w obwodzie zaporoskim zniszczeniu uległ legendarny, 700-letni dąb. W 2010 roku dąb został uznany przez Ministerstwo Ochrony Środowiska Ukrainy najbardziej historyczne drzewo Ukrainy.

13:1907.02.2023

Ukraińska straż graniczna oświadczyła we wtorek, że jej funkcjonariusze zestrzelili nad Bachmutem w obwodzie donieckim rosyjski samolot szturmowy Su-25. Nie jest znany los pilota maszyny - informują pogranicznicy w oświadczeniu na serwisie Telegram.

"Samolot szturmowy wroga osłaniał z powietrza piechotę atakującą linię obrony. Jeden z oddziałów straży granicznej otworzył ogień z zestawu rakietowego i strącił rosyjski samolot bojowy, prawdopodobnie Su-25" - podano w oświadczeniu. Maszyna zapaliła się i upadła; los pilota jest nieznany - dodała straż graniczna. 

Portal Ukrainska Prawda opublikował na Twitterze wideo, na którym widać rejon, gdzie spadł samolot.

12:3507.02.2023

Od początku wojny na Ukrainie Belgia zablokowała rosyjskie transakcje finansowe o wartości 191 mld euro i zamroziła aktywa o wartości 58 miliardów, poinformował w parlamencie premier Alexander De Croo. „To zdecydowanie najwięcej ze wszystkich krajów europejskich” – dodał.

Belgijski premier przekazał tę informację w poniedziałek wieczorem podczas debaty w izbie niższej parlamentu.

De Croo potwierdził również, że Belgia współpracuje z Komisją Europejską i „międzynarodowymi partnerami” nad systemem śledzenia rosyjskich diamentów. 

„Chcemy, aby handel rosyjskimi krwawymi diamentami ustał, ale nie można tego zrobić, ograniczając się tylko do Belgii” – mówił szef rządu.

„Europejskie embargo wydaje się łatwe, ale tylko przesunęłoby handel do innych części świata” – stwierdził De Croo.

 Posłanka socjaldemokracji Vicky Reynaert (Vooruit) zaatakowała premiera, mówiąc, że obecnie Belgia „sponsoruje Rosję” kwotą o wiele wyższą niż przekazuje Ukrainie.

„Zdecydowanie się z tym nie zgadzam” – bronił się De Croo i podkreślił, że większość diamentów, którymi handluje się w Antwerpii, nie trafia ani do Belgii, ani na rynek europejski.

11:3807.02.2023

W Wołczańsku w obwodzie charkowskim w wyniku rosyjskiego ostrzału wybuchł wczoraj pożar w szpitalu. Osiem osób zostało ewakuowanych

11:3607.02.2023

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy zaakceptowała we wtorek dekrety prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o przedłużeniu w kraju stanu wojennego i powszechnej mobilizacji o 90 dni, poczynając od 19 lutego do połowy maja - podał portal Ukraińska Prawda.

Termin 19 lutego 2023 r. obowiązywał w poprzednich decyzjach dotyczących stanu wojennego i mobilizacji, przyjętych w listopadzie 2022 roku.

Stan wojenny został wprowadzony najpierw 24 lutego 2022 r., w dniu, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę. Później stan wojenny i mobilizację przedłużano kolejno: 15 marca, 21 kwietnia, 15 sierpnia i 16 listopada 2022 r.

11:0607.02.2023

Rosja rządzona przez Władimira Putina nie jest w stanie prowadzić wiarygodnych rokowań pokojowych - powiedział rosyjski opozycjonista Leonid Gozman. Opozycyjny polityk porównał prezydenta Rosji do Adolfa Hitlera, który napadał na kolejne kraje, nie licząc się z ofiarami agresji.

W ocenie Leonida Gozmana, Władimir Putin przestał być liczącym się przedstawicielem Rosji dla Ukrainy i zachodniego świata. Rosyjski opozycjonista tłumaczy, że są dwa podstawowe warunki ewentualnego rozpoczęcia ukraińsko - rosyjskich rokowań pokojowych. -„Pierwszym warunkiem jest znaczące zwycięstwo Sił Zbrojnych Ukrainy, ponieważ może ono zmienić postrzeganie sytuacji przez kremlowskich dowódców. Po drugie musi się zmienić rosyjski partner. 

Władimir Putin tak wiele postawił na tę wojnę, że on nie jest zdolny do prowadzenia rozmów o pokoju. I oczywistym jest, że jeśli Putinowi udałoby się zdobyć Ukrainę, to na tym by się nie zatrzymał tak, jak swego czasu Hitler nie zatrzymał się zajmując Sudety i Austrię, i poszedł dalej” - podkreślił rosyjski opozycjonista. Część rosyjskiej opozycji, przebywającej na emigracji organizuje antywojenne ruchy i wzywa Rosjan do sprzeciwu wobec wojny oraz obalenia putinowskiego reżimu.

10:0207.02.2023

Jest wysoce prawdopodobne, że Rosja od początku stycznia 2023 roku próbuje wznowić duże działania ofensywne na Ukrainie, ale nie ma ona wystarczających sił do ich prowadzenia - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że celem operacyjnym Rosji niemal na pewno jest zajęcie pozostałych, utrzymywanych przez Ukraińców części obwodu donieckiego, ale siły rosyjskie były w stanie zdobywać jedynie kilkaset metrów terytorium tygodniowo, bo niemal na pewno brakuje im obecnie amunicji i jednostek manewrowych niezbędnych do prowadzenia skutecznych ofensyw.

"Z powodu presji politycznej i zawodowej starsi rangą dowódcy prawdopodobnie tworzą plany wymagające od niedostatecznie obsadzonych, niedoświadczonych jednostek osiągnięcia nierealnych celów. Rosyjscy przywódcy będą prawdopodobnie nadal domagać się ogromnych postępów. Jest mało prawdopodobne, by Rosja mogła zgromadzić siły potrzebne do istotnego wpłynięcia na wynik wojny w ciągu najbliższych tygodni" - napisano.

09:3007.02.2023

Ukraińscy i zachodni wojskowi mówią, że w tym miesiącu można się spodziewać zmasowanego ataku sił Putina. Kreml chce odnieść sukces po serii porażek i zdążyć przed dostawą zachodnich czołgów dla Ukrainy.

09:1907.02.2023

W obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy na terenach pod okupacją rosyjską nauczyciele są zmuszani do przyjmowania paszportów Rosji pod groźbą zwolnienia z pracy i do rezygnowania z obywatelstwa Ukrainy - podał we wtorek portal Kyiv Independent.

Kyiv Independent powołuje się na doniesienia portalu Centrum Sprzeciwu Narodowego, utworzonego przez Siły Operacji Specjalnych armii ukraińskiej.

Wszyscy nauczyciele, którzy kontynuują pracę na terenach okupowanych, zostali poinformowani, że zostaną zwolnieni, jeśli nie będą mieć paszportów Rosji. Nauczyciele muszą napisać też dokument o rezygnacji z obywatelstwa Ukrainy, mimo że posiadanie dwóch obywatelstw nie jest zabronione w prawie rosyjskim.

08:2907.02.2023

Wojska rosyjskie według stanu na 6 lutego nie zdołały okrążyć Bachmutu; w innym miejscu walk w obwodzie donieckim, koło Wuhłedaru podejmują małe ataki i według sił ukraińskich sytuacja tam jest stabilna - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

"Siły rosyjskie nie zdołały jeszcze okrążyć Bachmutu według stanu na 6 lutego", a "kilka źródeł rosyjskich powtórzyło 5 lutego, że siły ukraińskie nie wycofały się z Bachmutu" - relacjonuje ISW w najnowszym raporcie.

Jak dodaje, Rosjanie kontynuowali 5 i 6 lutego ataki lądowe wokół Bachmutu. Z wypowiedzi wojskowego ukraińskiego z 5 lutego wynika, że nadal działa trasa dostaw dla kontyngentu ukraińskiego w mieście. Według Sztabu Generalnego armii ukraińskiej udało się odeprzeć ataki rosyjskie w dniach 5-6 lutego na sam Bachmut i miejscowości na północ i na południowy wschód wokół niego. Rosyjscy blogerzy wojenni twierdzą, że ciężkie walki toczą się na północny wschód i na północ od Bachmutu, szczególnie w rejonie Krasnej Hory i Paraskowijiwki. Źródła rosyjskie twierdzą, że najemnicy z Grupy Wagnera podejmują ataki w kierunku miejscowości Stupoczky, 15 km na południowy zachód od Bachmutu, a resort obrony Rosji twierdzi, że oddziały "ochotnicze" zajęły Mykołajiwkę, 15 km na północny wschód od Bachmutu. Sponsor Grupy Wagnera, biznesmen Jewgienij Prigożyn zapewnił 2 lutego, że najemnicy zajęli Mykołajiwkę.

Sytuację wokół Wuhłedaru, leżącego na południowy zachód od Doniecka, źródła ukraińskie opisują jako stabilną: według nich Rosjanie podejmują małe ataki frontalne, nie decydując się na szturm na dużą skalę. ISW podaje także, że w obwodzie donieckim Rosjanie kontynuowali w dniach 5-6 lutego ataki wokół Awdijiwki i na zachodnich przedmieściach Doniecka.

Jak podaje ośrodek, w obwodzie ługańskim, gdzie walki trwają w rejonie kluczowej trasy Swatowe-Kreminna, według źródeł rosyjskich w dniach 5-6 lutego wojska rosyjskie posunęły się na zachód od poprzednich pozycji.

Rosjanie "prawdopodobnie poczynili postępy taktyczne na północny wschód od Kupiańska" - informuje ISW. Wskazuje, że źródła rosyjskie utrzymują, iż zajęta została w tym rejonie miejscowość Synkiwka. Jeden z rosyjskich blogerów wojennych zapewnił, że Rosjanie przełamali obronę ukraińską w Dworicznem, 9 km na północ od Synkiwki.

ISW zwraca uwagę, że rozpowszechniane przez Rosjan doniesienia o rzekomych postępach ich wojsk w obwodzie ługańskim mogą mieć za zadanie osłabienie morale sił ukraińskich. 3 lutego Rosjanie ogłosili, że zajęli Biłohoriwkę, jednak według stanu na 6 lutego Ukraińcy utrzymywali tam pozycje. Władze obwodu charkowskiego musiały dementować pogłoski w mediach społecznościowych o groźbie ofensywy rosyjskiej na Charków; wiceszef obwodu Roman Semenucha nazwał je rosyjską operacją informacyjną. 

"Nasiliły się twierdzenia rosyjskich blogerów wojennych o przejęciu inicjatywy w rejonie Ługańska i odpychaniu sił ukraińskich na południe i zachód w kierunku rzeki Doniec. Kreml może prowadzić operacje informacyjne, by osłabić morale sił ukraińskich przed dużą ofensywą rosyjską w obwodzie ługańskim" - ocenia ISW.

08:0107.02.2023

Około 40 pocisków wystrzelili ostatniej nocy Rosjanie na Marganiec w rejonie nikopolskim - przekazały lokalne władze.

07:4307.02.2023

Nowe dane o rosyjskich stratach. Ponad 133 tys. zabitych żołnierzy

07:1807.02.2023

Nagranie z ostrzału Marinki w obwodzie donieckim

06:5307.02.2023

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podtrzymał sprzeciw wobec przekazania przez Waszyngton samolotów F-16 Ukrainie. Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia, amerykański przywódca powiedział, że przekazanie myśliwców stworzyłoby "całkowicie nową sytuację".

W ubiegłym tygodniu na pytanie, czy przekaże Ukrainie samoloty F-16 Joe Biden odpowiedział krótko: "Nie". Wczoraj, po powrocie prezydenta śmigłowcem Marine One z ośrodka Camp David do Białego Domu, korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski zapytał go, dlaczego sprzeciwia się przekazaniu Ukaranie myśliwców F-16.

"Ponieważ powinniśmy je trzymać u siebie. To byłaby całkowicie inna sytuacja" - odpowiedział Joe Biden.

06:4807.02.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu minionej doby Rosjanie przeprowadzili kilkadziesiąt ataków rakietowych i artyleryjskich na pozycje wojsk ukraińskich i cywilne osiedla. Rakiety spadły między innymi na miejscowości w rejonie Charkowa, Doniecka, Dniepropietrowska i Chersonia.

Jednocześnie wojska rosyjskie kontynuowały natarcia w kierunku Kupiańska, Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Nowopawłowska. Większość ataków w obwodach ługańskim i donieckim została odparta przez siły obronne.
Jednocześnie ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 9 nalotów na pozycje wojsk rosyjskich oraz dwa uderzenia na zgrupowania baterii rakietowych.

Ukraiński sztab informuje również, że Rosjanie założyli kolejny duży szpital polowy w obwodzie chersońskim w budynku placówki neurologicznej. Rosyjskie siły rozmieszczono na jednym piętrze budynku, a dotychczasowych pacjentów przeniesiono na inne kondygnacje lub przewieziono do innych placówek.

21:4806.02.2023

Prezydent: przeciwdziałamy próbom okrążenia Bachmutu

Ukraińskie siły przeciwdziałają rosyjskim próbom okrążenia Bachmutu w Donbasie - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na opublikowanym w poniedziałek wieczorem nagraniu.

Prezydent poinformował, że tego dnia przeprowadził naradę z dowództwem, która poświęcona była przede wszystkim działaniom na linii frontu. Jak dodał, szczególną uwagę poświęcono miastu Bachmut. "Naszej obronie. (Podejmowanym przez) okupanta próbom okrążenia miasta i przełamania obrony. Przeciwdziałamy" - powiedział na nagraniu.

Szef ukraińskiego państwa także poinformował, że w niektórych regionach - zwłaszcza przygranicznych i przyfrontowych - na stanowiska kierownicze powoływane są osoby posiadające wojskowe doświadczenie.

Zełenski wyraził też żal w związku ze śmiertelnym w skutkach trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii oraz poinformował, że Kijów zaproponował stronie tureckiej pomoc w prowadzonej operacji ratowniczej. (PAP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Stanisław Żaryn o ruchach prorosyjskich

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja - Portal i.pl

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Ruska Onuca
Tak trzymac!
E
ERROR 404
19 stycznia, 20:11, Gość:

Co jeden kacap to przechlana morda prymitywa z azjatyckich stepów.

Bo to przecież mongołowie.

G
Gość
Powiedział Pan oni będą rozliczeni jeśli w ich życiorysie nic się nie zmieni.
G
Gość
Co jeden kacap to przechlana morda prymitywa z azjatyckich stepów.
P
PI Grembowicz
Oby nie...; wojska pod flagą ONZ czy NATO powinny już dawno wejść na Ukrainę, zaraz po 24.02.2022; to był błąd, że tak się nie stało. Wojna ta szybko by się wtedy skończyła. I rzeź, i śmierć.
P
PI Grembowicz
Rosja - Rosjanie - tow. Putin z kgb to śmierć, nihilizm, destrukcja, bandytyzm, gwałty morderstwa, zabijanie ludzi.

To jest ruska znowu i nadal ich: schizofrenia, paranoja, obłęd i maniactwo.

Rosja chce tego dla siebie samobójczo i dla wszystkich wokoło jak zawsze tradycyjnie; tzw. samobójstwo rozszerzone.

To jest ich wojna z całym Zachodem, Europą, Polską i światem jak oni sami mówią wprost: kreml, sputnik, tow. Putina zkgb, russ media jak ZSRR tow. Stalina Lenina nkwd...

Ukraina (wcześniej Czeczenia i Gruzja) jest następna po Rzeczypospolitej Polsce jak kiedyś w XVIII wieku (rozbiory: I. 1772, II. 1793, III. 1795), później w latach 30- ych (exterminacja Polaków przez nkwd - kresy), 17 września 1939 roku, PKWN 1944 - 1945 - 1989 aż do 1993 roku(wyjście z Polski).
G
Gość
Brawo ...brawo .brawooooo

"Zamach na sędziego separatystów. To on skazał zagranicznych żołnierzy na śmierć

W mieście Wuhłehirsk w obwodzie donieckim, na terytorium tzw. Republiki Donieckiej, nieznani sprawcy dokonali zamachu na prezesa Sądu Najwyższego tej rebelianckiej republiki, formalnie anektowanej przez Rosję."
G
Gość
"7 października 55-letnia Tetiana Mudrenko i jej mąż, 60-letni Anatolij Oriechow, zostali porwani w Skadowsku. Mężczyzna spędził dwa dni w areszcie śledczym, po czym został zwolniony. Kobietę odnaleziono powieszoną w pobliżu sądu. Rodzina Tetiany nie ma złudzeń: okupanci działali w taki sposób, by zastraszyć innych mieszkańców i dać do zrozumienia, że "to czeka wszystkich, którzy wykazują postawy proukraińskie".

Śmierć na froncie , śmierć obywatelska w Europie dla wszystkich skurruskichwysynów . Mija granicę [email protected]@j z ruskim paszportem dostaje w gifcie zdjęcie Tani i wyprdala z powrotem na przeklętą ruską ziemię .
K
Krzysztof
Prześcignie Stalina?
G
Gość
Lukaszenka nie chce wysylac zolnierzy na ukraine ? A jakie ma inne wyjscie ?? Jak Putin przegra to przegra i on !!!
G
Gość
3 listopada, 12:31, Gość:

świat bez rosjan byłby lepszy

bez ruskich i szwabów, teraz unie zniemczyli i robią co chcą identycznie jak kacapy

G
Gość
a co za zdziwienie, ruski okradł, to u tej dziczy jest norma takie samo jak mordowanie ludzi
G
Gość
W 1939 podczas wspólnej z hitlerem napaści na Polskę rosjanie przywiązywali polskie dzieci do czołgów jako żywe tarcze.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie