Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wrzos czy wrzosiec? Nie myl tych roślin. Obie są piękne, ale tylko jedna na lata. Sprawdź, jak je odróżnić

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wrzosy i wrzośce to piękne, jesienne kwiaty. Są podobne, ale jest między nimi kilka różnic. Najważniejsza jest to, że wrzosy są odporne na mróz, a wrzośce – nie.
Wrzosy i wrzośce to piękne, jesienne kwiaty. Są podobne, ale jest między nimi kilka różnic. Najważniejsza jest to, że wrzosy są odporne na mróz, a wrzośce – nie. Katarzyna Laszczak
Jesienią w sprzedaży jest całe mnóstwo wrzosów w doniczkach. Można kupić je nie tylko w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach, ale też w marketach, a czasem nawet w osiedlowych sklepach. W zalewie kolorowych kwiatów uwagę przyciągają nieco większe i okazalsze „wrzosy”. Rzeczywiście są piękne, ale jeśli chcemy mieć roślinę na lata, możemy się rozczarować. Radzimy, na co zwrócić uwagę, kupując wrzosy.

Wrzosy kuszą kolorami

Wrzosy to wyjątkowo atrakcyjne i trwałe krzewinki. Rosną w polskich lasach, ale uprawia się je też jako rośliny ozdobne, które występują w dużej liczbie odmian. Mogą mieć różnie ubarwione liście (np. o złotawym odcieniu), ale przede wszystkim różnią się kolorami kwiatów, które mogą być białe, w odcieniach różu i fioletu, a nawet niemal bordowe.

W ostatnich latach szczególnie popularne są tak zwane wrzosy pączkowe – ich kwiaty nie rozwijają się, ale pozostają zamknięte, a przez to są wyjątkowo trwałe. Pozostają na pędach, zachowując kolory często aż do zimy. To właśnie one dominują wśród roślin, które masowo pojawiają się we wrześniu i październiku w sprzedaży. Ciekawie prezentują się też wrzosy o pełnych kwiatach, ale i te o zwykłych, pojedynczych, są atrakcyjne (również dla pszczół). Wrzosy można uprawiać w doniczkach lub posadzić w ogrodzie. Są wieloletnie i odporne na mróz.

Obecnie bardzo popularne są wrzosy pączkowe, które długo zachowują kolory i kwiaty. Te rośliny są odporne na mróz i wieloletnie.
Obecnie bardzo popularne są wrzosy pączkowe, które długo zachowują kolory i kwiaty. Te rośliny są odporne na mróz i wieloletnie. Katarzyna Laszczak

Polecamy też: Jałowce do ogrodu. Jakie wybrać i jak je uprawiać?

Wyjątkowo okazały wrzos? To raczej wrzosiec delikatny

Jesienią wrzosy często zajmują całe stoły czy lady w sklepach. Bywa, że wśród doniczek wyróżniają się niektóre rośliny – są wyższe, a ich pędy gęsto oblepiają większe kwiaty o kształcie kulistych dzwoneczków. Czasem jest ich tyle, że wyglądają, jakby kwiatek rósł na kwiatku. Doniczki z nimi często sąsiadują z wrzosami, ale bywają też z nimi przemieszane. Czasem mają wyraźnie oznaczoną etykietę, a czasem tylko niewielką naklejkę na doniczce, gdzie trudno dopatrzyć się nazwy. A warto zwrócić na nią uwagę, bo to nie wrzosy, ale wrzośce delikatne. Przeważnie są droższe od wrzosów, ale odróżnia je jeszcze jedna, ważna cecha.

Te rośliny są piękne i okazałe, ale wrażliwe na zimno. W polskich warunkach nie zimują.
Te rośliny są piękne i okazałe, ale wrażliwe na zimno. W polskich warunkach nie zimują. Katarzyna Laszczak

Sprawdź: Jak suszyć hortensje? W ten sposób zachowasz kolory i kształt kwiatów

Wrzosy na lata, wrzośce na sezon

Wrzośce delikatne pochodzą z Afryki i nie są odporne na zimno. W naszym klimacie są więc sezonowe i będą zdobić ogród i balkon tylko do zimy. Wprawdzie zdarza się, że ładnie zasychają i zachowują urodę przez dłuższy czas, jednak nie liczmy na to, że wiosną zaczną rosnąć. A często mamy taką nadzieję (bywa, że zapewniają o tym też niektórzy nieuczciwi czy przypadkowi sprzedawcy).

Jeśli zatem chcemy mieć piękną, ale sezonową ozdobę, nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić sobie wrzośce delikatne. Tym bardziej że są naprawdę atrakcyjne. Jednak jeśli chcemy posadzić rośliny w ogrodzie i mieć je na lata, wybierajmy mniej spektakularne, ale odporne na mróz wrzosy.

Uwaga: wrzośce mają sporo gatunków i są wśród nich także rośliny odporne na mróz, które nadają się do uprawy ogrodowej. Należy do nich np. wrzosiec krwisty, ale to nie on jest masowo sprzedawany we wrześniu (kwitnie bardzo wczesną wiosną).

Co zrobić, żeby wrzosy i wrzośce długo kwitły?

Wrzosy można posadzić w ogrodzie – to dla nich najlepsze miejsce, ale można je uprawiać także w doniczkach – na balkonie lub tarasie, a nawet w domu. Wrzośce delikatne uprawia się raczej w doniczkach na tarasach i balkonach. O uprawie ogrodowej wrzosów piszemy tutaj, natomiast warto też zadbać o rośliny doniczkowe, by jak najdłużej były piękne.

Jedne i drugie mają zbliżone wymagania. Przede wszystkim przesadźmy je do nieco większej doniczki, ale nie dawajmy zwykłej, kwiatowej ziemi, tylko kwaśną (można kupić ją w każdym sklepie ogrodniczym, a nawet w supermarkecie; może występować pod nazwą: ziemia dla roślin wrzosowatych, różaneczników lub roślin kwasolubnych). W doniczce powinien być odpływ, bo rośliny te nie lubią mokrego podłoża! Potem doniczki wystarczy umieścić w słonecznym miejscu, a kiedy ziemia lekko przeschnie – podlewać. Jeśli mamy wrzosy, zabezpieczmy doniczkę przed mrozem (zimą ograniczamy podlewanie), natomiast w przypadku wrzośców delikatnych nie jest to konieczne, bo i tak nie przetrwają zimy.

Polecjaka Google News - RegioDom

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wrzos czy wrzosiec? Nie myl tych roślin. Obie są piękne, ale tylko jedna na lata. Sprawdź, jak je odróżnić - RegioDom.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska