Wstrzymał budowę Chrystusa Króla - wybili mu szybę w aucie

Krzysztof Fedorowicz
- Gdy wczytałem się w tekst "33-metrowy pomnik Chrystusa Króla prawie gotowy”, wydrukowany w "Gazecie Lubuskiej” z 22 lipca, zacząłem podejrzewać, że inwestor przekroczył warunki zgłoszenia i zarządziłem kontrolę - tłumaczy Władysław Rudowicz, powiatowy inspektor budowlany.
- Gdy wczytałem się w tekst "33-metrowy pomnik Chrystusa Króla prawie gotowy”, wydrukowany w "Gazecie Lubuskiej” z 22 lipca, zacząłem podejrzewać, że inwestor przekroczył warunki zgłoszenia i zarządziłem kontrolę - tłumaczy Władysław Rudowicz, powiatowy inspektor budowlany. fot. Paweł Janczaruk
Udostępnij:
Z olbrzymią figurą Chrystusa Króla, budowanej pod Świebodzinem, jest jeszcze jeden problem.

Chodzi o to, że 33-metrowy pomnik jest stawiany nie tam, gdzie trzeba.

Roman Majsner, kierownik wydziału budownictwa w urzędzie miejskim w Świebodzinie, pokazał nam pochodzący z 2001 r. plan zagospodarowania przestrzennego terenu przy ul. Sulechowskiej. Z dokumentu wynika, że statua powstaje na działce rolnej, gdzie dopuszczono uprawę zieleni ozdobnej, podczas gdy ta figurująca jako miejsce kultu religijnego i związanych z tym usług znajduje się bliżej wspomnianej ulicy.

- Rzeczoznawca wycenił ją niemal tak jak grunt budowlany i parafia dzierżawi ten teren, natomiast zakupiła ziemię rolną i właśnie na niej powstaje pomnik - tłumaczy Majsner.

Oczywiste jest, że obiekt budowlany nie może powstać na ziemi rolnej. Dlaczego urzędnicy na to pozwalają?
Jak się dowiedzieliśmy, w kwietniu tego roku rada miasta przyjęła uchwałę, by ten grunt przekształcić na taki służący… kultowi religijnemu i usługom. Sama zmiana planu będzie kosztowała budżet gminy około 40 tys. zł.

Czy zwykły obywatel, który dopuściłby się samowoli budowlanej, mógłby liczyć na taką życzliwość radnych?

- Inaczej rozmawia się z księdzem proboszczem, a inaczej z Kowalskim, chociaż ja staram się wszystkich traktować podobnie - przekonuje Jerzy Rymaszewski, który w latach 90. pełnił funkcję kierownika przy budowie kościoła pw. Miłosierdzia Bożego, a w 2001 r. jako urzędnik starostwa zatwierdził projekt pomnika.

Tymczasem prace przy pomniku trwają. - Ksiądz podobno zobowiązał się biskupowi, że na 22 listopada rzeźba będzie gotowa - tłumaczy Rymaszewski. - To jest marzenie księdza. Bo właśnie 22 mają odbyć się uroczystości związane z nadaniem kościołowi pw. Miłosierdzia Bożego rangi sanktuarium.
Nasi rozmówcy nie kryją, że atmosfera w Świebodzinie jest gorąca. Ksiądz grzmiał z ambony przeciwko małym ludziom, którzy sprzeciwiają się zbudowaniu pomnika, a wierni modlą się o jak najszybsze powstanie statuy. Doszło też do przykrego incydentu - w aucie należącym do Władysława Rudowicza, powiatowego inspektora budowlanego, została wybita szyba.

- Potwierdzam, że przyjęliśmy takie zgłoszenie i prowadzone jest postępowanie w sprawie - przyznaje Katarzyna Wrocławka, oficer prasowy komendy powiatowej policji w Świebodzinie.

Wyświetl większą mapę

Wideo

Komentarze 77

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

~XXX~
W dniu 21.01.2009 o 18:03, antyfundamentalista napisał:

Moze Ci troche zle napisalem poprawiam sie .Jezeli w czasie jazdy bedziesz sie tak mocno pukal w glowe ( a powinienes ale nie podczas jazdy) i spowodujesz wypadek to nie trafisz do p.... jak napisalem, ale do pierdla.



W P.....U TEŻ MOŻNA ŻYĆ! I TO JESZCZE JAK! POCZYTAJ ,,STRONĘ" MIĘDZYRZECZA.
k
katolik
W dniu 18.01.2009 o 18:38, Janek napisał:

Jak inaczej mozna by nazwac czlowieka ktory celowo moze przpadkowo wybil by Tobie szybe samochdzie. Moze nie jestem poliglota; ale nazwalem tak jak nazwalem. Poatrz obiektywnie na soj tekst Ty poprostu od razu nie znajac sprawcy napisales kto to zrobil. Jeszcze raz chce Ci napisac. Jezeli zas chodzi o prawo budowlane to zgadza sie nie wszystko zostalo zapiete na ostatni guzik tak ze strony inwestora jak i urzednikow i dlatego tez prace zostaly przerwane i bedzie stosowna korekta aby nie nastapila jakas tragedia Tak sie dzieje nie tylko na tej budowie a szczegolnie tak nietypowej.Jezeli cztales ostatnio GL to radni miejscy nie dali nic z budzetu na budowe Pomnika tak ze o pieniadze sie nie przejmuj. Jezeli zas chdzi o chodzenie na kolanach wkolo pomnika to cos Ci napisze moze zabrzmi to troche zlosliwie. Jezeli Ty albo ktos inny byl by pewny po smierci swego zbawioenia to nie tylko na kolanch by chodzil wokol tego posagu. Na tym polega istota wiary.


-masz rozdwojenie jaźni (shizofrenia) ,raz atakujesz raz przyznajesz rację ,jesteś jak chorągiewka... Ps pokaż mi w którym miejscu wskazałem i napisałem kto wybił szybę w twoim aucie ?! Tam są same domysły , od chuliganów , złodzieji na przypadkowym wybiciu z procy kończąc... Widzę po raz kolejny że czytanie tekstu ze zrozumieniem treści nie jest twoją najmocniejszą srtoną ... A wracając do ,,zbawienia" czy naprawdę uważasz że zależy ono od ,,chodzenia na kolanach" wokół tej czy innych figur (to jest właśnie bałwochwalstwo) czy też uczynków naszych ,od świadectwa jakie dajęmy każdego dnia swoim zachowaniem i od życia zgodnie z przykazaniami i nauką Pisma Świętego ... ?!
a
antyfundamentalista
W dniu 15.01.2009 o 13:35, ~XXX~ napisał:

JEŚLI ,,ISTOTA WIARY" W/G KATOLIKÓW POLEGA NA WYMYŚLONYCH PRZEZ KLER PIEKLE CZYŚCU I NIEBIETO WSPÓŁCZUJE IM. NIE SĄDZIŁAM ŻE MOŻNA TAK BŁĘDNIE MYŚLEĆ



Moze Ci troche zle napisalem poprawiam sie .Jezeli w czasie jazdy bedziesz sie tak mocno pukal w glowe ( a powinienes ale nie podczas jazdy) i spowodujesz wypadek to nie trafisz do p.... jak napisalem, ale do pierdla.
J
Janek
W dniu 13.01.2009 o 00:06, katolik napisał:

Skoro jesteś taki tolerancyjny i skory do wybaczania to powiedz dlaczego we wcześniejszych swoich wypowiedziach na tym forum tak pogardliwie i prostacko wyrażałeś się o osobie która wybiła szybę w twoim samochodzie ?! Może i było to celowe działanie , może ktoś chciał buchnąć radio a może dzieciaki stłukli z procy ?! Trudno , nie pierwsza szyba w mieście ale jakoś nikt tego tak nie komentował... A polemika z Tobą jest bezsensowna, bo czy można przekonać fanatyka ? Jeszcze raz jak ktoś już powiedział : Gdyby wszystko było robione zgodnie z prawem ten pomnik już by sobie stał !!! I mógł byś sobie chodzić na kolanach wokół tego posągu... No i nie było by tego całego cyrku z przeżucaniem winy pomiędzy przeciwników( i zwolenników prawa) a zwolenników chcących za wszelką cenę stawiania tej figury !!! Ja osobiście jestem zdania (i pewnie Tobie się to nie spodoba) że skoro kościół zaczął budowę pomnika to niech i kościół - parafia i wszyscy chętni , pomogą go budować a nie liczyć na pieniądze z budrzetu miasta !!!!


Jak inaczej mozna by nazwac czlowieka ktory celowo moze przpadkowo wybil by Tobie szybe samochdzie. Moze nie jestem poliglota; ale nazwalem tak jak nazwalem. Poatrz obiektywnie na soj tekst Ty poprostu od razu nie znajac sprawcy napisales kto to zrobil. Jeszcze raz chce Ci napisac. Jezeli zas chodzi o prawo budowlane to zgadza sie nie wszystko zostalo zapiete na ostatni guzik tak ze strony inwestora jak i urzednikow i dlatego tez prace zostaly przerwane i bedzie stosowna korekta aby nie nastapila jakas tragedia Tak sie dzieje nie tylko na tej budowie a szczegolnie tak nietypowej.Jezeli cztales ostatnio GL to radni miejscy nie dali nic z budzetu na budowe Pomnika tak ze o pieniadze sie nie przejmuj. Jezeli zas chdzi o chodzenie na kolanach wkolo pomnika to cos Ci napisze moze zabrzmi to troche zlosliwie. Jezeli Ty albo ktos inny byl by pewny po smierci swego zbawioenia to nie tylko na kolanch by chodzil wokol tego posagu. Na tym polega istota wiary.
a
abc
W dniu 15.10.2008 o 07:25, Kris napisał:

Polacy, choć nazywają się katolikami, tak naprawdę już dawno przejęli ateistyczną kulturę Europy! Dlatego tyle głosów sprzeciwu. Księżę Proboszczu i wszyscy parafianie. Trzymajmy się razem i wspierajmy tę budowę. Świebodzin naprawdę zasługuje na miano miasta wiernemu Bogu i Kościołowi.



głupota też jest darem Bożym, tylko nie wolno go nadużywać.
~XXX~
W dniu 12.01.2009 o 17:00, antyfundemtalista napisał:

Nie pukaj sie tak mocno w czlo w czsie jazdy bo to jest tylko chwila a mzesz trafic do nieba ,czysca albo do p......Na tym polega istota wiary ze nie ma takiego czlowieka ktory by mogl na opowiedziec jak Tam jest.



JEŚLI ,,ISTOTA WIARY" W/G KATOLIKÓW POLEGA NA WYMYŚLONYCH PRZEZ KLER PIEKLE CZYŚCU I NIEBIE
TO WSPÓŁCZUJE IM. NIE SĄDZIŁAM ŻE MOŻNA TAK BŁĘDNIE MYŚLEĆ
~xxx~
W dniu 15.10.2008 o 07:34, ~mieszkaniec~ napisał:

Miło strasznie, że takie coś jak GAZETA LUBUSKA /starsi pamietają czyim była organem / ROZDMUCHAŁ AFERĘ !!! w Świebodzinie . hahaPatrzcie - w wiadomościach z MIASTA ŚWIEBODZIN - same teksty : Pomnik, pomnik, pomnik...... aż głowa boli! Ciekawe że panów siedzących w Zielonej Górze tak bardzo zainteresował w końcu Świebodzin. haha. A może ich wkurzył ów pomnik????A w końcu to sprawa ludzi, którzy budują - owszem prawo trzeba poszanować - ale przestańcie KRZYKACZE pisać o świetlicach, szkołach , biednych dzieciach- BO PISZĄ TO CI co nigdy nie dali złotówki na kościół !!! a więc WARA WAM od tego pomnika. Szkoda że kiedyś jak stawialiście pominiki LENINA i innych - nie było takiego krzyku . haha.W mądrzy po latach ocenią - co dał ten znak, oceni to czas i historia. A głupcom WARA od ocen.Pozdrowienia ze Świebodzina.



historia już oceniła lenina i budowniczych jego pomników, z wami zrobi to samo.
czytajcie tygodnik ,,FAKTY I MITY" może wam się w głowie rozjaśni.
a
anty rydz
W dniu 12.01.2009 o 17:18, antyfundamentalista napisał:

Typowy malkontent czy z gory czy pod gore tak zawsze bedzie zle. Wlasnie ze ty nie wiesz jak sie wydaje pieniadze dlatego nie wypowiadaj sie za Swiebodzinian bo wstyd mi za Ciebie a w Twoj portwel nikt nawet niesmie zagladac. I jeszcze jedno moher pisze sie nie przez ch ale przez samo h.


udeż w stół a moher się odezwie ... !!! Ps . Czy ty wiesz że radioMAgłośnik ... ?!
C
C623B3
W dniu 12.01.2009 o 18:27, antyfundamentalista napisał:

A to juz jest duzo ze pomnik zle czy dobrze ale jest zauwazany. To jest w pewnym sesie prowokacja ,ktos zwlni szybkosc i zastanowi sie nad sensem swojego zywota.


...ble ble ble typowy bełkot ble ble ble ...
k
katolik
W dniu 12.01.2009 o 18:10, Janek napisał:

Typowy polski katolik zeby sie na ten temat wypowiadac trzeba byc typowym polskim katolikiem. Nie jestem nienawistny i zacietrzewiony a widze ze Ty bys chcil mnie takigo widziec. Moje argumenty widze nie dociraja do Ciebie bo Ty bys chcial uslyszec co to co Ty uwazasz a tego odemnie nie uslyszsz i a to widze Ciebie boli. Caly czas wracasz do histirii masz racje tak bylo NKWD inkwizyycja itd. no i co ''szble w dlon''. Tolerancja i tylko tolerancja nas uzdrowi.P.s. ja jestem katolikiem a powiedz kim Ty jestes a moze podejmiemy dyskusje.


Skoro jesteś taki tolerancyjny i skory do wybaczania to powiedz dlaczego we wcześniejszych swoich wypowiedziach na tym forum tak pogardliwie i prostacko wyrażałeś się o osobie która wybiła szybę w twoim samochodzie ?! Może i było to celowe działanie , może ktoś chciał buchnąć radio a może dzieciaki stłukli z procy ?! Trudno , nie pierwsza szyba w mieście ale jakoś nikt tego tak nie komentował... A polemika z Tobą jest bezsensowna, bo czy można przekonać fanatyka ? Jeszcze raz jak ktoś już powiedział : Gdyby wszystko było robione zgodnie z prawem ten pomnik już by sobie stał !!! I mógł byś sobie chodzić na kolanach wokół tego posągu... No i nie było by tego całego cyrku z przeżucaniem winy pomiędzy przeciwników( i zwolenników prawa) a zwolenników chcących za wszelką cenę stawiania tej figury !!! Ja osobiście jestem zdania (i pewnie Tobie się to nie spodoba) że skoro kościół zaczął budowę pomnika to niech i kościół - parafia i wszyscy chętni , pomogą go budować a nie liczyć na pieniądze z budrzetu miasta !!!!
p
przechodzien
W calej tej awanturze dostrzegam watki zwiazane ze Zlotym Cielcem i faryzeuszami.Pokazmy co mamy w sercu i tam budujmy swoje pomniki .
a
antyfundamentalista
W dniu 23.10.2008 o 12:33, sowa napisał:

jestem z ZG i co mi do tego?? po pierwsze to się ciesze ze nie jestem ze Świerzba i nikt mnie z tym czymś nie bedzie utożsamiał ...i w sumie budujcie sobie (tylko zgodnie z litera prawa i przepisów oraz poszanowaniem praw fizyki i norm budowlanych na nich opratych), jesli ktos musi stawiać takie obeliski zeby inni wiedzieli ze jest wierzacy to jego wewnetrzna ułomność.... zawsze jak jade z kimś znajomym z innej czesci polski to dajecie nam temat do dosc wesolej rozmowy conajmniej na pol godziny ....tylko zawsze niezrecznie się robi przy podsumowaniu.... po co na co .. i ile za to by mozna prawdziwego świadectwa tzw milosierdzia złożyc w strone żyjących ludzi a nie zdjęc w gazetach i tzw sławy (tu zdecydowanie negatywnej)


A to juz jest duzo ze pomnik zle czy dobrze ale jest zauwazany. To jest w pewnym sesie prowokacja ,ktos zwlni szybkosc i zastanowi sie nad sensem swojego zywota.
J
Janek
W dniu 12.01.2009 o 01:40, B7F688 napisał:

No przeczytałem ponownie i nadal twierdzę :Typowy polak katolik -Nienawistny , zacietrzewiony i uznający że tylko on ma rację ! Obrażający wszystkich którzy odważą się na słowo krytyki ... Co do NKWD wiem co to za organizacja i do jakich celów służyła ! A zacytowane słowa : kto nie z nami ten przeciw nam , można porównać (pewnie nie przez ciebie) do działalności świętej inkwizycji !!! Organizacji która za zgodą kościoła Terrorem ,Śmiercią i torturami wymuszała posłuszeństwo poddanych-wiernych!!!! Wystarczył mały donos aby skończyć na torturach a nawet na stosie....! I wszystko w imię Boże , zupełnie bez karnie dla oprawców !!! Wszak uważali się za nieomylnych ...!!! Niechlubna karta , niestety jedna z wielu ...


Typowy polski katolik zeby sie na ten temat wypowiadac trzeba byc typowym polskim katolikiem. Nie jestem nienawistny i zacietrzewiony a widze ze Ty bys chcil mnie takigo widziec. Moje argumenty widze nie dociraja do Ciebie bo Ty bys chcial uslyszec co to co Ty uwazasz a tego odemnie nie uslyszsz i a to widze Ciebie boli. Caly czas wracasz do histirii masz racje tak bylo NKWD inkwizyycja itd. no i co ''szble w dlon''. Tolerancja i tylko tolerancja nas uzdrowi.
P.s. ja jestem katolikiem a powiedz kim Ty jestes a moze podejmiemy dyskusje.
a
antyfundamentalista
W dniu 15.10.2008 o 22:20, Lubuszanin napisał:

Pomnik Chrytusa w Świebodznie jest niczym innym jak współczesną piramidą,która ma pokazać potęge koscioła kat. w Polsce.Ponieważ kler jest w naszym kraju ponad prawem tak administracyjny ,karnym ,budowlanym, fiskalnym itd dziala na zasadach wolnej amerykanki bez ograniczeń.Dziwne ,że społeczeństwo wierzy ,że tak kosztowna budowa powstaje z datków na tacę(czemu fiskus tym sie nie interesuje).Kościol kat w Polsce ma nieograniczony immunitet i nie dziwmy sie klerowi ,że z niego korzysta.Winne jest spoleczeństwo ,ktore to popiera i utożsamia kler z Bogiem.Jestem osobą głeboko wierzącą i ma nadzieje ,że Bóg rozliczy naszych duchownych.


Wlasnie swoja wypowiedia pokazales swoje zaklamane oblicze. Cyt' zly ten ptak co w swoje gniazdo s..a'
a
antyfundamentalista
W dniu 15.10.2008 o 18:47, myrys napisał:

ten probooszcz to jakieś nieporozumienie wymyśla jakieś pomniki. Iść z czymś do niego to tylko ze sporą sumką w portfelu na ten jego pomnik, nie wiem jak ludzie moga dawać pieniądze na takie rzeczy. I jeszcze sanktuarium chce zrobić ze swojego kościola po co to wszystko świebodzin nie potrzebuje tego pomnika,a co do szyby Pana Rudowicza to pewnie jakiś mocherowy beret laska wybił i poszedł dalej. Jako mieszkaniec świebodzina jestem przeciwnikiem tego pomnika czy sie to komuś podoba czy nie.


Typowy malkontent czy z gory czy pod gore tak zawsze bedzie zle. Wlasnie ze ty nie wiesz jak sie wydaje pieniadze dlatego nie wypowiadaj sie za Swiebodzinian bo wstyd mi za Ciebie a w Twoj portwel nikt nawet niesmie zagladac. I jeszcze jedno moher pisze sie nie przez ch ale przez samo h.
Dodaj ogłoszenie