MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wydarzenia Zielonogórskie. Niektórzy wątpią w sens obchodów rocznicy

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
64. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich. Obchody 29 maja 2024 r.
64. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich. Obchody 29 maja 2024 r. Jarosław Zasacki
Nie jest tak, że wszyscy popierają sens upamiętniania rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich. Wciąż dla niektórych mieszkańców był to wybryk chuligański, a nie patriotyczne wydarzenie czy wyrażenie wiary katolickiej.

Wydarzeń Zielonogórskich. Obchody 2024

W środę, 29 maja urząd miasta zorganizował obchody kolejnej rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich. Historię obrony Domu Katolickiego przybliżył prezydent Marcin Pabierowski. Były też wystąpienia przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej i posłanki Elżbiety Anny Polak.

Co roku obchody rocznicy są w Zielonej Górze bardzo uroczyste. W konkatedrze odprawiana jest msza św. Mieszkańcy upamiętniają ks. Kazimierza Michalskiego, składając kwiaty na jego grobie przy kościele, a następnie razem z pocztami sztandarowymi i harcerzami przechodzą na plac przed Filharmonię Zielonogórską, gdzie odbywa się główna część uroczystości. Tam młodzież kolejnych szkół, tym razem Zespołu Szkół Technicznych, przygotowuje wzruszający montaż słowno – muzyczny. A po przemówieniach składane są wiązanki pod pomnikiem.

Niektórzy wątpią w znaczenie Wydarzeń Zielonogórskich

Tymczasem, w tym roku wśród internautów nie znaleźliśmy głosów wsparcia dla pamięci o Wydarzeniach Zielonogórskich. – I znowu święto. W koło Macieju – kpił na naszym profilu w mediach społecznościowych jeden z mieszkańców.

– Jaka tam obrona? Chodziło o to, żeby lać milicję. Większość nawet nie wiedziała, o co chodzi – skomentował kolejny.
– Nie akceptuję tegoż wydarzenia. Zakłamane jest – dodała zielonogórzanka, którą zaraz poparła kolejna kobieta. – Oczywiście, że tak. Każdy wie, kto pisze historie – skomentował ktoś inny.

– Jak większość historii jest teraz zakłamywana, gdyż na jakich symbolach spijają piankę i się żywią, wciskając ludziom kit – dodała następna osoba. Nikt jednak nie chciał szerzej tłumaczyć, co ma na myśli.

Przypomnijmy, Wydarzenia Zielonogórskie uznawane są za jeden z największych protestów w PRL, jakie miały miejsce od czerwca 1956 roku do grudnia 1970 roku. Zielonogórzanin Julian Stankiewicz wieloletni prezes Stowarzyszenia Pionierów Zielonogórskich opowiadał GL że tego dnia skończył pracę o godzinie 15. Wyszedł na ulicę i poczuł w powietrzu zapach gazu łzawiącego.

– Były takie czasy, że nawet w domu nie można było o tym mówić, żeby nic nie wyniosło się na zewnątrz. Bo wszyscy byli karani, jeśli nie przez milicję, czy urząd bezpieczeństwa, to przez kolegia orzekające. Ale u nas w domu rozmawialiśmy o tych wydarzeniach i o innych – opowiadał.

Znaczenie Wydarzeń Historycznych

W opinii historyków była to wówczas nie tylko obrona Domu Katolickiego zabieranego mieszkańcom miasta, ale wyrażenie buntu wobec komuny i ogólnego niezadowolenia z sytuacji, w jakiej był kraj. Mówi się o ponad 300 osobach represjonowanych za udział w tej akcji.

W 2018 roku, w obchodach 58 rocznicy udział wziął prezydent RP Andrzej Duda.

– To było nic innego jak desperacki akt bohaterskiej obrony podstawowych praw obywatelskich, ludzkich, tych, które przynależą się każdemu człowiekowi, z których każdy człowiek ma prawo korzystać – mówił wówczas w Zielonej Górze prezydent. Andrzej Duda ocenił, że na ziemi zielonogórskiej po II wojnie światowej miało nie być „wiary i Kościoła”, lecz miała istnieć tylko „ideologia socjalistyczna, wiara w Lenina”. – Tu miał żyć wyjałowiony człowiek, którego wydarto i któremu siłą wpajano ideologię, z którą sam z reguły nie miał nic wspólnego – powiedział.

Czytaj też:

Zobacz też wideo: Park Dworski w Iłowej

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska