„Wydarzenia Zielonogórskie w 1960 roku” – wyjątkowa publikacja historyczna!

Materiał informacyjny STOWARZYSZENIE "DLA RODZINY"
Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Zielonej Górze przy współpracy ze Stowarzyszeniem dla Rodziny wydał po raz piąty książkę pod redakcją dra Tadeusza Dzwonkowskiego pt. „Wydarzenia Zielonogórskie w 1960 roku”. Celem tego projektu jest przede wszystkim przekazanie wiedzy o przyczynach, przebiegu i skutkach wydarzeń związanych z obroną Domu Katolickiego 30 maja 1960 r. oraz jej utrwalenie w świadomości mieszkańców Zielonej Góry i Województwa Lubuskiego, zwłaszcza młodego pokolenia. Pierwsza książka ukazała się w 1995 roku a kolejne wydania w 2010, 2017, 2018 roku.

Wznowiona książka jest uzupełniona i poszerzona o dodatkowy rozdział pt. „Przywracanie pamięci”, w którym autorzy przypominają, jakie działania podjęto na przestrzeni ostatnich 30 lat, aby wydobyć z zapomnienia, celowo przemilczane przez ówczesną władzę wydarzenia w Zielonej Górze.

Złożyły się na ten proces przywracania pamięci: opracowania naukowe, wydawnictwa albumowe, pomniki, tablice, konferencje, koncerty, widowiska i uroczyste obchody kolejnych rocznic.

„Wydarzenia Zielonogórskie w 1960  roku” – wyjątkowa publikacja historyczna!

W budowaniu tożsamości wspólnot lokalnych, najważniejszą rolę spełniają rodzina i przekaz rodzinny, opowiadanie rodzinnej historii, przekazywanie z pokolenia na pokolenie historii rodziny na tle historii swojego miejsca zamieszkania oraz szkoła w procesie nauczania historii w tym regionalnej i kształtowania postaw patriotycznych.
W tym zakresie pielęgnowania pamięci o ważnych wydarzeniach w 1960 roku Zielonej Górze zarówno w rodzinach, jak i szkole bardzo pomocna będzie wznowiona książka.

Karol Irmler

„Wydarzenia Zielonogórskie w 1960 roku” red. Tadeusz Dzwonkowski Wydanie V poprawione i uzupełnione – Zielona Góra 2023
Sprawdź dostępność książki: Wydarzenia zielonogórskie 1960 - Stowarzyszenie Dla Rodziny

Wiedza o Wydarzeniach Zielonogórskich z 1960 r. powinna zmusić nas współczesnych do refleksji z dwóch powodów. Powód pierwszy to fakt, że wychowani przez tych, którzy wówczas ścigali i karali domagających się wolności, zabraniali mówienia o nich i kłamali, dzisiaj mienią się obrońcami wolności. Po wtóre, powinniśmy uświadamiać sobie, że pamięć o tych skazanych i poniewieranych jest dla nas źródłem naszej siły, naszej zielonogórskiej tradycji i naszej tożsamości. Duch wolności nie wyrósł z kordonów ZOMO, ale z protestów zwyczajnych ludzi, którzy byli odważni.
Jerzy Materna, poseł na Sejm RP

Intencją autorów i wydawców książki nie jest jednak oskarżanie i stawianie postulatów rozliczenia konkretnych osób, które wówczas sprawowały władzę (…). Chodziło tu o ukazanie mechanizmu funkcjonowania całego systemu komunistycznego (…). Ponadto przypomnienie tych wydarzeń stanowi wyraz moralnego zadośćuczynienia wobec osób poddanych represjom ze strony władz. Wydanie piąte, uzupełnione o opisy nowych faktów, z całą pewnością ma szansę przyczynić się do lepszego poznania umykających świadomości społecznej faktów dotyczących najnowszej historii naszego regionu.
dr Marek Budniak, historyk

Mówi się, że tylko prawda jest ciekawa. Dlatego jej odkrywanie jest moją pasją. Ponadto uważam, że istnieje inny, zwykły, obywatelski obowiązek zachowania pamięci o tych, dzięki którym możemy żyć w wolnym kraju. Niewątpliwie obecność na placu w 1960 r. około 5 tys. zielonogórzan była wyrazem ich pragnienia wolności, w tym wolności do wyznawanej wiary i do sposobu wychowywania swych dzieci. Była też jedną z wielkich lekcji w dziejach PRL, które w końcu doprowadziły do odzyskania wolności. Zielonogórzanie z tej lekcji powinni być dumni.
dr Tadeusz Dzwonkowski, historyk

„Wydarzenia Zielonogórskie w 1960  roku” – wyjątkowa publikacja historyczna!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska