Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wygraj i pij herbatę bez szkodliwych substancji

Redakcja
Mówi się, że czysta woda zdrowia doda. Niestety trudno to powiedzieć o cieczy, która płynie z naszych kranów. Przedstawiamy siedem grzechów głównych "kranówki".

Grzech pierwszy: kamień. Powstaje w trakcie podgrzewania, gotowania i odparowywania twardej wody, w której zawarte są duże ilości rozpuszczalnych soli wapnia i magnezu. Nie tylko pogarsza smak napojów i potraw. Wpływa niekorzystnie na zdrowie: - Kamień może doprowadzić do kamicy nerkowej, na którą narażone są zwłaszcza niemowlęta i dzieci. Dlatego najlepsza jest woda filtrowana. Nie jest natomiast wskazana nie tylko woda prosto z kranu, ale także wody butelkowane wysoko- i średniozmineralizowane. - mówi Grzegorz Czerwonka z laboratorium Formaster, producenta dzbanków filtrujących DAFI.

Grzech drugi: chlor. Dodaje się go do uzdatnionej wody, aby zapobiec powstaniu i rozwojowi środowisk bakteryjnych. Naukowcy alarmują, że spożywanie chlorowanej wody jest przyczyną raka jelit i pęcherza moczowego.

Grzech trzeci: rdza. Pojawia się w "kranówce", wymywana ze stalowych instalacji wodnych podczas transportu wody do naszych domów. Nie zawsze musi być widoczna. Znajduje się także w klarownej wodzie.

Czwartym grzechem jest ołów. Przedostaje się do wody przez stare instalacje wodociągowe wykonane z ołowiu lub PCW. Nawet w niewielkich ilościach, może oddziaływać chorobotwórczo na organizm człowieka. Ołów osłabia układ obronny, co bywa przyczyną częstych przeziębień i licznych zakażeń.
Grzech piąty: związki organiczne. W wodzie mogą się też znaleźć naturalne, organiczne zanieczyszczenia, takie jak na przykład związki humusowe. Są to substancje odpowiedzialne za rzeczywistą barwę wody.

Szósty grzech - sole wapnia i magnezu bardzo niekorzystnie wpływają na niemowlęta i małe dzieci. Z tego samego powodu zaleca się, aby nie podawać im wód mineralnych średnio i wysoko zmineralizowanych. Dzieci są bowiem znacznie bardziej podatne na nadmiar związków mineralnych, który prowadzić może do kamicy nerkowej
.
Siódmy grzech stanowią azotany. Do wód naturalnych przedostają się ze ścieków komunalnych i przemysłowych, z pól nawożonych nawozami azotanowymi, a także
z rozkładu organicznych związków azotowych. Przekroczenie normy 50 mg na litr zagraża zdrowiu kobiet w ciąży i niemowląt. Znaczne przekroczenie normy (około 120-150 mg na litr) może prowadzić nawet do sinicy.

Jeżeli chcemy pić naprawdę czystą i zdrową wodę, warto sięgnąć po filtry, które wyeliminują powyższe problemy. Zastosowanie w domu np. systemów filtrujących DAFI Astra pozwala uzyskać czystą i smaczną wodę bez ograniczeń, jak również chronić urządzenia AGD przed kamieniem. Filtry marki DAFI otrzymały pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka i niemiecki certyfikat bezpieczeństwa LGA. Produkt dostępny jest na terenie całego kraju w sklepach AGD oraz w sklepie internetowym www.dafi-filters.com.

Wyślij SMS-a o treści DAFI.Odpowiedź na pytanie: jak można w prosty sposób poprawić smak wody?, na numer 72466. Koszt SMS-a to 2,46 zł z VAT.

Na SMS-y czekamy do środy, 19 stycznia do godziny 13.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska