Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyższe stawki godzinowe i dodatek wyjazdowy. Jest porozumienie ratowników z resortem zdrowia i pracodawcami

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Przedstawiciele komitetu protestacyjnego ratowników medycznych, pracodawców i resortu zdrowia podpisali długo wyczekiwane porozumienie.
Przedstawiciele komitetu protestacyjnego ratowników medycznych, pracodawców i resortu zdrowia podpisali długo wyczekiwane porozumienie. Pexels
To były trudne negocjacje, ale w końcu udało się wypracować kompromis. Przedstawiciele komitetu protestacyjnego ratowników medycznych, pracodawców i resortu zdrowia podpisali długo wyczekiwane porozumienie. Ma ono przerwać trwający od początku września protest ratowników, którzy składali wypowiedzenia, a także korzystali z urlopów oraz zwolnień lekarskich, co spowodowało ogromne luki w obsadach karetek.

Rozmowy trwały kilka godzin

We wtorek w resorcie zdrowia odbyło się spotkanie przedstawicieli ministerstwa z ratownikami oraz pracodawcami związanymi ze stacjami ratownictwa medycznego. Rozmowy dotyczące składanych postulatów trwały kilka godzin.

- Chcę z przyjemnością zakomunikować, że podpisaliśmy porozumienie i ma ono charakter trójstronny. W kontekście zwiększającej się czwartej fali zakażeń covidowych to bardzo dobra informacja, bo to oznacza, że nie będzie problemów, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie, mówię o braku obsad zespołów ratownictwa medycznego - poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef ministerstwa zdrowia przyznał również, że wszyscy uczestnicy spotkania doskonale zdawali sobie sprawę z wielkiej odpowiedzialności, jaka na nich spoczywa, bo choć podobne rozmowy toczyły się od wielu tygodni, to wciąż nie udawało się wypracować wspólnych rozwiązań.

- Była naprawdę duża determinacja, żeby w końcu rozwiązywać ten problem kompleksowo, bo rozmowy dotyczyły nie tylko kwestii finansowych, ale także kwestii merytorycznych oraz zmian ustawowych dotyczących systemu ratownictwa - tłumaczył.

Wraca dodatek wyjazdowy

Przyjęty przez trzy strony - resort, ratowników i pracodawców - dokument zakłada między innymi zwiększenie nakładów na pogotowie ratunkowe, zwiększenie ryczałtu dobowego oraz wypłatę od początku października dodatku wyjazdowego w wysokości trzydziestu procent wynagrodzenia zasadniczego, który przysługuje za pracę w ciężkich warunkach.

- Ten dodatek dotyczy nie tylko pracowników na umowę o pracę, ale także pracowników na umowę cywilnoprawną, bo wiemy, że część ratowników pracuje w tych dwóch formach zatrudnienia - tłumaczył wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W porozumieniu określono także minimalny poziom stawki za godzinę pracy dla ratowników zatrudnionych na kontraktach. Ma to być minimum czterdzieści złotych.

Rozmowy na szczeblu wojewódzkim

Porozumienie zostało podpisane, ale część ratowników nadal uważa, że nie do końca spełnia ono postulaty tego środowiska. Ostrożnie podchodzą do niego między innymi ratownicy z Gorzowa, którzy ponad miesiąc temu złożyli wypowiedzenia i wciąż ich nie wycofali. To oznacza, że ich umowy ze stacją pogotowia wygasną ostatniego dnia września, a tym samym od października nie będzie obsady dla karetek i pogotowie może nie wyjechać do pacjentów. Sprawę na ostrzu noża postawili także ratownicy ze Skwierzyny, Sulechowa i Zielonej Góry. Czy kompromis uda się więc wypracować również na lokalnym gruncie? To będzie wiadomo już w najbliższy poniedziałek. Na ten dzień zaplanowano bowiem spotkanie ratowników i dysponentów karetek z wojewodą lubuskim.

Zobacz też:

WIDEO: O co walczą ratownicy medyczni? "Chcemy godnie pracować"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska