Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Wzywano mnie do autoupokorzenia". Proces prof. Andrzeja Zybertowicza odroczony

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Andrzej Zybertowicz: W przedsądowym wezwaniu wzywano mnie do autoupokorzenia, bym określił swoje słowa jako nikczemne.
Andrzej Zybertowicz: W przedsądowym wezwaniu wzywano mnie do autoupokorzenia, bym określił swoje słowa jako nikczemne. Fot. Adam Jankowski/ Polska Press
W Sądzie Okręgowym w Warszawie odbyła się we wtorek rozprawa w procesie z powództwa kilkudziesięciu byłych uczestników obrad Okrągłego Stołu przeciwko doradcy prezydenta RP Andrzejowi Zybertowiczowi o naruszenie dóbr osobistych. – W przedsądowym wezwaniu wzywano mnie do autoupokorzenia, bym określił swoje słowa jako nikczemne. To przypominało atmosferę procesów stalinowskich – mówił na sali sądowej prof. Zybertowicz.

We wtorek sąd wysłuchał wyjaśnień prof. Andrzeja Zybertowicza. Doradca prezydenta tłumaczył, że chciał młodzieży uświadomić, że istnieje także taki sposób myślenia o obradach Okrągłego Stołu. Jak podkreślał, każda skrajność, nawet radykalna wypowiedź Andrzeja Gwiazdy, niesie w sobie jakąś prawdę. I - jak wskazywał - trzeba się nad nią pochylić, ale nie można jej przyjmować wprost.

Prof. Zybertowicz nawiązał też do otrzymanego wezwania przedsądowego. Stwierdził, że wzywano go do autoupokorzenia i określenia własnych słów jako nikczemne. – To przypominało atmosferę procesów stalinowskich – ocenił.

Na sali sądowej głos zabrał Jerzy Stępień. W złożonych zeznaniach sędzia określił słowa Zybertowicza jako zakłamywanie historii współczesnej. Tłumaczył, że w całej sprawie nie chodzi o krytykę czy dyskusję, ale szkalowanie i odbieranie godności.

- Czy jako prawnik uważa pan, ze subiektywne uczucie obrażenia jest powodem do pozwu? – zapytał Stępnia Zybertowicz. Sąd oddalił jednak to pytanie.

Kolejna rozprawa w tym procesie została przez sąd wyznaczona na 13 września 2022 r.

"Komuniści podzielili się władzą z własnymi agentami"

Sprawa sięga początku 2019 roku. Wtedy to, w czasie zorganizowanej w ramach obchodów 30. rocznicy obrad Okrągłego Stołu młodzieżowej debaty oksfordzkiej, prof. Andrzej Zybertowicz zacytował wypowiedź opozycjonisty z czasów PRL Andrzeja Gwiazdy.

– Wtedy nie uświadamialiśmy sobie tego, w jakiej rzeczywistej kondycji jest władza. Tak jak do dzisiaj wielu obserwatorów i komentatorów Okrągłego Stołu nie uświadamia sobie, jak głęboka prawda była w komentarzu Andrzeja Gwiazdy po rozmowach Okrągłego Stołu, gdy powiedział: "podczas obrad Okrągłego Stołu władza (komunistyczna) podzieliła się władzą z własnymi agentami" – mówił Zybertowicz.

Za słowa te słowa 37 byłych opozycjonistów, działaczy dawnego NSZZ "Solidarność" i uczestników obrad Okrągłego Stołu, domagało się od doradcy prezydenta przeprosin i wpłaty 50 tys. złotych na WOŚP. Wśród tych osób znaleźli się m.in. Władysław Frasyniuk, Andrzej Celiński, Aleksander Hall, Adam Strzembosz i Andrzej Zoll.

"Nasi klienci wytyczali drogę ku wolnej i demokratycznej Polsce. Okrągły stół rozpoczął falę demokratycznych przemian i stał się początkiem procesu odzyskiwania wolności przez Polskę. Słowami Prof. Zybertowicza czują się skrzywdzeni" – przekazała wówczas adwokat Sylwia Gregorczyk-Abram, pełnomocniczka powodów w tej sprawie.

Ostatecznie sprawa znalazła swój finał w sądzie.

Dziennik.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Wzywano mnie do autoupokorzenia". Proces prof. Andrzeja Zybertowicza odroczony - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska