MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z dyżuru eksperta: Pobór do wojska

Redakcja
Kpt. Jacek Partyka, oficer z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Zielonej Górze odpowiadał na pytania Czytelników.

- Jestem z rocznika 1987, dotąd nie byłem na komisji poborowej. Czy muszę iść na komisję razem z tymi z rocznika 1989?- W tym roku obowiązek stawienia się do poboru mają między innymi wszyscy mężczyźni urodzeni w 1989 r. i w latach 1984-1988, którzy dotychczas nie stawali do poboru.

- Jeśli nie odbiorę wezwania do komendy uzupełnień do będą jakieś konsekwencje?- Kto nie zgłasza się na wezwanie wojskowego komendanta uzupełnień, podlega karze grzywny albo ograniczenia wolności.

- Kolega mówi, że teraz biorą do woja nawet czterdziestoletnich facetów. Prawda to?- Obowiązkowi służby wojskowej podlegają mężczyźni do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 50 lat, a posiadający stopień oficerski - 60 lat.

- Syn wziął pożyczkę z banku, jeszcze jej nie spłacił, a dostał kartę powołania do wojska. Czy musi spłacać dług?- Przepisy dotyczące uprawnień żołnierzy mówią o tym, że w okresie odbywania przez nich zasadniczej służby wojskowej zawiesza się na ich udokumentowany wniosek spłatę pożyczki lub kredytu udzielonego przez bank. Dotyczy to jednak żołnierza uznanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) za posiadającego na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny i za samotnego w okresie odbywania przez niego czynnej służby. Są jeszcze przepisy szczegółowe, jak między innymi umowy zawierane przez obywateli z bankami. Z nich może wynikać, że przepis ogólny nie ma zastosowania.

(as)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska